Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Właściwie rozplanowane oświetlenie zewnętrzne domu pełni kilka funkcji – pozwala na korzystanie z otoczenia budynku nawet po zmroku, podnosi poziom bezpieczeństwa, wytycza drogę i może stać się efektowną dekoracją. Jakie lampy zewnętrzne wybrać?

Jak zaplanować oświetlenie na zewnątrz domu?

Oświetlenie domu na zewnątrz powinno być zaprojektowane już na etapie jego budowy, tak jak nie powinniśmy rozpoczynać budowy bez projektu domu. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać go już po jej zakończeniu. Niezależnie od czasu montażu lamp zewnętrznych bardzo duże znaczenie ma ich właściwe dobranie i rozmieszczenie. Przede wszystkim oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego powinno uwzględniać przeznaczenie jego otoczenia, ponieważ każda jego strefa będzie wymagała zastosowania nieco innych lamp. Ponadto warto zwrócić uwagę na ich wzornictwo, aby wpisywało się ono w styl architektoniczny budynku.

Lampy zewnętrzne do domu – co wybrać?

Wybierając oświetlenie zewnętrzne domu, warto wziąć pod uwagę poniższe strefy:
1. Drzwi wejściowe
Wejście do domu to reprezentacyjne miejsce całego budynku, dlatego warto zadbać o estetykę jego oświetlenia. Najczęściej stosowane są kinkiety zewnętrzne na dom, czyli lampy montowane na ścianach. Można zastosować jeden kinkiet lub umieścić dwa po obu stronach drzwi.

2. Taras
Oświetlenie tarasu sprawdzi się podczas wieczornego wypoczynku i spotkań. Do wyboru jest wiele ciekawych lamp – kinkiety, lampy stojące, oczka umieszczone w podłożu, girlandy świetlne.

3. Ogród
oraz więcej osób decyduje się też na oświetlenie ogrodu. Warto dobrać je do stylu otoczenia budynku. Przykładowo nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu można wykreować przez lampy w kształcie prostych słupków lub kul, natomiast tradycyjne może przybrać formę ozdobnych latarenek. Do oświetlenia krzewów, drzew można zastosować małe reflektory montowane w podłożu. Zastosowanie oświetlenia z czujnikami zmierzchu stworzy efektowną aranżację w ogrodzie bez potrzeby ręcznego włączania lamp.

4. Podjazd
Pomysłowym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp wpuszczanych w podłoże, na przykład wytrzymałych oczek świetlnych, które będą torowały drogę do garażu.

5. Brama wjazdowa i furtka
Warto także oświetlić bramę i furtkę przed domem. Dobrym wyborem będzie zamontowanie lamp w ogrodzeniu.

6. Ścieżki
Alejki i chodniki na zewnątrz domu można oświetlić słupkami – lampami stojącymi oraz wpuszczanymi w podłoże oczkami. Gdy ścieżki wiodą przy ścianach, można zastosować lampy zewnętrzne na dom jak kinkiety.

7. Plac
Jako oświetlenie posesji na większym obszarze, na przykład placu przy domu, warto wybrać reflektory z czujnikiem ruchu. To lampy o dużej mocy, które automatycznie zapalają się wtedy, gdy wykryją ruch w swoim zasięgu.

Oświetlenie zewnętrzne domu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dzisiaj najczęściej wybierane jest oświetlenie LED zewnętrzne domu. Lampy bazujące na diodach i żarówkach LED są energooszczędne i żywotne, dlatego mogą posłużyć nawet przez kilka lat. W miejscach, gdzie nie można korzystać z instalacji elektrycznej, sprawdzą się lampy solarne. Do działania potrzebują jedynie promieniowania słonecznego gromadzonego w ciągu dnia w akumulatorach. Zapalają się automatycznie po zmroku. Montując oświetlenie zewnętrzne, warto pamiętać też o wybraniu odpowiedniej jakości kabli i opraw pod kątem ich szczelności. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się zastosowanie lamp ze stopniem ochrony minimum IP44, a najlepiej IP65.

Wróć do listy porad