Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Do prowadzenia wielu prac budowlanych konieczny jest prąd. W jaki sposób czerpać energię elektryczną podczas budowy? W takiej sytuacji najczęstszym rozwiązaniem jest prąd budowlany. Co kryje się pod tym terminem? Jak załatwić prąd budowlany? Czy można budować bez prądu z sieci?

Prąd budowlany – co to jest?

Pod pojęciem takim jak prąd budowlany znajduje się rodzaj taryfy elektrycznej, w ramach której odbywa się dostarczanie energii elektrycznej w celu prowadzenia prac na placu budowy.

Przyłącze tymczasowe a docelowe – czym się różnią?

Przyłącze elektroenergetyczne na czas budowy można wykonać w dwóch wariantach – jako przyłącze docelowe albo tymczasowe. Czym różnią się one między sobą?

Przyłącze tymczasowe wykonuje się na czas trwania budowy, natomiast potem, by korzystać z prądu już podczas użytkowania budynku, przechodzi się na przyłącze docelowe. Takie przyłącze zwykle wykonywane jest w terminie do 2 miesięcy.

Przyłącze docelowe z kolei przeznaczone jest do użytkowania zarówno w trakcie prac budowlanych, jak i po oddaniu budynku do użytkowania. Jest to korzystniejszy wybór, ponieważ w tym przypadku procedurę przyłączeniową przechodzi się tylko jeden raz, natomiast czas oczekiwania na jego wykonanie może być dłuższy i może wynieść nawet ponad 12 miesięcy.

Prąd budowlany – taryfy

Obecnie prąd budowlany kupić można w paru taryfach określanych literą C:
- C11 – stawka za energię jest taka sama przez całą dobę,
- C12a – stosowane są dwie strefy godzinowe w trakcie lata i zimą,
- C12b – stosowane są dwie strefy czasowe takie same przez cały rok.

Jak skorzystać z prądu budowlanego?

Wykonanie przyłącza elektroenergetycznego w celu pobierania prądu budowlanego nie jest skomplikowanym procesem. Dokładne informacje o podłączeniu prezentujemy poniżej:

1. Przygotowanie i złożenie wniosku o przyłącze do dystrybutora
Pierwszym krokiem, aby doprowadzić prąd budowlany do działki, będzie przygotowanie wniosku o przyłącze i przekazanie do go Operatora Systemu Dystrybucyjnego, czyli do dystrybutora, który ma doprowadzić prąd na plac budowy.

Do złożenia wniosku konieczne będzie posiadanie:
- Tytułu prawnego do nieruchomości,
- Planu sytuacyjnego działki.

We wniosku należy również umieścić informacje o planowanym zużyciu energii w skali roku oraz o wymaganej mocy przyłączeniowej. Parametry te zależne są od tego, z jakich urządzeń planuje się korzystać.

Wniosek i dodatkowe dokumenty można złożyć osobiście, listownie albo przez internet, gdy pozwala na to dystrybutor.

Gdy będzie się korzystało z usług innego sprzedawcy prądu niż dystrybutor na danym obszarze, można upoważnić go do przekazania powyższych dokumentów do dystrybutora.

2. Wydanie warunków przyłączenia
W kolejnym kroku dystrybutor wydaje warunki dotyczące przyłączenia do sieci i przygotowuje umowę przyłączenia.

Na tym etapie dystrybutor przekazuje również informacje dotyczące terminu realizacji przyłącza i jego odbioru, rodzaju sieci (napowietrzna, kablowa), mocy przyłączeniowej, miejsca montażu złącza i licznika oraz wysokości opłaty przyłączeniowej.

3. Wykonanie prac przyłączeniowych
Po sygnowaniu umowy oraz wniesieniu opłaty przyłączeniowej dystrybutor przeprowadza prace przyłączeniowe.

4. Odbiór instalacji elektrycznej
Po zakończeniu prac przyłączeniowych elektryk montuje tablicę do zasilania placu budowy. Następnie należy zgłosić się do dystrybutora w celu odebrania instalacji.

5. Podpisanie umowy
Należy zgłosić gotowość do przyłączenia do sieci w formie oświadczenia. Na tej podstawie można podpisać umowę z wybranym sprzedawcą prądu, na przykład z dystrybutorem lub innym sprzedawcą.

Po podpisaniu umowy następuje montaż licznika energii elektrycznej i można rozpocząć korzystanie z prądu.

Prąd budowlany – czy można go ominąć?

Gdy chodzi o prąd budowlany jak ominąć jego użytkowanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących budowę. Czy jest możliwe prowadzenie prac budowlanych bez przyłącza elektroenergetycznego?

Zasadniczo budowa bez prądu z sieci jest możliwa, ponieważ zamiast energii elektrycznej czerpanej z przyłącza można korzystać z agregatów prądotwórczych, które wytwarzają energię z benzyny, oleju napędowego czy gazu.

Warto jednak wskazać, że agregaty prądotwórcze nie zawsze dobrze sprawdzają się na budowie, ponieważ:
- Wytwarzają dużo hałasu,
- Wymagają regularnego zaopatrywania w paliwo,
- Nie nadają się do zasilania dużych maszyn budowlanych.

Agregaty sprawdzają się głównie wtedy, gdy działka nie została jeszcze w ogóle podłączona do sieci i planuje wykonać się na niej prace wymagające dostępu do prądu.

Dodatkowo należy podkreślić, że nielegalne jest pobieranie prądu od sąsiadów na czas budowy, co jest niezgodne z Ustawą o prawie energetycznym. Warto mieć na względzie kwestie prawne, ponieważ w przypadku złamania tego zakazu zarówno budujący, jak i sąsiedzi mogą narazić się na kary finansowe, a ponadto zakład energetyczny może wystąpić wtedy na drogę sądową i dochodzić w ten sposób swoich praw.

Wróć do listy porad