Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Rosnące koszty eksploatacji skłaniają wielu inwestorów do wyboru projektów domów, których utrzymanie nie jest związane z wysokim wydatkiem. Zobacz, jaki wpływ ma projekt domu na jego energooszczędność!

Dlaczego warto mieć energooszczędny dom?

Oszczędność energii ma obecnie bardzo duże znaczenie w kontekście eksploatacji domu. Dlaczego warto zdecydować się na energooszczędny dom jednorodzinny?

Do najważniejszych zalet energooszczędnego domu zaliczają się:
- Zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem domu, energią elektryczną,
- Skuteczniejsza ochrona przed przyszłymi podwyżkami cen energii,
- Większy komfort cieplny zarówno w ciągu zimy, jak i lata,
- Zwiększenie wartości nieruchomości przy jej ewentualnej odsprzedaży,
- Ekologia przez redukcję emisji związanej z użytkowaniem domu.

Projekt domu energooszczędnego – na co zwrócić uwagę?

Jaki ma wpływ projekt domu na energooszczędność? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zredukować koszty związane z eksploatacją domu!

Powierzchnia domu
Im mniejszy będzie dom jednorodzinny, tym niższy będzie koszt jego budowy oraz użytkowania. Najlepiej więc nie budować domu, który będzie „na wyrost”, ale zamiast niego wybrać taki, którego metraż będzie w pełni odpowiadać mieszkańcom.

Kształt domu
Nieskomplikowana bryła domu zmniejsza ucieczkę ciepła, a dzięki temu redukuje koszty związane z jego utrzymaniem. Właśnie dlatego projekty domów energooszczędnych są bardzo proste, najczęściej nie mają balkonów, wykuszy czy lukarn. Zwykle są to domy parterowe lub z użytkowym poddaszem o dwuspadowym lub jednospadowym dachu.

Układ pomieszczeń
Powinien być on zaprojektowany tak, by rzadziej używane pomieszczenia jak garderoba, garaż czy pomieszczenie gospodarcze były przy jednej ścianie. Wówczas umieszczana jest ona od strony północnej – chłodniejszej. Pozostałe pomieszczenia mogą być wtedy naturalnie ogrzewane światłem słonecznym.

Materiały
Aby dom był energooszczędny, powinien być wybudowany z odpowiednich materiałów. Duże znaczenie mają wtedy termoizolacyjność ścian zewnętrznych oraz odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa, które zmniejszają straty energii.

Nowoczesne instalacje
W domu energooszczędnym powinny znaleźć się nowoczesne instalacje, które pobierają małą ilość energii i dzięki temu są niedrogie w użytkowaniu.

Obecnie w takich domach jako źródło ciepła najczęściej montuje się pompę ciepła, która dodatkowo może współpracować z instalacją fotowoltaiczną produkującą energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W domach energooszczędnych często stosuje się również wentylację z odzyskiem ciepła – rekuperacją, systemy klimatyzacji.

Inteligentne rozwiązania
Duże oszczędności może przynieść również wybudowanie domu inteligentnego. Co to jest inteligentny dom?

To dom, który wykorzystuje inteligentne rozwiązania redukujące koszty, na przykład sterowanie ogrzewaniem, systemem klimatyzacyjnym i wentylacyjnym, wyłączanie nieużywanego oświetlenia. Dzięki temu można oszczędzać sporą sumę bez wysiłku – wystarczy proste zaprogramowanie aplikacji lub sterownika.

Wróć do listy porad