Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Przedogródek to teren znajdujący się przed wejściem do domu. Stanowi on reprezentacyjną przestrzeń, dlatego warto zadbać o jej aranżację, by robiła dobre pierwsze wrażenie. Jak urządzić ogródek przed domem? Oto pomocne porady!

Jaki przedogródek założyć?

Front domu jest oglądany najczęściej, dlatego powinien on prezentować się atrakcyjnie. Duże znaczenie ma nie tylko elewacja budynku, lecz również przestrzeń pomiędzy nim a ulicą, czyli przedogródek. Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród przed domem jednorodzinnym powinien harmonijnie się z nim komponować, dlatego w tym celu należy dobrać odpowiedni styl ogrodowy. Duże znaczenie w tym kontekście ma projekt domu, który decyduje o jego wyglądzie.

Wskazówka: wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego, można zaczerpnąć inspiracje dotyczące aranżacji przedogródka z wizualizacji projektu i urządzić go w podobny sposób.

Styl ogrodu przed domem – co wybrać?

Ogródek przed domem może być założony w różnych stylach:
- Nowoczesny – prosty, często minimalistyczny, dominują w nim geometryczne kompozycje, jego duży obszar zajmuje trawnik, obecne są w nim krzewy iglaste, kwiaty o jednolitych kolorach, na przykład w bieli. Może zwierać modne teraz rabaty żwirowe. Ma proste ścieżki z kostki brukowej lub kamienia.
- Rustykalny – tradycyjny ogród wiejski, w którym dominują kolorowe kwiaty i krzewy kwiatowe tworzące nieregularne kompozycje. Wiodąca do drzwi ścieżka może być wykonana z kamienia polnego, cegły, drewna.
- Śródziemnomorski – można zobaczyć w nim niskie krzewy i byliny oraz wiele ozdobnych elementów z naturalnych materiałów jak terakotowe donice, kamienne ścieżki i murki, które utrzymane są w beżowej tonacji.
- Tradycyjny – ogród elegancki, uporządkowany, ale jednocześnie pełen roślin o różnorodnych kolorach.
- Skandynawski – łączy w sobie elementy stylu naturalistycznego i nowoczesnego. Jest prosty i elegancki, lecz jednocześnie ma w sobie wiele naturalnych elementów.

Aranżacja przedogródka – jakie rośliny będą najlepsze?

Idealny przedogródek powinien stanowić estetyczną całość z domem. Nie można jednak zapominać o kwestiach praktycznych, które mają znaczenie przy doborze kwiatów, krzewów czy drzew. O czym warto wiedzieć, wybierając rośliny do ogródka przed domem?

Przy doborze roślin należy uwzględnić przede wszystkim warunki, jakie panują przed domem. Rodzaj gleby, stopień nasłonecznienia czy ukształtowanie terenu mają duży wpływ na wzrost roślin.

Warto także wziąć pod uwagę swoje umiejętności oraz czas, jaki można przeznaczyć na utrzymanie przedogródka. Tylko wtedy, gdy będzie zadbany, rzeczywiście stanie się reprezentacyjną wizytówką domu.

Rośliny, które sprawdzą się przed wejściem do domu:
- Drzewa – głównie niskie i mało rozłożyste, na przykład sumak, grab pospolity, brzoza brodawkowata, grab pospolity, cyprysik, wiśnia piłkowana, głóg pośredni.
- Krzewy – tuja, berberys, bukszpan, cis.
- Rośliny kwitnące – hortensja, dalia, liliowiec, powojnik, nasturcja większa, rozchodnik, lawenda, wrzos.

Jeżeli nie wiesz, jak zrobić ogród przed domem jednorodzinnym, możesz również skonsultować się z projektantem zieleni, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu doradzi, jak stworzyć piękny i praktyczny teren przed wejściem do budynku.

Wróć do listy porad