Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Gdy działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, najczęściej montuje się na niej szambo. Czym dokładnie jest szambo? W jakiej sytuacji można, a kiedy nie można go wykorzystać? Gdzie je zamontować? Odpowiadamy na pytania!

Do czego służy szambo?

Szambo jest rodzajem podziemnego zbiornika bezodpływowego, który przeznaczony jest do odprowadzania do niego ścieków z urządzeń kanalizacyjnych.

Najczęściej szambo ma formę betonowego zbiornika, którego pojemność dostosowuje się do ilości produkowanych ścieków w danym budynku. Zbiornik ten musi posiadać szczelną i bezpieczną pokrywę, która chroni jego wnętrze oraz pozwala na dostęp do środka w celu usunięcia jego zawartości.

Szambo musi być regularnie opróżniane, gdy dojdzie do jego zapełnienia. W tym celu należy zamówić wóz asenizacyjny, potocznie określany jako szambiarka, który wypompowuje i wywozi zawartość szamba.

Kiedy wybrać szambo na działkę?

Zgodnie z przepisami, a dokładnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie szambo na działce może być zamontowane jedynie wtedy, gdy nie ma ona przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Gdy zatem działka jest podłączona do kanalizacji, w takim przypadku nie można zgodnie z przepisami wykonać na niej szamba.

Jednocześnie warunki techniczne wskazują, że wykorzystanie szamba nie jest możliwe na terenach, które podlegają szczególnej ochronie środowiskowej, na terenach zalewowych oraz na terenach narażonych na powodzie.

Usytuowanie szamba na działce – gdzie należy je zamontować?

Gdy planuje się usytuowanie szamba na działce przepisy wskazują, gdzie dokładnie powinno być ono zamontowane. Dodatkowo należy uwzględnić projekt domu oraz jego usytuowanie na działce.

Położenie szamba powinno uwzględniać zarówno jego odległość od granic działki, jak i od budynku mieszkalnego. O jakich dystansach należy wówczas pamiętać?

Odległość szamba od granicy działki
Szambo nie może być zamontowane bezpośrednio przy granicy działki, ale powinno być ono umieszczone w odpowiednim od niej dystansie, zależnie od jego pojemności. Jaka jest dozwolona odległość szamba od granicy działk?

- Szambo o pojemności do 10 m3 – odległość co najmniej 7,5 m od granicy działki, drogi albo ciągu pieszego lub 2 m w przypadku zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej albo do rekreacji indywidualnej,
- Szambo o pojemności od 10 m3 do 50 m3 – odległość co najmniej 7,5 metra od granicy sąsiedniej działki oraz 10 m od drogi albo ciągu pieszego.

Gdy natomiast chodzi o szambo o pojemności przekraczającej 50 m3, w takim przypadku kwestie jego montażu ustalane są indywidualnie przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, do którego należy wystąpić o wydanie ekspertyzy technicznej.

Odległość szamba od granicy budynku mieszkalnego
Szambo musi być zamontowane w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych, licząc od ich okien oraz drzwi. Odległości te muszą być także zachowane w przypadku magazynów produktów spożywczych.

- Szambo o pojemności do 10 m3 – odległość co najmniej 15 m od okien i drzwi zewnętrznych,
- Szambo o pojemności od 10 m3 do 50 m3 – odległość co najmniej 30 m od okien i drzwi zewnętrznych.

W przypadku szamb powyżej 50 m3 konieczne jest również uzyskanie indywidualnej ekspertyzy.

Odległość szamba od studni
W przypadku działek, na których znajdują się studnie, należy pamiętać o tym, że odległość szamba bezodpływowego od studni powinna wynosić co najmniej 15 m.

Szambo – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Jeżeli szambo ma mieć pojemność do 10 m3, w takim przypadku wystarczy jedynie jego zgłoszenie do urzędu władz powiatowych. Jeśli urząd w ciągu 30 dni nie wyda sprzeciwu, można przystąpić do wykonania prac.

W przypadku zbiorników o pojemności większej od 10 m3 konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ich budowę.

Czy szambo można zamontować samodzielnie?

Szambo można wykonać we własnym zakresie albo można skorzystać z usług firm, które zapewniają w tym zakresie profesjonalną obsługę.

Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem są gotowe szamba betonowe, które można zamówić razem z dowozem i montażem. Są proste i szybkie w realizacji, a także mają przystępne ceny.

Co zamiast szamba?

Szambo nie jest jedynym rozwiązaniem, z jakiego można skorzystać, gdy działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która pozwala na samodzielne oczyszczanie wody.

Należy jednak pamiętać o tym, że przydomowa oczyszczalnia ścieków może być zastosowana jedynie wtedy, gdy jej wykonanie dopuszcza MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Wróć do listy porad