Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/11/24/11/36/bedroom-5772286_960_720.jpg

 

MINIMALIZM WE WNĘTRZACH - SRAWDŹ, CZY TO STYL DLA CIEBIE

Jesteś na etapie urządzania swojego domu lub mieszkania? A może przymierzasz się do przeprowadzenia remontu? Szukasz nowego sposobu zaaranżowania swojej przestrzeni życiowej? Jeżeli utożsamiasz się z przytoczonymi wyzwaniami to możemy Cię zapewnić, że dobrze trafiłeś!

  1. Jakie są założenia stylu minimalistycznego we wnętrzarstwie?
  2. Minimalistyczne wnętrza: wprowadzenie
  3. Jakie barwy dominują w minimalizmie we wnętrzach?
  4. Od czego możesz zacząć swoją przygodę z minimalistycznymi wnętrzami?
  5. Jakie materiały są kojarzone z minimalizmem w pomieszczeniach?

Jakie są założenia stylu minimalistycznego we wnętrzarstwie?

Na samym początku warto przytoczyć wartości, jakie zakłada minimalizm w kontekście aranżacji wnętrz. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dążenie do zapewnienia przestronności, ładu i harmonii. Przy urządzaniu wnętrz w tym stylu warto kierować się zasadą "mniej znaczy więcej". W tym przypadku każdy przedmiot jest przemyślany i spełnia konkretną funkcję. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe i zbędne bibeloty, figurki i wszelkiego rodzaju ozdoby, które niepotrzebnie zajmowałyby miejsce. Zredukowanie liczby takich detali pozwoli Ci nie tylko oczyścić wizualnie Twoją przestrzeń, ale również doprowadzi do tego, że Twoje mieszkanie będzie sprawiało wrażenie niemal sterylnego czy ascetycznego. Dla wielu osób jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że przestrzeń sprawia wrażenie bardziej przejrzystej i zapewnia poczucie uporządkowania. Brak niepotrzebnych przedmiotów usprawni i przyspieszy także proces sprzątania.

Minimalistyczne wnętrza: wprowadzenie

Dobra wiadomość jest taka, że do stworzenia pomieszczeń w takim tylu nie trzeba dużej ilości dodatków. Kluczowe są tutaj główne akcenty. Zaliczają się do nich np. meble modułowe oraz pozostałe niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, jak np. drzwi, oświetlenie, biurko, stół czy krzesła. Posiadanie minimalistycznego domu lub mieszkania jest bliskie szczególnie tym osobom, które chcą posiadać praktyczne, a jednocześnie nieprzytłaczające i przejrzyste wnętrza. Oszczędność w dodatkach i ozdobach stanowi też ułatwienie w zaprowadzeniu i utrzymaniu ładu i porządku.

Jakie barwy dominują w minimalizmie we wnętrzach?

Nowoczesne projekty domów i wnętrz w stylu minimalistycznym zakładają neutralne barwy. Przykłady to biel, odcienie beżu, brązu czy szarości. Królują tutaj zdecydowanie chłodne akcenty, dzięki którym dochodzi do optycznego powiększenia przestrzeni. W takim samym stopniu dotyczy to wszystkich powierzchni w mieszkaniu czy domu, czyli podłóg, ścian, mebli oraz drzwi. Jeżeli zależy Ci na tym, aby dodać wyrazistego akcentu i przełamać te stonowane barwy, wówczas dobrym krokiem będzie postawienie na jeden mocny akcent. Kanapa, zasłony, poduszki, lampa, krzesła, a może dywan w wyróżniającym się kolorze? Od Ciebie zależy, jaki detal stanie się tym wyróżniającym i ożywiającym przestrzeń. Dzięki zmianie takiego dodatku np. co sezon możesz w prosty i relatywnie niedrogi sposób odmienić charakter wybranego pomieszczenia.

Jakie materiały są kojarzone z minimalizmem w pomieszczeniach?

Przy urządzaniu pomieszczeń w minimalistycznym stylu warto zainteresować się tym, jakie surowce są szczególnie godne uwagi zarówno w kontekście mebli jak i ozdób. Dominujące materiały to drewno, beton, szkło oraz metal. Jeżeli Twoim celem jest to, aby uzyskać efekt cieplejszego i przytulniejszego wnętrza, wówczas warto skupić się drewnianych elementach oraz wszelkiego rodzaju dodatkach wykonanych w kolorach drewna. Dzięki temu uzyskasz pożądany rezultat i zbliżysz się do uzyskania efektu minimalistycznego pomieszczenia. Warto przy tym wspomnieć, że mniejsza ilość ozdób i przedmiotów idzie w parze z wysoką jakością. W rezultacie nie tylko uzyskuje się efekt przestronności, ale także można liczyć na uzyskanie lepszego wrażenia wizualnego i – surowce premium bronią się same!

Od czego możesz zacząć swoją przygodę z minimalistycznymi wnętrzami?

Pierwszy krok przy urządzaniu swojej przestrzeni w duchu minimalizmu stanowi uwzględnienie tych upodobań podczas tworzenia projektu. Dzięki temu architekt czy też projektant wnętrz będzie w stanie zaproponować pożądane rozwiązania. Jakie elementy zasługują na szczególną uwagę podczas komponowania swojego miejsca do życia? Przykład może stanowić duże lustro i wszelkiego rodzaju szklane akcenty np. na frontach szaf. W konsekwencji będziesz mógł uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. To jednak nie koniec zalet, dzięki takiemu rozwiązaniu nastąpi także wizualne doświetlenie wybranych miejsc, co jest szczególnie przydatne w przypadku tych przestrzeni, które mają mały dostęp do naturalnego światła. Kolejny krok dotyczy zastosowania mebli w jasnych kolorach. Równie istotne są także drzwi, stanowiące niejako wizytówkę każdego pomieszczenia.

Jeżeli zatem zastanawiałeś się nad tym, co wyróżnia minimalizm we wnętrzach, jak możesz wprowadzić akcenty tego stylu do swojej przestrzeni – zaprezentowane porady powinny spełnić Twoje oczekiwania. Od czego zaczniesz w pierwszej kolejności? Co szczególnie przykuło Twoją uwagę?

 

uA
Wróć do listy porad