Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Zamierzasz korzystać z paliw stałych do ogrzewania swojego domu? Zobacz, jakie wymogi musi spełniać kotłownia na paliwo stałe, w której zainstalowany będzie kocioł grzewczy.

Czym jest paliwo stałe?

Rozpocznijmy od tego, co to jest paliwo stałe i czym jest w związku z tym kotłownia na paliwo stałe.

Paliwem stałym określa się różne rodzaje palnych ciał stałych, które są wykorzystywane do pozyskiwania energii cieplnej.

Do paliw stałych zaliczane są:
- Węgiel,
- Drewno,
- Torf,
- Pellet,
- Grafit.

Najczęściej używanym paliwem stałym do ogrzewania domów jednorodzinnych jest węgiel kamienny. Popularny jest też pellet.

Zatem, czy gaz to paliwo stałe? Gaz ziemny, płynny oraz biogaz zaliczane są do grupy paliw gazowych.

Wyróżnia się też paliwa ciekłe, w tym olej opałowy, także używany w ogrzewaniu budynków.

Chociaż gaz i olej opałowy nie są paliwami stałymi, to jednak należy pamiętać o tym, że kotłownie z kotłami spalającymi te paliwa muszą również spełniać odpowiednie wymogi techniczne.

Gdzie zainstalować kocioł na paliwo stałe?

Przepisy wskazują, że kotły na paliwa stałe o mocy do 25 kW muszą być zamontowane w wydzielonym pomieszczeniu technicznym, które określane jest w tym przypadku jako kotłownia.

Gdy kocioł ma do 10 kW mocy, wtedy musi być on umieszczony w pomieszczeniu o kubaturze minimum 30 m3, przy czym na 1 kW kotła muszą przypadać 4 m3 pomieszczenia.

Wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 2,2 m, przy czym przy bardzo dobrej wentylacji w istniejących budynkach może być to minimum 1,9 m.

Kotłownia na paliwo stałe powinna być wykonana w piwnicy albo na poziomie ogrzewanych pomieszczeń.

Przód kotła powinien być oddalony od przeciwległej ściany minimum o odległość wynoszącą 0,5 m + długość kotła, aby umożliwić jego łatwą obsługę.

Przy kotłowni powinno znaleźć się pomieszczenie do przechowywania opału o powierzchni umożliwiającej zgromadzenie go na cały sezon grzewczy.

Warto wspomnieć, że w przypadku zastosowania kotła gazowego istnieje możliwość zamontowania go w innych pomieszczeniach, na przykład kuchni czy łazience.

Wentylacja w kotłowni na paliwo stałe

Przepisy wskazują, że kocioł o mocy do 25 kW musi być zamontowany w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną z kanałami z niepalnych materiałów.

Wentylacja nawiewna powinna odbywać się z użyciem niezamykanego otworu mającego co najmniej 200 cm2 przekroju, znajdującego się minimum 1 m nad posadzką. Nie można montować w nim przepustnic.

Z kolei kanał wentylacji wywiewnej powinien być murowany i umieszczony pod stropem kotłowni i mieć przekrój minimum 14 x 14 cm. Wentylacja powinna być wyprowadzona ponad dach budynku.

Jak wykończyć kotłownię na paliwo stałe?

Należy również zadbać o odpowiednie wykończenie kotłowni. Warto wtedy uwzględnić rady architektów, o których piszemy poniżej.

Podłoga kotłowni musi być wykonana z niepalnych materiałów jak beton, płytki, ewentualnie można zastosować pokrycie podłogi blachą stalową mającą grubość minimum 0,7 mm w odległości do 0,5 m od kotła.

Również ściany w kotłowni nie mogą być wykonane z materiałów łatwopalnych.

Kocioł powinien być umieszczony na fundamencie niepalnym, który uniesiony jest 5 cm nad posadzką i chroniony kątownikami ze stali.

Przepisy określają też, że w posadzce kotłowni powinien znajdować się wpust kanalizacyjny.

Warto też pamiętać o zastosowaniu odpowiednich drzwi do kotłowni, które będą niepalne i otwierane na zewnątrz. Ich szerokość powinna wynosić minimum 80 cm.

Aby mieć pewność, że kotłownia na paliwo stałe została zaprojektowana zgodnie z przepisami, warto wybrać projekt domu jednorodzinnego z oferty uarchitekta.pl.

Wróć do listy porad