Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Kostka brukowa to najczęściej wybierany materiał do wyłożenia przydomowego podjazdu. Nie jest ona jednak jedynym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować. Co zamiast kostki na podjazd wybrać? Oto przegląd 6 materiałów, które warto wziąć pod uwagę!

1. Płyty betonowe

Pierwszą propozycją na naszej liście są płyty betonowe na podjazd. W kategorii tej znajduje się kilka wariantów nawierzchni, które mogą sprawdzić się wokół domu. Na co warto się zdecydować?

Najłatwiejszy w realizacji będzie podjazd z płyt betonowych prefabrykowanych. Są to gotowe płyty, które wymagają jedynie ułożenia na uprzednio przygotowanej nawierzchni, która została wyrównana i podsypana tłuczniem i piaskiem. Ze względu na ciężar najlepiej zlecić ich montaż fachowej ekipie.

Płyty te oferowane są w różnych rozmiarach i można układać je tak, aby uzyskać ciekawe estetycznie wzory. Dla dodatkowej ochrony wielu producentów pokrywa płyty powłokami hydrofobizowanymi, dzięki czemu nie chłoną one wody i nie powstają na nich wykwity wapienne. Można również układać je z dylatacjami, które wypełniane są żwirem, co usprawnia odprowadzanie wód opadowych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie płyt betonowych na podjeździe. Do tego celu potrzebny będzie beton i szalunki, które wypełniane są tym materiałem. W tym przypadku beton zamiast kostki to bardziej pracochłonna opcja, natomiast pozwala na tańsze wykonanie podjazdu we własnym zakresie.

2. Płyty brukowe

Aby nawierzchnia na podwórku wyglądała stylowo i służyła na lata, można zdecydować się na płyty brukowe. To ogólna kategoria obejmująca różne rodzaje płyt wykonanych z gresu albo kamienia naturalnego, takiego jak granit, bazalt, dolomit.

Takie płyty są droższe od betonowych, natomiast wyróżniają się bardzo estetycznym wyglądem i długoletnią trwałością. Są one oferowane w różnych kolorach i rozmiarach, a także mogą mieć różne wykończenia nawierzchni, na przykład płukane, śrutowane.

Niezależnie od tego, czy planowana jest budowa domu nowoczesnego, czy tradycyjnego, płyty kamienne i gresowe mogą idealnie do niego pasować.

3. Płyty ażurowe

Kolejną propozycją są płyty betonowe ażurowe. To rodzaj płyt z otworami, które pomagają w przepuszczaniu wody, a także spełniają funkcje dekoracyjne. Otwory mogą być wypełnione ziemią z zasianą trawą lub żwirem dla estetycznego efektu.

Ze względu na ażurową konstrukcję płyty te sprawdzają się też doskonale w miejscach, gdzie pojawiają się ograniczenia dotyczące odprowadzania wód opadowych.

4. Asfalt

Nawierzchnie asfaltowe są dość rzadko spotykane wokół domów jednorodzinnych, ale również zasługują one na uwagę.

Atutem nawierzchni asfaltowych jest ich gładkość oraz trwałość. Nie mają widocznych łączeń i mogą mieć praktycznie dowolny kształt, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnego podjazdu.

Aby zamówić podjazd asfaltowy, warto zdecydować się na firmę, która ma wieloletnie doświadczenie w realizacji takich inwestycji. Dzięki temu będzie można otrzymać estetyczny i trwały podjazd, który posłuży latami.

5. Kruszywo

Jeśli zastanawiasz się, co zamiast kostki na podjazd wybrać, w takim przypadku pod uwagę warto także wziąć różnego rodzaju kruszywa.

Do tego celu wybierane są różne rodzaje kruszyw, na przykład wapienne albo granitowe. Są one sprzedawane w różnych frakcjach, co także pozwala na dopasowanie ich do konkretnego przeznaczenia. Najczęściej polecane są kruszywa typu tłuczeń, kliniec albo grys, ponieważ dobrze klinują się między sobą. Układa się je warstwowo, od grubszych do drobniejszych.

Atutami podjazdu z kruszywa są jego łatwe wykonanie i przepuszczalność wody, natomiast należy pamiętać o tym, że może być on mniej trwały od innych nawierzchni i może powodować problemy z odśnieżaniem.

6. Geokrata – kratka PCV

Geokrata czy geokratka jest rodzajem kratki wykonanej z tworzywa sztucznego, a dokładnie PCV. Pod względem swojej budowy jest to alternatywa dla betonowych płyt ażurowych, ponieważ tworzy wodoprzepuszczalną nawierzchnię. W wolnych przestrzeniach w kratkach można umieścić ziemię i posadzić trawę lub wysypać je żwirem. Jest także bardzo wytrzymała, a dzięki niskiemu ciężarowi prosta w układaniu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesny, czy też o bardziej tradycyjny projekt domu, kratka PCV może sprawdzić się jako praktyczne rozwiązanie na podjeździe.

Wróć do listy porad