Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Dom z bali - poznaj zalety i wady

Dom z bali kojarzy nam się z urokliwą chatką w górach, usytuowaną wśród pięknych okoliczności przyrody. Jednak drewno doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku domów letniskowych, ale również całorocznych. To rozwiązanie, jak każde inne, posiada wiele zalet, ale również wady.

Spis treści:

  1. Dom z bali – nowoczesność w zgodzie z naturą
  2. Zalety domu z bali
  3. Wady domu z bali

Dom z bali – nowoczesność w zgodzie z naturą

W Polsce nadal najbardziej popularne są domy murowane. Jednak coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązania, w tym również domy drewniane. Ten styl architektoniczny kojarzy się głównie z górskim klimatem, ale z powodzeniem sprawdzi się również na wsi czy przedmieściach. Trzeba przyznać, że domy z bali prezentują się niezwykle urokliwie i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Obecnie, możliwe jest zbudowanie domu z drewna, który nie tylko będzie prezentował się oryginalnie, ale również wpasuje się we współczesne standardy. Jest więc rozwiązaniem nowoczesnym, a jednocześnie naturalnym i ekologicznym. Czy warto zbudować dom z bali? Plusy i minusy to coś, nad czym warto się zastanowić przed ostateczną decyzją.

Zalety domu z bali

Drewno jest niewątpliwie trwałym budulcem. Przy odpowiedniej impregnacji dom z bali może służyć długie lata, podobnie jak w przypadku domów murowanych. Jakie jeszcze są zalety domu z bali? W drewnianym domu panuje korzystny dla domowników mikroklimat. Drewniane bale doskonale radzą sobie z regulacją wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkowo drewno posiada dobry współczynnik izolacji termicznej. Dzięki temu nie musimy martwić się zanadto o ogrzewanie, gdyż drewno szybko się nagrzewa i utrzymuje ciepło. Latem z kolei we wnętrzu domu będzie panował przyjemny chłód. Zaletą domu z bali jest również szybki czas budowy. Może wynieść zaledwie kilka tygodni. To doskonały pomysł dla osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania.

Wady domu z bali

Zanim zdecydujesz się na dom z bali, poznaj zalety, ale również wady tego rozwiązania. Mimo iż proces budowy jest krótki, nie jest to najprostsze, a przede wszystkim najtańsze rozwiązanie. Niezbędna jest współpraca z wykwalifikowaną ekipą budowlaną. To może wiązać się z ostatecznie wyższą kwotą wybudowania takiego domu. Na cenę ma również wpływ fakt, że drewno, zwłaszcza wysokiej jakości nie jest tanie. Jeśli chcemy cieszyć się długowiecznością domu z bali, niezbędna jest również regularna konserwacja. Szukasz rozwiązania dostosowanego do Twoich potrzeb? Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź wyjątkowe projekty domu jednorodzinnego!

Wróć do listy porad