Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wybudowanie domu jednorodzinnego jest dużym przedsięwzięciem, które wymaga również sporych nakładów finansowych. Co dokładnie wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego i jak sprawdzić ceny przed zdecydowaniem się na taką inwestycję?

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Budowa domu jednorodzinnego jest często określana jako jedno z najdroższych przedsięwzięć w życiu, warto jednak pamiętać, że trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje budowa domu, ponieważ na ostateczny wydatek wpływa bardzo wiele czynników.

Wobec tego w zależności od tych właśnie czynników koszt budowy domu może wahać się od około 150 tys. złotych do nawet ponad 1 miliona złotych, dlatego jest to bardzo duża rozpiętość cenowa.

Budowa domu – co wpływa na koszt?

Aby określić, ile w przybliżeniu będzie kosztowało wybudowanie domu jednorodzinnego, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka najważniejszych czynników związanych z tym wydatkiem, zatem jakie są kluczowe elementy które wpływają na koszt budowy domu?

Projekt domu jednorodzinnego
Jednym z głównych czynników wpływających na budowę domu jednorodzinnego jest wybrany projekt, ponieważ to właśnie on będzie wpływał nie tylko na koszty zakupu, ale również koszty poniesione w trakcie procesów budowy i wykańczania obiektu.

Powierzchnia domu
Drugim kluczowym czynnikiem wpływającym na koszty budowy domu jednorodzinnego będzie jego powierzchnia, dlatego tutaj zależność jest prosta, ponieważ im dom będzie większy, tym wyższy będzie koszt jego budowy.

Liczba kondygnacji
Również koszt budowy domu jednorodzinnego powiązany jest z liczbą posiadanych przez budynek kondygnacji, dlatego najtaniej można wybudować dom parterowy, natomiast większe koszty związane będą z budową domu piętrowego, także domu z poddaszem użytkowym.

Technologia budowy
Również bardzo istotnym parametrem wpływającym na ogólną cenę budowy domu jednorodzinnego jest wykorzystana do tego celu technologia, na przykład można wybudować dom technologią murowaną, dom z bali, dom szkieletowy czy dom z prefabrykatów produkowanych bezpośrednio w fabryce.

Bryła domu
Im prostsza bryła domu, tym niższe będą koszty związane z jego wybudowaniem, dlatego budowa domu z tarasami, balkonami, wykuszami będzie związana z wyższymi cenami w porównaniu z budynkiem o prostej bryle.

Konstrukcja dachu
Często pomijanym, ale niezwykle ważnym parametrem, który wpływa na koszt budowy domu, jest konstrukcja dachu budynku, na przykład może być to dach dwuspadowy, dach czterospadowy, dach wielospadowy czy też dach płaski, a ponadto ceny podwyższają wszelkie dodatkowe elementy dachu, na przykład lukarny.

Sposób budowy domu
W końcu trzeba wskazać, że tym, co wpływa na koszt budowy domu w dużej mierze, jest również sposób jego wzniesienia, a dokładnie prace można prowadzić samodzielnie, czyli w systemie gospodarczym, albo zdecydować się na skorzystanie z usług wykonawcy – generalnego, który zajmie się wszystkimi pracami, albo wybierać osobnych wykonawców do poszczególnych etapów budowy. Samodzielna budowa będzie tańsza, lecz z drugiej strony nie zawsze możliwa w realizacji.

Kosztorys budowy domu – co oznacza?

Dokumentem prezentującym koszty budowy domu jest kosztorys, który zawiera wszystkie wyliczenia związane z realizowanymi pracami, przy czym koszty związane z budową domu jednorodzinnego są dzielone na kilka kategorii. Zaliczane są do nich poniższe:

Stan zerowy
W tym przypadku koszty odnoszą się do robót ziemnych, wykonania fundamentów oraz ich izolacji, czyli są to czynności przed rozpoczęciem dalszych prac.

Stan surowy otwarty
Dom ma konstrukcję, w tym ściany zewnętrzne i wewnętrzne, strop oraz dach z pokryciem dachowym, przy czym może mieć ono charakter tymczasowy.

Stan surowy zamknięty
Na tym etapie budynek wyposażony jest w stolarkę drzwiową i w stolarkę okienną.

Stan deweloperski
Dom jest w tym przypadku ma już wstępnie wykończenie pomieszczeń, które wymagają jednak dalszych prac przed przeprowadzką.

Całkowity koszt budowy
Są to koszty budowy, jakie odnoszą się do wszystkich poniesionych wydatków.

Jak sprawdzić koszty budowy domu?

Żeby dowiedzieć się, ile będzie kosztować budowa domu, warto sprawdzić kosztorys, który dołączony jest do każdego projektu domu jednorodzinnego na stronie internetowej www.uarchitekta.pl – regularnie aktualizujemy koszty związane z budową domów, dzięki czemu są one dopasowane do aktualnych danych rynkowych.

Aby łatwiej sprawdzi koszty budowy, postaw na projekt domu z kosztorysem, który będzie prezentował szczegółowe wyliczenia dla wszystkich etapów realizacji inwestycji, dzięki czemu można łatwo sprawdzić wszystkie opłaty!

Wróć do listy porad