Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wybudowanie domu to duże przedsięwzięcie. Jedną z ważnych decyzji związanych z tą inwestycją jest wybór systemu budowy. Co warto wiedzieć o budowie domu metodą gospodarczą?

Budowa metodą gospodarczą – czym jest?

Co to jest metoda gospodarcza budowy domu? Termin ten jest związany z budową domu we własnym zakresie, ze wsparciem specjalistów tylko w wybranych działaniach.

Ta metoda budowy domów jest używana już od wielu wieków i nadal znajduje się ona w użyciu. Zwykle w budowie pomagają wtedy bliscy z rodziny, znajomi, którzy posiadają w tym zakresie wiedzę i umiejętności.

Alternatywą dla budowy domu metodą gospodarczą jest budowa metodą zleconą. Wtedy prace zlecane są zewnętrznemu wykonawcy.

Jakie prace obejmuje budowa domu systemem gospodarczym?

W ramach budowy domu metodą gospodarczą inwestor przeprowadza we własnym zakresie prace jak:
- Formalności związane z budową domu, między innymi uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie budowy,
- Zakupienie materiałów budowlanych wraz z organizacją ich transportu,
- Przeprowadzenie wybranych prac we własnym zakresie, na przykład zalanie fundamentów, stawianie ścian, ich docieplenie, prace wykończeniowe wewnątrz budynku,
- Wybór ekip budowlanych i wykończeniowych do prowadzenia tych prac, których nie planuje wykonywać się samodzielnie.

Metoda gospodarcza budowy domu – zalety i wady

W obszarze jak wady i zalety budowa domu metodą gospodarczą prezentuje się jak poniżej.

Zalety budowy domu metodą gospodarczą:
- Niskie koszty – głównym atutem metody gospodarczej budowy domu jest zredukowanie kosztów, ponieważ większość prac wykonuje się wtedy samodzielnie. W efekcie można zaoszczędzić nawet około 30% na kosztach budowy w porównaniu do zlecenia prac wykonawcy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wydłużenia prac czy błędów koszty mogą iść w znacznie w górę.
- Dokładny nadzór – inwestorzy wykonujący prace we własnym zakresie mogą mieć lepszy nadzór nad ich przebiegiem i zadbać w ten sposób o ich jakość.
- Sposób na realizację pasji – dla wielu osób samodzielna budowa domu jest życiowym celem, a także sposobem na realizowanie swoich pasji.
- Zdobycie cennej wiedzy i umiejętności – podczas budowy można też uzyskać bardzo przydatne informacje dotyczące budownictwa, wykończeń.

Wady budowy domu metodą gospodarczą:
- Czasochłonność – budowa domu w systemie gospodarczym wymaga czasu, co może przekładać się na wydłużenie terminu oddania budynku do użytkowania.
- Konieczność posiadania wiedzy i umiejętności albo wsparcia bliskich – bez tego trudno będzie wybudować dom we własnym zakresie.
- Ryzyko błędów – osoba bez wiedzy i doświadczenia może popełnić kosztowne błędy przy samodzielnej budowie domu.

Ile kosztuje budowa domu metodą gospodarczą?

Zazwyczaj koszt budowy metodą gospodarczą jest niższy o około 30% od kosztu związanego z budową domu metodą zleconą.

Wobec tego w przypadku budowy domu jednorodzinnego o średniej wielkości w cenie około 500 tysięcy złotych inwestor wybierający metodę gospodarczą może zredukować koszty nawet o około 150-170 tysięcy złotych.

Wróć do listy porad