Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Do rozpoczęcia budowy domu konieczne jest zakupienie potrzebnych materiałów. Wśród nich znajdują się te do wymurowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Sprawdź, jak wyliczyć ilość pustaków potrzebną do wybudowania domu!

Jak policzyć ilość pustaków do budowy domu?

Obliczenie ilości pustaków potrzebnych do budowy domu jednorodzinnego jest niezbędne wtedy, gdy planujemy samodzielne prowadzenie prac budowlanych. Jak obliczyć ilość pustaków na dom?

Aby wykonać wyliczenia, należy zgromadzić niezbędne do tego celu dokumenty i akcesoria. Potrzebne będą: projekt domu, według którego prowadzona będzie budowa, kolorowe kredki lub flamastry, długopis, linijka, a także kalkulator.

1. Przygotuj kopie rzutów kondygnacji i przekroju domu
Wykonaj dokładne kopie rzutów kondygnacji oraz przekroju projektu domu jednorodzinnego w skali, na przykład na domowym urządzeniu do kopiowania.

2. Zaznacz ściany zewnętrzne i działowe
Następnie na przygotowanej kopii projektu zaznaczamy kolorowymi kredkami albo flamastrami różne rodzaje ścian – ściany zewnętrzne oraz ściany wewnętrzne, czyli działowe. Dzięki temu będzie można łatwiej wykonać obliczenia.

3. Policz długość ścian
Korzystając z rzutów kondygnacji, należy zsumować osobno długość ścian zewnętrznych i działowych. Najlepiej użyć do tego celu linijki. Można też posłużyć się liniami wymiarowymi, które znajdują się na projekcie.

4. Sprawdź wysokość ścian
Na projekcie z przekrojem budynku należy zmierzyć wysokość ścian lub poszukać ich wymiaru. Należy uwzględnić fakt, że w pomieszczeniach będzie znajdowała się posadzka. Należy zatem zmierzyć całą wysokość ściany działowej.

5. Wykonaj obliczenia powierzchni ścian
W tym kroku należy wyliczyć powierzchnię ścian, korzystając do tego celu ze wzoru na pole powierzchni, czyli pomnożyć szerokość ścian z ich wysokością, osobno dla ścian zewnętrznych i działowych. Gdy na poddaszu ściany są trójkątne, można podzielić je na kilka prostokątnych pól lub zastosować wzór na pole trójkąta. Od uzyskanego wyniku można także odjąć na tym etapie powierzchnię okien, drzwi.

Kalkulator pustaków – jak z niego korzystać?

Gdy obliczyliśmy powierzchnię ścian, możemy skorzystać z kalkulatora pustaków, aby dowiedzieć się, ile ich zamówić. Jak korzystać z tego typu kalkulatora?

Kalkulatory pustaków można znaleźć na stronach internetowych producentów materiałów budowlanych. Należy zatem wejść na stronę tego producenta, którego pustaki zamierzamy zakupić.

W kalkulatorze wprowadzamy powierzchnię całkowitą ścian w m2. Możemy dodać do niego także szczegółowe dane, na przykład wymiary otworów okiennych i drzwiowych, by kalkulator odjął je sam.

Kolejny krok to wybranie odpowiedniego pustaka, z którego chcemy wymurować ściany. Możemy także wybrać dodatkowe parametry, na przykład metodę murowania z użyciem różnych typów zapraw.

Po wprowadzeniu tych danych kalkulator wskaże wynik. Są to informacje, ile pustaków na m2 zostanie zużyte oraz jaka będzie potrzebna ilość ich sztuk, by wykonać prace. Ponadto kalkulator pokaże, ile pustaków na palecie umieszcza producent, a także wskaże na potrzebną ilość palet.

Należy pamiętać o tym, że zaleca się zamówić około 10-15% więcej materiałów, ponieważ część z nich może ulec uszkodzeniu w transporcie lub trzeba będzie je dociąć.

Wróć do listy porad