Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Indywidualny projekt domu w cenie gotowego projektu

Indywidualny projekt domu w cenie projektu katalowego, już od 6900 zł. Tak, jest to możliwe- zapytaj i sprawdź. Zamiast dużej ilości zmian w projekcie typowym, bardziej korzystne jest wykonanie projektu indywidualnego idealnie dostosowanego do naszych wymagań i potrzeb.

Czytaj więcej

Dom na kredyt

Budowę domu możesz sfinansować ze środków własnych lub poprzez kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku w Księdze Wieczystej, nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie.

Czytaj więcej

7 powodów dlaczego warto wybrać projekt indywidualny.

Projekt gotowy czy projekt indywidualny domu - to dylemat wielu inwestorów. Poniżej przedstawiamy powody dlaczego warto wybrać indywidualny projekt domu.

Czytaj więcej

Powierzchnia użytkowa domu – co to jest i jak ją liczyć?

Powierzchnia użytkowa budynku jest jednym z głównych czynników wpływających na jego cenę. Parametr ten ma również znaczenie przy wyliczaniu podatków i innych opłat. Co dokładnie zalicza się do powierzchni użytkowej domu? Jak ją wyliczyć?

Czytaj więcej

Kupno działki budowlanej: na co zwrócić uwagę i o co pytać?

Pierwszym krokiem do budowy wymarzonego domu jest wybór działki. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości może być jednak nie lada problemem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Czytaj więcej

Jak czytać projekt domu? Informacje i oznaczenia w dokumentacji technicznej budynku

Projekt budowlany prezentuje dokładne plany domu i stanowi podstawę do rozpoczęcia prac. Wchodzi on w skład dokumentacji technicznej budynku. Jak odczytywać informacje zawarte w projekcie domu jednorodzinnego?

Czytaj więcej

Oświetlenie zewnętrzne domu – jakie lampy wybrać?

Właściwie rozplanowane oświetlenie zewnętrzne domu pełni kilka funkcji – pozwala na korzystanie z otoczenia budynku nawet po zmroku, podnosi poziom bezpieczeństwa, wytycza drogę i może stać się efektowną dekoracją. Jakie lampy zewnętrzne wybrać?

Czytaj więcej

Wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym – ile powinna wynosić?

Wysokość pomieszczeń w domach jednorodzinnych jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jaka jest minimalna wysokość pokoju w domu zgodnie z przepisami? Jaką typową wysokość mają pomieszczenia mieszkalne?

Czytaj więcej

Przyłącza techniczne – warunki techniczne dostawy mediów do domu jednorodzinnego

Aby doprowadzić do działki media jak prąd, wodę, kanalizację czy gaz, konieczna jest instalacja odpowiednich przyłączy do tych sieci. Działka, która wyposażona jest w przyłącza, określana jest jako działka uzbrojona. Gdy zatem grunt kupowany jest jako nieuzbrojony, konieczne jest jego uzbrojenie, czyli wykonanie przyłączy. Jak to zrobić?

Czytaj więcej

Jak urządzić ogródek przed wejściem do domu?

Przedogródek to teren znajdujący się przed wejściem do domu. Stanowi on reprezentacyjną przestrzeń, dlatego warto zadbać o jej aranżację, by robiła dobre pierwsze wrażenie. Jak urządzić ogródek przed domem? Oto pomocne porady!

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – rodzaje materiałów. Co wybrać?

Zanim rozpoczniesz ocieplanie swojego domu, sprawdź dostępne rodzaje materiałów termoizolacyjnych. Kiedy warto zdecydować się na styropian, a kiedy na wełnę? Do czego służy pianka PUR w termoizolacji?

Czytaj więcej

Poznaj najlepsze kolory elewacji do grafitowego dachu

Dobór odpowiedniej elewacji do dachu może nastręczać sporo trudności. Są jednak takie barwy pokryć dachowych, które pozwalają na zestawienie z różnymi kolorami ścian zewnętrznych. Do tej kategorii zaliczają się grafitowe dachy. Jaka elewacja do dachu w ciemnoszarym kolorze będzie najlepsza?

Czytaj więcej

Jak tanio wybudować dom? Projekty domów tanich w budowie + porady dla oszczędnych

Ostatnie podwyżki cen materiałów budowlanych spowodowały, że wiele osób planujących budowę swojego wymarzonego domu weryfikuje swoje zamiary. Coraz częściej można spotkać się także z pytaniem – jak tanio wybudować dom? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu i jak można go obniżyć!

Czytaj więcej

Ile pustaków na dom? Jak obliczyć ilość pustaków na ściany

Do rozpoczęcia budowy domu konieczne jest zakupienie potrzebnych materiałów. Wśród nich znajdują się te do wymurowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Sprawdź, jak wyliczyć ilość pustaków potrzebną do wybudowania domu!

Czytaj więcej

Stan zero budynku: co to jest i jak go wykonać?

Stan zerowy budynku, czyli jego stan zero jest pierwszym etapem prac budowlanych. Czym dokładnie jest stan zero i jakie prace obejmuje?

Czytaj więcej

Analiza dokumentów MPZP lub DoWZ

Przed zakupem projektu warto zapoznać się z dokumentami dot. działki tj. Decyzja o Warunkach Zabudowy lub Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wyślij do nas skan mapy z wymiarami działki oraz skany powyższych dokumentów (WZ lub MZPZ) a pomożemy Ci wybrać optymalny projekt.

Czytaj więcej

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, na podstawie której można rozpocząć roboty budowlane. Zanim jednak złożą Państwo wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy uzyskać wiele niezbędnych dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku. Przygotowanie dokumentacji wymaga dużo czasu, dlatego warto rozpocząć jej kompletowanie wcześniej.

Czytaj więcej

Zakup projektu uArchitekta

Jesteśmy jedynym biurem architektonicznym w Polsce, zajmującym się sprzedażą własnych projektów typowych domów, w którym pracują wykwalifikowani architekci, będący członkami IZBY ARCHITEKTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Czytaj więcej

Adaptacja a zmiany

Zakup gotowego projektu jest pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na budowę  domu. Każdy gotowy projekt wymaga adaptacji, nawet jeżeli będziesz zgłaszał budowę w urzędzie, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj więcej

Zanim kupisz projekt

Przed zakupieniem działki upewnij się, czy będzie możliwość wybudowania na niej twojego wymarzonego domu.

Czytaj więcej

Program "MDM"

Budowa domu lub kupno mieszkania to spore wyzwanie dla młodych ludzi. Wraz z wejściem w życie programu Mieszkanie dla Młodych młodzi ludzie marzący o swoim pierwszym mieszkaniu uzyskali możliwość ubiegania się o kredyt z dopłatą. Kredyt można uzyskać zarówno na zakup pierwszego mieszkania jak i budowę pierwszego domu.

Czytaj więcej

Wygodna kuchnia

Na początku projektowania kuchni warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Między innymi jaką rolę pełni dla mnie kuchnia? Jak duża jest moja rodzina? Jak często robię zakupy? Jakie wymagania musi spełniać?  Jakie są moje preferencje wizualne? Wcześniejsze przemyślenie tych kwestii ułatwi późniejszą pracę również wtedy, gdy projekt zlecamy architektowi

Czytaj więcej

Kolektory słoneczne

Energia słonecznajest nieograniczonym, odnawialnym, darmowym i czystym źródłem energii. Kolektory są to urządzenia umożliwiające wykorzystanie słońca do celów energetycznych. Dzięki zastosowanej w kolektorze cieczy (glikol, woda) lub gazu energia słoneczna przekształcana jest w ciepło.

Czytaj więcej

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podlogowe - czyli tzw. podłogówka są to rury umieszczone pod posadzką, w których krąży woda podgrzewana w kotłowni. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu. Dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem.

Czytaj więcej

System bezokapowy

W projektowaniu bardzo ważnym elementem jest odwodnienie dachu. Badając rynek zauważyliśmy brak systemów, które byłyby dedykowane nowoczesnym projektom domów. System BEZOKAPOWY Galeco rozwija tradycyjne podejście do rynien w rozwiązanie dedykowane do najśmielszych projektów współczesnych architektów.

Czytaj więcej

Kredyt na budowę domu

Pomagamy w sfinansowaniu budowy Twojego wymarzonego projektu domu.Obecnie kredyt hipoteczny jest najbardziej powszechną i najtańszą formą finansowania zakupu nieruchomości. Nasze biuro współpracuje z doświadczonym doradcą, który przystępnie i merytorycznie wyjaśni Państwu procedurę kredytowania.

Czytaj więcej

Czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę

Projekty domów na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
W poniższym artykule postaramy się przybliżyć i pokazać różnice między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę. Nowe prawo budowlane stara się usprawnić proces budowlany.  Ma ono na celu uproszczenie  i skrócienie procedury budowlanej.

Czytaj więcej

W jaki sposób powinniśmy przygotować działkę do budowy domu?

W momencie, gdy wszystkie formalności są już wypełnione i mamy pozwolenie na budowę czas przystąpić do realizacji Naszego projektu domu poprzez przygotowanie działki budowlanej do robót.

Czytaj więcej

Salutaire – system zdrowego powietrza w domu oparty na GWC

Czy chcesz mieć pewność, że powietrze, którym oddychasz sprzyja Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu? Wyobraź sobie, że powietrze w Twoim domu może być wolne od szkodliwych grzybów, bakterii i alergenów.

Czytaj więcej

Domy parterowe projekty

Domy parterowe to idealny sposób na wygodne rozwiązanie funkcji. Projekty domów parterowych posiadają wiele zalet. Główną zaletą domów parterowych to rozmieszczenie funkcji na jednym poziome. Takie projekty nie wymagają zaawansowanego sprzętu budowlanego na przykład dźwigu oraz prac na wysokościach. 

Czytaj więcej

Gotowe projekty domów

„Wszędzie dobrze, a w domu najlepiej"-to powiedzenie ukazuje jak ważny w życiu każdego człowieka jest dom. Można podróżować po całym świecie, jednak największą radość daje powrót do domu. Dom, rodzina, ciepło domowego ogniska, wnętrza wypełnione pamiątkami i zdjęciami bliskich. Te pozytywne skojarzenia sprawiają, że własny dom to największe marzenie dużej rzeszy osób. 

Czytaj więcej

Nowoczesne projekty domów

Nowoczesne projekty domów coraz częściej zdobywają serca nowych inwestorów, którzy chcą żeby ich dom wyglądał wyjątkowo przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Często widać to przy wyborze projektów domów z płaskim dachem, który zawsze przyciąga największą uwagę. Dachy płaskie w nowoczesnych projektach domów pozwalają na uzyskanie np. dodatkowych tarasów, poprawiają parametry energetyczne domu, jednym słowem mogą być integralną i spójną częścią domu.

Czytaj więcej

Tanie projekty domów

Budowa każdego domu jednorodzinnego dla inwestora wiąże się z dużym nakładem środków finansowych. Istnieją jednak sposoby, aby ten wydatek nieco zmniejszyć, a nie będzie to miało wpływu na funkcjonalność i komfort użytkowania domu jednorodzinnego. Jeśli chcesz to zrobić i już na początku procesu inwestycyjnego nieco zoptymalizować poniesione wydatki wybierz tani projekt domu.

Czytaj więcej

Projekty domów jednorodzinnych

Szukasz właśnie idealnego dla siebie projektu domu jednorodzinnego?


Doskonale trafiłeś! Na naszej stronie www.uarchitekta.pl znajdziesz bazę wyjątkowych i ciekawych projektów domów jednorodzinnych na każdą kieszeń, w różnych stylach, metrażach i o różnych charakterach. 

Czytaj więcej

Energooszczędne projekty domów

Projekty domów energooszczędnych to jeden z bardziej poszukiwanych typów projektów gotowych domów jednorodzinnych. Obecnie inwestorzy są świadomi i wiedzą, iż koszty ogrzewania są głównym wydatkiem związanym z zamieszkiwaniem i eksploatacja domu jednorodzinnego. Dynamicznie zmieniające się przepisy prawne wprowadzają coraz większe wymagania w zakresie energooszczędności i sprawiają że budynki energooszczędne to dziś nie tylko trend w budownictwie, ale konieczność. 

Czytaj więcej

Tradycyjne projekty domów

Obecnie na rynku mamy bardzo dużą ofertę różnorodnych projektów domów jednorodzinnych: projekty domów nowoczesnych, projekty domów z łaskim dachem, projekty domów energooszczędnych, projekty domów tanich w budowie, projekty domów parterowych itp. W gąszczu tych projektów znajdziemy także tradycyjne projekty domów, które od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem i sympatią wśród inwestorów.

Czytaj więcej

DOMY DO 140M2

Gotowe projekty domów jednorodzinnych o łącznej powierzchni do 140 m2to optymalne rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą się szybko wybudować i zamieszkać w wymarzonym domu przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych. Są to projekty o niewielkim i średnim metrażu, które cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. 

Czytaj więcej

Projekty domów drewnianych

Projekty domów drewnianych jest to doskonała alternatywa dla domów w tradycyjnej technologii murowanej. Domy w konstrukcji drewnianej – szkieletowej nie powinny być traktowane jako sezonowe i rekreacyjne obiekty na działce użytkowne jedynie w sezonie wiosenno- letnim. Obecne domy z drewna pełną funkcję całorocznych obiektów zamieszkania.

Czytaj więcej

Projekty domów z wnętrzami

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz trendom panującym obecnie na rynku dokładamy najwyższych starań, aby nasze projekty gotowe domów jednorodzinnych zostały wzbogacone o wizualizacje wnętrz. Projekty domów z wnętrzami jest to osobna kategoria na naszej stronie, która systematycznie się powiększa o nowe projekty domów z wnętrzami.  Dostępne na nasze stronie wizualizacje wnętrz są wynikiem ścisłej współpracy z architektami wnętrz oraz designerami. A wszystko to po to, aby naszym klientom maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji o wyborze swojego wymarzonego projektu domu.

Czytaj więcej

Projekty domów na wąską działkę

Jednym z kluczowych warunków jakie spełniać musi projekt domu jednorodzinnego jest jego dopasowanie do działki na jakiej ma zostać wybudowany. Zwyczajowo przyjmuje się, iż wąska działka to działka do 16 metrów szerokości. 

Czytaj więcej

Projekty bliźniacze i szeregowe

Projekty bliźniacze i szeregowe jest to nowa kategoria na naszej stronie, która stale się rozwija. Znajdują się w niej zarówno projekty bliźniacze  skierowane do indywidualnych inwestorów, jak i domy w zabudowie szeregowej skierowane do deweloperów i klientów biznesowych.  Wspomniane projekty cechuje wariantowość, każdy z projektu bliźniaków można dostosować pod zabudowę szeregową.

Czytaj więcej

Nowoczesna stodoła – 3 x E – ekonomiczna, energooszczędna, ekologiczna

Domy jednorodzinne w typie nowoczesnej stodoły jest to nowy, cieszący się dużą popularnością wśród inwestorów trend w architekturze jednorodzinnej. Obecnie buduje się coraz więcej tego typu domów jednorodzinnych, które są połączeniem prostoty i nowoczesności. Projekty domów w typie stodoły to doskonałe rozwiązanie, które łączy w sobie prostotę i nowoczesność w myśl zasady less is more , czyli mniej znaczy więcej. 

Czytaj więcej