Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Pierwszym krokiem do budowy wymarzonego domu jest wybór działki. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości może być jednak nie lada problemem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Jak wybrać najlepszą działkę budowlaną?

Właściwie dobrana działka ma bardzo duże znaczenie w kontekście budowy domu. Na jakie parametry nieruchomości należy zwrócić uwagę? O co pytać przy zakupie działki?

Wymiary i kształt działki

Działka nie musi być duża, aby wybudować na niej dom, ale jeżeli będzie większa, zapewnia więcej przestrzeni do realizacji planów.

Najlepiej zdecydować się na kupno działki budowlanej o minimalnych wymiarach 22 x 22 metry. Gdy działka będzie mała, wąska, zlokalizowana na zboczu, wtedy wybór projektu będzie trudniejszy. Warto w takim wypadku znaleść odpowiedni projekt domu na wąską działkę.

Warunki wodno-gruntowe

Dobra działka pod budowę domu nie powinna być podmokła i posiadać gleby niskiej jakości.

Kupno ziemi na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych będzie wymagało dodatkowej hydroizolacji fundamentów. Z kolei niskiej jakości gleba może mieć słabą nośność i utrudniać wykonanie prac.

Zadrzewienie działki

Drzewa na działce mogą być atutem, lecz także mogą stać się problemem. Warto pamiętać o tym, że usunięcie starszych drzew będzie wymagało uzyskania zgody.

Uzbrojenie działki

Najlepiej zdecydować się na zakup działki budowlanej, która jest wyposażona we wszystkie niezbędne przyłącza.

Działka powinna być podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. W zależności od lokalizacji działka może być też podłączona do sieci ciepłowniczej, gazowej, telekomunikacyjnej.

Gdy działka nie jest uzbrojona, wtedy konieczne będzie wykonanie potrzebnych przyłączy przed rozpoczęciem budowy.

Droga dojazdowa

Zgodnie z przepisami każda działka budowlana powinna mieć dostęp do drogi publicznej. W przypadku, gdy działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi, należy go uzyskać. Jak to zrobić?

- Gdy działka graniczy z drogą publiczną, ale nie można się do niej dostać – należy wykonać przejazd.

- Gdy teren pomiędzy działką a drogą publiczną należy do właściciela drogi – należy wystąpić o zgodę.

- Gdy teren między działką a drogą publiczną jest we własności innej osoby – teren ten można wykupić na własność, wykupić w nim udziały lub uzyskać prawo do użytkowania drogi w ramach służebności gruntowej.

 Księga wieczysta

Po uzyskaniu numeru działki warto sprawdzić informacje na jej temat znajdujące się w księgach wieczystych. Teraz można zrobić to również przez internet.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Przy wyborze odpowiedniej działki warto też wziąć pod uwagę Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Niektóre gminy udostępniają plany online lub konieczne jest wystąpienie o jego przekazanie w wydziale architektury i urbanistyki urzędu gminy.

Informacje w MPZP odnoszą się do warunków budowy domu, ale też do otoczenia działki. Warto sprawdzić, czy w przyszłości nie są planowane wokół niej kłopotliwe inwestycje, na przykład drogi szybkiego ruchu, hale fabryczne.

Jak wygląda procedura zakupu działki?

Kupno działki krok po kroku nie jest już tak skomplikowaną procedurą jak jej wybór, chociaż wymaga spełnienia odpowiednich wymogów formalnych.

Procedura zakupu działki:

1. Wybór działki.

2. Kontakt ze sprzedającym.

3. Uzgodnienie szczegółów transakcji.

4. Przygotowanie umowy kupna / sprzedaży nieruchomości.

5. Podpisanie umowy w kancelarii notarialnej.

6. Przekazanie pieniędzy według uzgodnień.

7. Dodatkowe formalności – opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), opłata za wpis do księgi wieczystej albo jej założenie.

Gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej, możesz przystąpić do dzieła. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu idealnej działki pod budowę domu marzeń!

Czytaj dalej: jak przygotować działkę do budowy domu?

Wróć do listy porad