Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

 

JAKI DACH WYBRAĆ? KWESTIE, KTÓE TRZEBA WZIĄĆ POD UWAGĘ

Wybór dachu to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy własnego domu. Wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Jaki dach wybrać? Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

Spis treści:

  1. Kształt dachu a rodzaj pokrycia
  2. Warunki atmosferyczne
  3. Izolacyjność
  4. Plan zagospodarowania i warunki zabudowy
  5. Trwałość pokrycia
  6. Dostępność materiałów i fachowców

Kształt dachu a rodzaj pokrycia

Poszycie dachu powinno zostać dostosowane przede wszystkim o jego kształtu. Jeśli twój dach jest skomplikowany i rozbudowany, warto postawić na tzw. poszycie małoformatowe (czyli wszelkiego rodzaju dachówki, płytki, gont drewniany, wióry czy łupek kamienny). Jeśli z kolei dach ma prosty kształt, a tobie zależy na ekonomicznym rozwiązaniu, postaw na pokrycie wielkoformatowe (czyli m.in. blachodachówki w arkuszach).

Warunki atmosferyczne

Poszycie dachu powinno również zostać dostosowane do lokalnych warunków atmosferycznych. Warto zweryfikować tę kwestię przed dokonaniem ostatecznego wyboru dachu. Zwróć uwagę przede wszystkim na opady śniegu, deszczu oraz silne wiatry.

Izolacyjność

Warto wiedzieć, że typ wybranego poszycia dachu ma również wpływ na izolację termiczną i akustyczną budynku. Jeśli zależy ci wyjątkowym wygłuszeniu pomieszczeń domu (np. poddasza), postaw na dachówkę betonową lub ceramiczną (lub inne pokrycia zaliczane do masywnych). Najgorszym wyborem w tym przypadku jest poszycie z blachy.

Plan zagospodarowania i warunki zabudowy

Przed wyborem poszycia dachowego sprawdź, czy w twojej okolicy nie został narzucony jego rodzaj, czy sama forma dachu. W niektórych regionach tego typu praktyki są popularne z uwagi na lokalne warunki pogodowe. Kwestie tę ustalisz w urzędzie miasta.

Trwałość pokrycia

Jaki dach wybrać, jeśli zależy ci na trwałym i solidnym poszyciu? Możliwości masz naprawdę wiele. Pamiętaj jednak, że najtrwalsze gatunki poszycia są jednocześnie najdroższe. Nie oznacza to jednak, że warianty bardziej ekonomiczne są niewystarczające. Wszystko zależy od twoich preferencji i warunków lokalnych.

Dostępność materiałów i fachowców

Rodzajów pokrycia dachowego jest naprawdę. Jeśli postawisz na te mniej typowe (np. łupek, drewno, trzcina), musisz liczyć się z tym, że dostępność takich materiałów może być utrudniona. Dotyczy to równie fachowców, ponieważ montaż tego typu dachów wymaga posiadania specjalnych umiejętności i zaplecza technicznego.

Nie wiesz, jaki dach wybrać? Postaw na kompleksowe projektowanie domów, a zajmiemy się tym za ciebie!

UARCHITEKTA
Wróć do listy porad