Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Planujesz kupić mieszkanie albo dom? Firma, która ma je na sprzedaż, oferuje nieruchomość w stanie deweloperskim? Stan ten odnosi się do stopnia wykończenia budynku z rynku pierwotnego, jednak dokładne prace, które zostały w nim wykonane, mogą różnić się w zależności od dewelopera. Sprawdź, co oznacza ten standard!

Co to znaczy stan deweloperski?

Na początku wyjaśnijmy, co to znaczy standard deweloperski czy stan deweloperski. Co kryje się pod tym terminem?

Stan ten określa stopień wykończenia danej nieruchomości przez dewelopera. W tym standardzie nie nadaje się ona jednak jeszcze do zamieszkania, ponieważ wymaga wykonania dalszych prac wykończeniowych i aranżacyjnych.

Warto jednak podkreślić, że stan deweloperski może różnić się w zależności od dewelopera, ponieważ przepisy nie określają dokładnie, do czego się on odnosi. Jest on zatem kwestią umowną i kupujący zawsze powinien sprawdzić, co znajduje się w jego zakresie.

Dokument opisujący stan deweloperski, podobnie jak budowlany projekt domu czy projekt mieszkania, wchodzą w skład dokumentacji nieruchomości. Informacje te powinny być umieszczone w prospekcie informacyjnym przekazanym przez dewelopera.

Co obejmuje standard deweloperski?

Najczęściej stan deweloperski nieruchomości oznacza, że wykonano w niej poniższe prace:
• Wylewka podłogowa – wykonana jest wylewka na podłodze, którą można wykończyć własnymi materiałami, na przykład panelami podłogowymi, płytkami ceramicznymi.
• Tynki na ścianach i na sufitach – rodzaj tynków i ich wykończenie mogą różnić się między inwestycjami. Niekiedy konieczne jest dodatkowe pokrycie ściany gładzią. Często ściany malowane są także podstawową białą farbą. Czasami malowanie nie dotyczy łazienek i toalet.
• Instalacja elektryczna – poprowadzone są kable w ścianach, natomiast nie zawsze montowane są gniazdka i wyłączniki. Wyprowadzone są też kable pod oświetlenie.
• Instalacja grzewcza – wraz z grzejnikami i głowicami do grzejników lub ogrzewaniem podłogowym.
• Instalacja wentylacyjna – wentylacja grawitacyjna oraz często dodatkowa wentylacja mechaniczna w łazience.
• Instalacja wodno-kanalizacyjna – doprowadzona do łazienki i do kuchni.
• Drzwi wejściowe – mogą mieć różne klasy, także antywłamaniowe zależnie od dewelopera.
• Okna – na ogół są to okna plastikowe, które wyposażone są w parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Niekiedy lokale na parterze mają rolety zewnętrzne.
• Instalacja domofonowa – zazwyczaj montowana jest podstawowa instalacja do komunikacji.
• Wykończenie balkonu – najczęściej balkon ma wyłożoną podłogę płytkami ceramicznymi lub płytę betonową, a także balustradę balkonową.

Niektórzy deweloperzy oferują również podwyższony stan deweloperski. Przykładowo może on obejmować ściany pokryte gładzią, które są gotowe do malowania, wyższej klasy stolarkę okienną i drzwiową, biały montaż w łazience, czyli podłączenie wanny, prysznica, WC, umywalki.

Stan deweloperski domu a mieszkania

W standardzie deweloperskim można zakupić również dom od dewelopera. W tym przypadku, poza pracami wymienionymi powyżej, znajdują się dodatkowo:
• Termoizolacja domu – elewacji, poddasza, fundamentu,
• Podbitka dachowa i rynny,
• Schody wewnętrzne i zewnętrzne,
• Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych,
• Droga dojazdowa – może być wykończona różnymi materiałami, takimi jak żwir, kostka brukowa,
• Montaż ogrodzenia.

Standard deweloperski – czy warto go wybrać?

Standard deweloperski jest to najczęściej wybierany standard przez kupujących nowe nieruchomości. Dlaczego?

Wynika to głównie z jego ceny, ponieważ to właśnie w tym stanie nowe mieszkanie czy dom będą najtańsze. Prace wykończeniowe można także wykonać we własnym zakresie, co jest tańsze. Również stan ten daje kupującemu dowolność w wyborze materiałów wykończeniowych, dlatego może on urządzić nieruchomość według swojego gustu.

Gdy kupujący nieruchomość nie chce albo nie może samodzielnie wykończyć budynku czy lokalu, może on często skorzystać z usługi wykończenia „pod klucz” oferowanej przez dewelopera. Polega ona na wyborze materiałów i wyposażenia z katalogu w ramach jednego z pakietów. Prace wykonuje wtedy ekipa dewelopera, a nabywca może od razu przeprowadzić się do wykończonej według jego gustu nieruchomości.

Wróć do listy porad