Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Jakie pokoje są niezbędne w domu jednorodzinnym?

Podczas wyboru projektu domu jednorodzinnego albo przy zamawianiu projektu domu u architekta konieczne jest zwrócenie uwagi na to, jakie będzie on zawierać pokoje. Jakie pomieszczenia w domu są konieczne?

Pokój dzienny

Pokój dzienny lub salon jest używany do relaksu, rozrywki i spędzania czasu z bliskimi. Umieszcza się w nim komfortowy komplet wypoczynkowy, telewizor.

Sypialnia

Sypialnia jest pomieszczeniem przeznaczonym do nocnego wypoczynku. Liczba potrzebnych sypialni zależy od wielkości gospodarstwa domowego.

Łazienka

Pomieszczenie to jest niezbędne do utrzymania higieny osobistej. Dom jednorodzinny zazwyczaj ma co najmniej jedną łazienkę.

Kuchnia

Kuchnia jest niezbędna do przygotowywania posiłków. Często jest uważana za serce domu. Może mieć formę pomieszczenia zamkniętego albo otwartego, łącząc się z salonem, jadalnią.

Jadalnia

Przestrzeń ta wykorzystywana jest do spożywania posiłków i spotkań. Niektóre domy mają oddzielną jadalnię, inne natomiast mogą mieć jadalnię w kuchni lub salonie.

Przedpokój

Przedpokój służy do przechowywania odzieży wierzchniej, butów i innych przedmiotów używanych podczas wchodzenia lub wychodzenia z domu. Pozwala także zatrzymać chłodne powietrze przed przedostawaniem się do dalszych części domu.

Pomieszczenie gospodarcze

Często umieszcza się w nim kocioł grzewczy, instalacje z licznikami. Także może być wykorzystywane jako pralnia do przechowywania wyposażenia takiego jak pralka, suszarka i inny sprzęt.

Jakie pomieszczenia warto dodatkowo wykonać w domu?

Poza obowiązkowymi pomieszczeniami w domu, które zostały zaprezentowane powyżej, można również zaplanować w nim inne pokoje, które poszerzą jego funkcjonalność. Zaliczane są do nich:

Domowe biuro

Stanowi wydzielone miejsce do pracy w domu lub do nauki. Zapewnia wygodną przestrzeń do zadań wymagających większej koncentracji.

Garderoba

Przestrzeń do przechowywania ubrań, dodatków oraz innych rzeczy. Zapewnia większą ilość miejsca niż standardowa szafa.

Garaż

Pomieszczenie wbudowane w bryłę domu, które służy do parkowania pojazdów. Może służyć również jako miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu. Garaż w bryle domu jest zazwyczaj tańszy do wykonania niż garaż wolnostojący.

Jak zaplanować układ pomieszczeń w domu?

Pomieszczenia w domu mogą być rozmieszczone na różny sposób. W jaki sposób przygotować idealny układ pomieszczeń w domu, aby korzystać niego komfortowo?

Przede wszystkim warto wskazać, że nie ma jednego, uniwersalnego układu pomieszczeń w domu, ponieważ w dużej mierze zależy on od indywidualnych preferencji, wielkości rodziny oraz jej stylu życia. Podczas projektowania wnętrz stosuje się jednak kilka zasad, które sprawdzają się w większości domów:

Rozdzielenie przestrzeni publicznej i prywatnej

W tym przypadku projekt domu rozdziela od siebie przestrzenie publiczne, do których zaliczane są salon, jadalnia, kuchnia, a także przestrzenie prywatne, czyli sypialnie, pokoje dziecięce, domowe biuro do relaksu i pracy. Przykładowo w piętrowym budynku strefę publiczną może pełnić parter, a prywatną piętro.

Bliskość kuchni

Dla większego komfortu warto umieścić kuchnię w pobliżu jadalni lub salonu. Popularnym rozwiązaniem jest także kuchnia otwarta – aneks kuchenny na planie otwartym, co optycznie powiększa wnętrza i pozwala na łatwiejszą komunikację domowników.

Dostępność łazienki

Projekt domu powinien uwzględniać łatwo dostępne łazienki zarówno w publicznych, jak i prywatnych częściach domu. Najlepiej, aby na każdym piętrze znajdowała się co najmniej jedna łazienka.

Orientacja względem stron świata

Podczas planowania rozkładu pomieszczeń warto uwzględnić ich orientację na strony świata, na przykład salony, kuchnie, jadalnie umieszcza się od strony zachodniej, wschodniej i południowej, pomieszczenia takie jak sypialnie od strony wschodniej, a pomieszczenia gospodarcze od północnej, ponieważ jest ona najchłodniejsza.

Wygodne przechowywanie

Podczas projektowania wnętrz w domu warto rozplanować w nim dużo miejsca do przechowywania, na przykład w postaci garderoby, pomieszczeń gospodarczych, przedpokojów z szafami.

Łatwe wyjście na zewnątrz

Warto pomyśleć o rozplanowaniu salonu lub sypialni tak, aby łatwo wychodzić na zewnątrz, do ogrodu i na taras.

Styl architektoniczny

Warto także wziąć pod uwagę styl architektoniczny swojego domu i jego otoczenia, aby jego układ uzupełniał wygląd zewnętrzny budynku. Przykładowo tradycyjny dom w dworkowym stylu będzie miał symetrycznie rozmieszczone pokoje, a dom nowoczesny dużo otwartych przestrzeni.

Wróć do listy porad