Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Projekty domów z dachami dwuspadowymi cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób planujących budowę. Jak wykonany jest dach dwuspadowy? Jakie są jego najważniejsze zalety?

Konstrukcja dachu dwuspadowego. Jak jest zbudowany?

Dach dwuspadowy to rodzaj dachu, który ma dwa nachylenia – połacie. Każde z nich jest prostopadłe do przedniej i tylnej ściany budynku. Przy łączeniu dwóch połaci dachowych, na szczycie dachu, znajduje się kalenica. Ściany przy dachu dwuspadowym mają kształt trójkątny i nazywane są ścianami szczytowymi.

Dach o takiej konstrukcji określany jest również jako dach siodłowy, dach szczytowy albo dach dwupołaciowy.

Ogólny schemat budowy dachu dwuspadowego:
1. Konstrukcja nośna – krokwie i belki drewniane albo słupy i bele stalowe.
2. Folia paroprzepuszczalna chroniąca przed wilgocią i poprawiająca parametry termoizolacyjne budynku.
3. Izolacja termiczna – najczęściej wykonana z wełny mineralnej.
4. Płyty karton-gips osłaniające izolację termiczną.
5. Pokrycie dachowe – może być wykonane z różnych materiałów, na przykład jak dachówka ceramiczna, betonowa, blachodachówka, dachówka bitumiczna, czyli gont bitumiczny.
6. Orynnowanie – montowane są rynny, rury spustowe, które mają na celu odprowadzenie wody z dachu.

Do jakiego stylu architektonicznego pasuje dach dwuspadowy?

Dach dwuspadowy pasuje do wielu stylów architektonicznych, dlatego wykorzystują go różne projekty domów jednorodzinnych.

Może być zastosowany w budynkach o klasycznym wyglądzie, takich jak domy jednorodzinne w stylu wiejskim czy dworki, ale również w nowoczesnych domach o minimalistycznym charakterze. Wykorzystuje go także bardzo popularny obecnie projekt domu typu modern barn – nowoczesna stodoła.

Zalety dachu dwuspadowego. Dlaczego warto go wybrać?

Dach dwuspadowy ma wiele zalet, dlatego jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów dachów w domach jednorodzinnych. Jakie ma zalety dach dwuspadowy?

Prostota budowy – dach o konstrukcji dwuspadowej jest łatwy do zbudowania, ponieważ ma prostą konstrukcję i nie wymaga stosowania skomplikowanych w montażu elementów.

Niski koszt – dach dwupołaciowy jest tańszy w porównaniu do innych rodzajów dachów, takich jak dachy czterospadowe czy dachy płaskie. Wynika to z jego prostej konstrukcji i mniejszej ilości materiałów potrzebnych do jego wykonania.

Wysoka izolacyjność termiczna – można go łatwo ocieplić, a jego konstrukcja ogranicza liczbę mostków cieplnych, co pozwala na oszczędność energii cieplnej i ograniczenie kosztów ogrzewania budynku.

Możliwość wykonania poddasza – umożliwia on łatwe stworzenie poddasza użytkowego, a zastosowanie dwóch połaci powoduje, że poddasze oferuje dużo przestrzeni.

Estetyka – dach pasuje do różnych stylów architektonicznych. Może być także wykończony wieloma materiałami, dzięki czemu można dopasować go do indywidualnych preferencji.

Skuteczne odprowadzanie opadów – skośna konstrukcja dachu dwuspadowego powoduje, że łatwo spływa z niego deszcz i nie zalega na nim śnieg.

Inwestorom zastanawiającym się nad tym, dlaczego warto go wybrać dach dwuspadowy zapewnia zatem wiele korzyści.

Wróć do listy porad