Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Na montaż rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła decyduje się obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jak dokładnie działa taka instalacja? Kiedy warto, a kiedy nie warto jej montować? Jakie są najczęściej powtarzające się fakty i miny na temat wentylacji z odzyskiem ciepła? Wyjaśniamy!

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła jest rodzajem instalacji wentylacji mechanicznej, która wykorzystuje zjawisko rekuperacji, czyli odzysku ciepła z powietrza wyprowadzanego na zewnątrz budynku.

Głównym elementem tego typu instalacji jest rekuperator, który również określany jest jako centrala wentylacyjna z funkcją rekuperacji albo z odzyskiem ciepła – wchodzi on w skład instalacji rozprowadzonej po całym budynku do jego pomieszczeń, dlatego w przypadku wykorzystania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie ma potrzeby budowania tradycyjnych kominów wentylacyjnych, dlatego zajmują one mniej miejsca w budynku.

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Wentylacja z odzyskiem ciepła tworzy złożony system, który umożliwia przekazywanie ciepła, które znajduje się w powietrzu wywiewanym z budynku, do powietrza, które jest wprowadzane do budynku z zewnątrz.

Rekuperator funkcjonuje jako wymiennik ciepła, ponieważ pozwala on na dokonanie wymiany ciepła między powietrzem wywiewanym a wprowadzanym do budynku, co powoduje, że nie ma potrzeby jego podgrzewania od zera, co z kolei przekłada się na redukcję energii, jaka jest do tego potrzebna.

Warto także wskazać, że wentylacja z odzyskiem ciepła również oferuje dodatkowe funkcjonalności, na przykład pozwala ona na oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń – alergenów, kurzu i smogu, dlatego jest ono zdrowsze dla domowników, a także przekłada się to na jego przyjemniejszy zapach. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w takich instalacjach specjalnych filtrów, które mogą filtrować cząsteczki o wielkości PM10, M2,5, a nawet PM1.

Jakie korzyści ma montaż rekuperacji?

Zastosowanie rekuperacji w domu jednorodzinnym związane jest z wieloma zaletami, dlatego jej montaż może być przyszłościową decyzją.

Do najważniejszych zalet rekuperacji zaliczane są przede wszystkim:

Rekuperacja – kiedy warto ją zainstalować?

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła – rekuperacją jest obecnie polecany w każdym domu jednorodzinnym, szczególnie w budynkach nowych oraz w budynkach już istniejących, które są kompleksowo remontowane.

Najlepsze efekty można uzyskać dzięki wykorzystaniu rekuperacji w budynkach energooszczędnych, czyli w takich, które mają niskie zapotrzebowanie na ciepło wynikające z ich odpowiedniej izolacji.

Kiedy nie warto montować wentylacji z odzyskiem ciepła?

Należy jednak wskazać, że wykorzystanie rekuperacji nie zawsze jest rekomendowane. Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Przede wszystkim wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest rekomendowana do montażu w starszych budynkach, w których nie przeprowadzono termoizolacji, czyli mają one nadal stare okna i drzwi, nie mają ocieplonych ścian, dachów, fundamentów, co przekłada się na ich wysokie koszty ogrzewania.

Rekuperacja – fakty i mity

Chociaż rekuperacja nie jest już nowością na rynku, to nadal wiele osób nie wie dokładnie, jak ona działa, co doprowadziło do powstania wielu nieprawdziwych stwierdzeń. Oto najczęściej spotykane fakty i mity dotyczące wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperacja jest bardzo droga – mit
Obecnie ceny instalacji wentylacyjnej z rekuperacją nie są bardzo wysokie, ponieważ systemy te są już powszechnie użytkowane. Dzięki temu ich ceny nie są wygórowane.

Rekuperacja nie współpracuje z klimatyzacją – mit
Systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz klimatyzacji mogą ze sobą współpracować, a nawet mogą być one połączone w jedną instalację.

Rekuperator służy do ogrzewania budynku – mit
Rekuperator nie jest przeznaczony do ogrzewania budynku, natomiast może on skutecznie wspomagać instalację grzewczą, co przekłada się na jej niższe koszty.

W domu z rekuperacją nie należy otwierać okien – mit
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie wymaga otwierania okien, by zapewnić ciągły dostęp do świeżego powietrza w budynku, natomiast ich otwieranie nie jest zakazane.

Rekuperacja hałasuje – mit
Chociaż zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może powodować cichy szum, nie powoduje ona hałasu.

Wróć do listy porad