Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Czy na 70 m2 można mieszkać komfortowo? Jak najbardziej! 3 stycznia 2022 roku weszło w życie nowe prawo, które umożliwia budowę domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie i bez nadzoru kierownika budowy. Jakie projekty dostępne są w tym wariancie?

Ułatwienia w budowie domu jednorodzinnego do 70 m2

Nowe przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych, które obowiązują od 3 stycznia 2022 roku, pozwalają na wybudowanie domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez konieczności ubiegania się o pozwolenie.

Podstawowe założenia nowego programu to:
- Uproszczenie procedur związanych z budową małych domów jednorodzinnych do 70 m2 powierzchni zabudowy,
- Brak potrzeby zatrudniania kierownika budowy,
- Brak konieczności prowadzenia dziennika budowy,
- Wydanie warunków zabudowy w ciągu 21 dni w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Według nowych przepisów organ administracyjny nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu po zgłoszeniu budowy z projektem budowlanym. Prace można rozpocząć od razu po dokonaniu zgłoszenia.

Jaki dom do 70 m2 można wybudować według nowych przepisów?

Według nowego prawa będzie można wybudować dom spełniający poniższe wymogi:
- Powierzchnia zabudowy do 70 m2,
- Budynek ma być wolnostojący,
- Budynek ma mieć maksymalnie 2 kondygnacje,
- Obszar oddziaływania budynku obejmuje działkę, na której został zaprojektowany,
- Inwestycja przeznaczona jest na własne potrzeby mieszkaniowe.

Dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 m2 może być domem parterowym, domem z użytkowym poddaszem lub domem piętrowym. Może mieć on zarówno dach płaski, jak i dach skośny.

Plany spełniające wymogi nowych przepisów mogą zapewniać komfort dla singla, pary lub małej rodziny. Mogą przykładowo uwzględniać salon z kuchnią, dwie sypialnie, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Budynek może też mieć taras, balkon.

Należy jednocześnie uwzględnić wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.

Dom do 70 m2 – projekt gotowy czy indywidualny?

Domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m2 spełniające warunki najnowszych przepisów mogą być wybudowane według projektów gotowych lub indywidualnych.

Gotowe projekty domów umożliwiają szybkie rozpoczęcie inwestycji. Szeroka gama dostępnych planów pozwala na dopasowanie ich do własnych potrzeb i do działki, na której planuje się budowę.

Projekty indywidualne dają większe możliwości personalizacji budynku, aby wznieść go zgodnie ze specjalnymi życzeniami. Ich zakup związany jest jednak z wyższym kosztem.

Tradycyjne i nowoczesne domy bez zezwolenia projekty – z planami spełniającymi wymagania nowych przepisów można zapoznać się w serwisie uarchitekta.pl.

Koszt budowy domu bez pozwolenia do 70 m2

W przypadku obiektów jak dom bez pozwolenia 70m2 koszt zależny jest od wybranej technologii oraz materiałów budowlanych.

Wzniesienie domu w stanie deweloperskim o powierzchni do 70 m2 zabudowy to wydatek od około 150 do 200 tys. zł. Jego wykończenie może wynosić od 60 do ponad 100 tys. zł.

Czy dom do 70 m2 można rozbudować?

Gdy dom jednorodzinny staje się zbyt mały, często pojawia się pomysł jego rozbudowy. Czy można dobudować pokój bez pozwolenia do domu o powierzchni do 70 m2?

Zgodnie z przepisami rozbudowa domu nie wymaga obecnie ubiegania się o pozwolenie na budowę, gdy obszar oddziaływania inwestycji nie przekracza granic działki i nie narusza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. W takim przypadku konieczne jest jedynie zgłoszenie budowy.

Wróć do listy porad