Zanim rozpoczniesz ocieplanie swojego domu, sprawdź dostępne rodzaje materiałów termoizolacyjnych. Kiedy warto zdecydować się na styropian, a kiedy na wełnę? Do czego służy pianka PUR w termoizolacji?
Izolacja termiczna budynku dba nie tylko o komfort jego mieszkańców, ale również zapobiega powstawaniu strat energii. Właśnie dlatego obecnie mają ją wszystkie nowoczesne domy.
Koszty ogrzewania w najwyższym stopniu wpływają na wydatki na eksploatację domu jednorodzinnego. Odpowiednia termoizolacja pozwala na zredukowanie zapotrzebowania budynku na energię przez redukcję strat, co przekłada się na niższe rachunki.
Ponadto dobre ocieplenie ścian budynku ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. W przypadku domów ogrzewanych paliwami stałymi jak węgiel dobra termoizolacja dba o jakość powietrza i zmniejsza groźny smog.
Aktualnie ocieplenie budynku można wykonać na bazie różnych materiałów. Co wybrać?
1. Styropian
To najczęściej wybierany materiał dociepleniowy na elewację budynku. Cechuje się niskim ciężarem, małą nasiąkliwością, sztywnością oraz łatwym i szybkim montażem. Ponadto ma niskie ceny, które również decydują o jego powodzeniu.
Styropiany dostępne na rynku to pełna gama materiałów o różnych grubościach. Oferowany jest też styropian grafitowy, który dzięki dodatkowi granulatu grafitowego ma lepsze parametry termoizolacyjne.
Jest to materiał, który w większości przypadków wykorzystują nowoczesne projekty domow jednorodzinnych.
2. Polistyren ekstrudowany XPS – styrodur
W porównaniu ze styropianem ma lepsze właściwości ciepłochronne, jest twardszy i cieńszy przy zachowaniu tego samego współczynnika przenikania ciepła. Ma jednak wyższą cenę.
3. Wełna mineralna
Wełna mineralna występuje w dwóch wariantach – jako skalna i szklana. Ma postać płyt, mat lub granulatu, który nasączony jest impregnatem zlepiającym.
Najczęściej używana jest wełna skalna, która jest tańsza od szklanej. Ma nieco niższe od niej parametry termoizolacyjne, jednak są one podobne do styropianu i styroduru. Tym, co wyróżnia wełnę mineralną, jest jej odporność na ogień, przepuszczalność pary wodnej oraz wytrzymałość na ściskanie.
4. Pianka PUR
Pianka poliuretanowa (PUR) jest rodzajem izolacji natryskowej, która powstaje poprzez natryskiwanie jej na powierzchnie. Często używana jest do izolacji ścian i poddaszy od wewnątrz budynku.
Pianka PUR sprawdza się głównie w przypadku ścian szkieletowych oraz ścian zewnętrznych, które ocieplane z użyciem metody lekkiej suchej. Wykonanie izolacji jest bardzo szybkie i ma ona parametry termoizolacyjne podobne do styropianu.
Dobre ocieplenie budynku nie jest tanie, jednak warto patrzeć na nie jako na przyszłościową inwestycję. Ile kosztuje ocieplenie domu?
Zazwyczaj ocieplenie elewacji domu o średniej wielkości to około 35-40 tysięcy złotych w przypadku zastosowania styropianu oraz około 45-50 tysięcy złotych przy użyciu wełny mineralnej.
W przypadku istniejących budynków można uzyskać dotacje na termomodernizację, by zredukować koszty.
Izolacja elewacji domu jest zatem sporym wydatkiem, jednak dzięki niej można zaoszczędzić nawet ponad połowę kosztów ogrzewania każdego sezonu.