Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wybór odpowiedniej wylewki do budynku ma bardzo duże znaczenie. Obecnie popularne są wylewki samopoziomujące, które mają liczne zalety i szerokie zastosowanie. Oto najważniejsze wiadomości dotyczące wylewek tego typu!

Wylewka samopoziomująca – co to jest?

Pod pojęciem wylewki podłogowej znajduje się rodzaj nawierzchni wykonanej na posadzce, której zadaniem jest zwiększenie jej trwałości, wytrzymałości oraz jej wyrównanie, aby można było ułożyć na niej materiały podłogowe, na przykład panele, wykładzinę podłogową albo płytki ceramiczne.

Jednym z rodzajów wylewek podłogowych jest wylewka samopoziomująca, inaczej samorozlewna. Jest ona rodzajem wylewki, która samodzielnie się poziomuje, czyli stabilizuje w poziomie.

Jest to możliwe, ponieważ w wylewkach samopoziomujących stosowane są specjalne dodatki upłynniające, które powodują, że samodzielnie się poziomują, dając równą i płaską nawierzchnię.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wylewki samopoziomujące można podzielić na kilka głównych kategorii pod kątem ich grubości, czasu schnięcia oraz materiału, z którego są wykonane.

Wylewki samopoziomujące pod kątem grubości:
• Wylewki cienkowarstwowe – mają do 5 cm grubości,
• Wylewki grubowarstwowe – mają do 10 cm grubości.

Wylewki samopoziomujące pod kątem czasu schnięcia:
• Wylewki o standardowym czasie schnięcia – określane również jako wolnowiążące, ponieważ zwykle schną one przez kilkadziesiąt godzin, ale dalsze prace z ich użyciem należy prowadzić dopiero po paru tygodniach.
• Wylewki o skróconym czasie schnięcia, szybkoschnące, szybkowiążące – cechują się skróconym czasem schnięcia, zwykle wynoszącym parę godzin, dlatego dalsze prace można prowadzić już po paru dniach.

Wylewki samopoziomujące pod kątem materiału:
• Wylewki anhydrytowe – produkowane na bazie anhydrytu, czyli odwodnionego gipsu. Cechują się szybkim wiązaniem, wysoką wytrzymałością na obciążenia, ściskanie i zginanie, mają niski ciężar, a także niską kurczliwość, dlatego przy średniej wielkości powierzchniach nie wymagają wykonania szczelin dylatacyjnych (wyjątek to jastrych grzewczy). W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, kuchnie czy piwnice, wymagają dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.
• Wylewki cementowe – produkowane z cementu z użyciem różnych dodatków, które poprawiają ich właściwości pod kątem płynności i wiązania.

Wylewka samopoziomująca – gdzie można ją zastosować?

Obecnie praktycznie każdy projekt domu jednorodzinnego zakłada wykorzystanie wylewek tego typu, ponieważ mają one uniwersalne zastosowanie.

Wykorzystuje się je w praktycznie wszystkich pomieszczeniach w domach, natomiast w łazienkach i w kuchniach, a także w innych wilgotnych pomieszczeniach zaleca się ich dodatkową hydroizolację.

Warto też wskazać, że wylewki te współpracują z ogrzewaniem podłogowym, zarówno wodnym, jak i elektrycznym.

Zalety i wady wylewek samopoziomujących

Jakie są główne plusy i minusy stosowania wylewek samopoziomujących?

Zalety wylewki samopoziomującej:
• Ma właściwości samopoziomujące,
• Jest szybka i prosta w wykonaniu,
• Wyróżnia się szybkim schnięciem,
• Można wykonać ją bez zbrojenia, dylatacji i wygładzania – zależnie od typu i powierzchni,
• Współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.

Wady wylewki samopoziomującej:
• Wyższa cena w porównaniu do tradycyjnej wylewki,
• Konieczność zastosowania izolacji przeciwwilgociowej w wilgotnych pomieszczeniach,
• Konieczność dodatkowych prac, na przykład zeszlifowania mleczka po wyschnięciu wylewki z anhydrytu,
• Nie nadaje się do używania na zewnątrz.

Jaka jest wydajność wylewki samopoziomującej?

Wydajność wylewek tego typu zależna jest przede wszystkim od ich rodzaju oraz oczekiwanej grubości posadzki. Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2?

Zazwyczaj do wykonania wylewki samopoziomującej potrzeba około 1,4-1,8 kg materiału na 1 m2, by uzyskać grubość 1 mm.

Na stronach internetowych producentów można znaleźć praktyczne kalkulatory pozwalające na obliczenie orientacyjnej ilości potrzebnych materiałów.

Jak długo schnie wylewka samopoziomująca?

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest: ile schnie wylewka samopoziomująca? Czas schnięcia jest zależny od typu wylewki, jej grubości, a także warunków, w tym wilgotności i temperatury.

Najszybciej będzie schnąć wylewka szybkoschnąca cienkowarstwowa wykonana z anhydrytu, ponieważ zwykle można chodzić po niej już po jednej dobie, natomiast nawet po paru dniach nadaje się do prowadzenia dalszych prac. Z kolei wylewki cementowe i grubowarstwowe mogą wymagać nawet 3-4 tygodni na pełne wyschnięcie, natomiast można chodzić po nich już po paru dniach.

Wróć do listy porad