Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

https://cdn.pixabay.com/photo/2018/07/13/23/03/planning-3536753_960_720.jpg

Indywidualny projekt domu w cenie gotowego projektu

Dom 70 m² na zgłoszenie

W zgodzie z nowelizacją przepisów, która weszła w życie 3.01.2022 roku, każdy posiadacz działki budowlanej lub rolnej może rozpocząć budowę domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych w uproszczonej procedurze. Może być to zabudowa do celów rekreacyjnych lub mieszkaniowych. Co oznacza ta uproszczona procedura?

Aby wybudować dom na zgłoszenie, nie musisz prowadzić dziennika budowy ani zatrudniać kierownika budowy. Aby wznieść dom jednorodzinny o powierzchni 70 metrów kwadratowych, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Jakie w takim razie formalności musisz wypełnić, aby rozpocząć budowę domu na zgłoszenie z naszego projektu? Musisz zgłosić rozpoczęcie budowy we właściwym dla danej działki urzędzie – czyli Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta. Na koniec, należy także poinformować tę jednostkę o zakończeniu budowy, by uzyskać zezwolenie na użytkowanie obiektu.

Budowa domu na zgłoszenie na działce budowlanej

Jakie normy powinien spełniać dom wzniesiony na zgłoszenie na działce budowlanej?

  • powinien być to dom jednorodzinny o maksymalnej powierzchni zabudowy 70 m²,
  • powierzchnia użytkowa takiego domu nie może przekraczać 90 m²,
  • może mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
  • może mieć piwnicę, ale jest ona liczona jako jedna kondygnacja,
  • taki dom może mieć poddasze nieliczone jako dodatkowa kondygnacja (tzw. poddasze nieużytkowe).

Budowa domu na zgłoszenie na działce rolnej

Czy na działce rolnej można zbudować dom na zgłoszenie? Można, ale pod pewnymi warunkami. Dom na zgłoszenie wznoszony na działce rolnej powinien spełniać normy obiektu na zgłoszenie wznoszonego na działce budowlanej, ale z uwzględnieniem wymienionych ograniczeń:

  • nie może mieć fundamentów,
  • musi być budynkiem parterowym (ale może mieć poddasze nieużytkowe).

Odrolnienie działki – przemianowanie działki rolnej na budowlaną

Działkę rolną można również przemianować na działkę budowlaną – takie działanie da nam szersze pole manewru w zakresie budowy domu na zgłoszenie. Procedura odrolnienia jest jednak czasochłonna i w praktyce może zająć nawet kilka lat. W skrócie poziom skomplikowania takiej procedury jest w dużej mierze uzależniony od założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a droga formalna tym bardziej kręta, im wyższa jest klasa bonitacyjna gruntów takiej działki. Więcej na temat odrolnienia opowiadamy w artykule „Jak zmienić działkę rolną w budowlaną” – sprawdź, jaką masz szansę na szybkie przemianowanie działki z rolnej na budowlaną.

Jak przygotować się do omawiania indywidualnego projektu domu z naszym architektem?

Oprócz przygotowania wymienionego kompletu dokumentów warto także przygotować wstępny zarys układu pomieszczeń. Aby przygotować taki wstępny projekt, wystarczy odrobina wolnego czasu, kartka papieru i ołówek – zastanów się, ile pomieszczeń potrzebujesz w przyszłym domu, oraz jaki układ Ci najbardziej odpowiada. Nie musisz skupiać się na detalach takich jak metraże i szczegóły techniczne – Twój szkic będzie punktem wyjściowym do dalszego doprecyzowania na profesjonalnym projekcie.

uArchitekta
Wróć do listy porad