Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Przymierzasz się do spełnienia swojego marzenia, czyli do wybudowania domu? Czy w takiej sytuacji lepiej najpierw wybrać działkę, a potem projekt? A może rozpocząć od przeglądania projektów domów jednorodzinnych? Sprawdź, w jakiej kolejności powinno się wykonać te czynności!

Budowa domu – od czego zacząć?

Wybudowanie domu to złożony proces, który rozpoczyna się od podjęcia dwóch kluczowych decyzji, czyli od wybrania działki oraz projektu domu jednorodzinnego. To etap, który nie powinien być związany z pośpiechem czy presją – błędy popełnione właśnie wtedy mogą mieć kolosalny wpływ na efekt inwestycji.

Pierwszym krokiem powinno być wybranie działki budowlanej. To ona stanowi podstawę do dalszych prac. Kiedy kupić projekt domu? Tę decyzję należy zatem podjąć dopiero po nabyciu działki. Najlepiej jednak nie robić tego od razu, ponieważ najpierw warto zapoznać się bliżej z nabytym terenem i wykonać także dodatkowe formalności.

O czym trzeba pamiętać, gdy wybiera się działkę budowlaną oraz projekt domu jednorodzinnego?

Jak wybrać działkę budowlaną?

Wybór działki powinien być podyktowany planami związanym z budową domu – jego lokalizacją, wielkością, otoczeniem. Pod uwagę należy także wziąć dostępne przyłącza, na przykład wodę, kanalizację, gaz.

Bardzo ważnym dokumentem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Gdy nie został on opracowany, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy (WZ).

MPZP i warunki zabudowy określają, jakie wymogi muszą spełnić budynki na działce, co może także wpływać na decyzję o wyborze projektu domu.

Kupiłem działkę co dalej?
W takiej sytuacji warto uwzględnić jeszcze kilka kluczowych kwestii przed wyborem projektu domu. O czym trzeba pamiętać?

Po zakupie działki należy uzyskać mapę do celów projektowych, którą sporządza geodeta. Aby podłączyć się do wybranych sieci, należy także wystąpić o warunki przyłączy.

Projekt domu – na co zwrócić uwagę?

Aby przystąpić do budowy domu, konieczne jest także zakupienie projektu, według którego ma być on wykonany. Jak wybrać projekt domu?

Dobry projekt domu powinien odpowiadać wymaganiom inwestora oraz powinien być dopasowany do działki, na której ma być wybudowany.

Projekt domu jednorodzinnego można zakupić jako:
- Projekt gotowy – wybrany z katalogu biura architektonicznego, można wprowadzić w nim małe zmiany.
- Projekt indywidualny – przygotowywany na zlecenie klienta, dlatego może on uwzględniać jego wymagania w pełni.

Gdy wybierany jest gotowy projekt domu, trzeba pamiętać także o jego adaptacji do zakupionej wcześniej działki. Adaptacja ma na celu dopasowanie projektu do działki, warunków gruntowych, warunków technicznych przyłącz, obowiązujących norm i przepisów.

Natomiast wtedy, gdy zlecane są indywidualne projekty domów, architekt może od razu dopasować plan do działki, dlatego adaptacja nie jest wtedy konieczna.

Zatem przed przystąpieniem do prac budowlanych na inwestora czeka wiele ważnych decyzji do podjęcia wymagających zachowania odpowiedniej kolejności. Każdą z nich warto dobrze przemyśleć, by zamieszkać w domu będącym spełnieniem marzeń!

Wróć do listy porad