Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

 

Wentylacja jest bardzo ważna w każdym domu jednorodzinnym i jest ona niezbędnym elementem projektu architektonicznego. Służy ona do wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku i dba o jego odpowiednią jakość. Wyróżnia się 4 główne rodzaje wentylacji budynków. Czym się one charakteryzują? Na jaką wentylację warto się zdecydować?

Wentylacja naturalna

Pierwszym rodzajem wentylacji w budynkach jest wentylacja naturalna. Ten typ wentylacji zachodzi w sposób naturalny za pomocą drzwi, okien oraz nieszczelności w konstrukcji budynku.

Naturalna wentylacja może być regulowana poprzez otwarcie drzwi albo okien, dlatego można zwiększyć ją wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba, na przykład w trakcie upalnego dnia albo po kąpieli w łazience.

Taka wentylacja jest bardzo efektywna, ale nie jest ona możliwa do zastosowania w każdej sytuacji, na przykład w przypadku zimowej aury, smogu czy wtedy, gdy pomieszczenie nie ma dostępu do okien.

Właśnie dlatego w domach jednorodzinnych konieczne jest wykorzystanie również innych rodzajów wentylacji poza naturalną.

Wentylacja grawitacyjna

Instalacja wentylacji grawitacyjnej składa się z kanałów wentylacyjnych, wlotów i wylotów, które umieszczane są wewnątrz budynku oraz na zewnątrz niego.

Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem oraz otoczeniem budynku, dzięki czemu pozwala ona na odprowadzanie z pomieszczeń zużytego powietrza, a następnie doprowadzanie do niego powietrza świeżego.

Wentylację grawitacyjną mogą również wspierać nawiewy zamontowane w oknach, które są regulowane ręcznie albo automatycznie, na przykład na podstawie poziomu wilgotności.

Należy pamiętać o tym, że prawidłowe zaprojektowanie wentylacji grawitacyjnej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w przeciwnym przypadku nie będzie ona zapewniała odpowiedniej efektywności.

Wentylacja mechaniczna

Pod pojęciem wentylacji mechanicznej znajduje się wentylacja wspomagana przez urządzenia wentylacyjne – wentylatory, centrale wentylacyjne. Mają one na celu sterowany, wymuszony obieg powietrza.

Stosowanie wentylacji mechanicznej jest konieczne w tych miejscach, w których wentylacja naturalna i grawitacyjna nie są wystarczające. Dotyczy to w szczególności łazienek oraz kuchni, gdzie powstaje duża ilość zanieczyszczonego, wilgotnego powietrza, które należy szybko odprowadzić.

Trzeba zatem zaznaczyć, że projektowanie wentylacji mechanicznej wymaga uwzględnienia zapotrzebowania na świeże powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. Powinna być ona wykonana już na etapie projektowania budynku, aby można było prawidłowo ją zamontować.

Taka wentylacja w budynku może być wykonana na kilka sposobów. Może mieć ona postać pojedynczego wentylatora zamontowanego na zewnętrznej ścianie, który wspomaga wyciąganie powietrza z budynku, ale również instalacji wentylacyjnej, która znajduje się w różnych pomieszczeniach i sterowana jest za pomocą centrali wentylacyjnej. Rodzajem wentylatora mechanicznego jest również okap kuchenny, który podłączony jest do instalacji wentylacyjnej i działa jako wyciąg.

Wentylacja mechaniczna może być wyposażona w filtry, które poprawiają parametry powietrza, na przykład filtrują smog oraz alergeny.

Atutami wentylacji mechanicznej są zatem jej wysoka efektywność w odprowadzaniu zużytego powietrza. Z drugiej strony wentylacja ta może być hałaśliwa, co powoduje, że nie zawsze jest ona optymalnym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu.

Wentylacja z rekuperacją (odzyskiem ciepła)

Ostatnim rodzajem omawianej wentylacji w domach jednorodzinnych jest wentylacja z rekuperatorem. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, która jest wyposażona w dodatkowe urządzenie, którego zadaniem jest rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii, w tym przypadku energii cieplnej.

Rekuperacja jako element wentylacji mechanicznej oferuje wiele korzyści, dlatego też dzisiaj na jej montaż decyduje się coraz więcej osób budujących i remontujących swoje domy. Przede wszystkim zapewnia ona wysoką efektywność w wentylacji, podobnie jak wentylacja mechaniczna, a także odzyskuje ciepło z powietrza, które wyprowadzane jest na zewnątrz budynku. Ciepło to przez wymiennik ciepła przechodzi na powietrze chłodne, które wprowadzane jest do budynku. W rezultacie nie trzeba ponownie go ogrzewać, co znacznie redukuje koszty z tym związane.

Ponadto instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła może wykorzystywać dodatkowe elementy, na przykład filtry powietrza, dzięki czemu zmniejsza ona jego zanieczyszczenie i powoduje, że jest przyjazne dla domowników. Jej montaż związany jest jednak z wyższym kosztem.

Wróć do listy porad