Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Projekty domów energooszczędnych to jeden z bardziej poszukiwanych typów projektów gotowych domów jednorodzinnych. Obecnie inwestorzy są świadomi i wiedzą, iż koszty ogrzewania są głównym wydatkiem związanym z zamieszkiwaniem i eksploatacja domu jednorodzinnego. Dynamicznie zmieniające się przepisy prawne wprowadzają coraz większe wymagania w zakresie energooszczędności i sprawiają że budynki energooszczędne to dziś nie tylko trend w budownictwie, ale konieczność. Także coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa wpływa na popularność projektów domów energooszczędnych.

Poprzez wybór dostosowanego do indywidualnych potrzeb projektu domu energooszczędnego inwestorzy mogą koszty eksploatacji zmniejszyć do niezbędnego minimum. Na projekt domu energooszczędnego składa się wiele różnorodnych czynników takich jak: usytuowanie domu na działce względem stron świata, zastosowane materiały przy budowie (ich jakość i rodzaj), system wentylacji, zużycie energii i potrzeby cieplne mieszkańców. To co wyróżnia projekt domu energooszczędnego to między innymi: zwarta, prosta bryła, bardzo dobre docieplenie, zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jeśli chodzi o instalacje (np. rekuperacja). Duża uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniej stolarki okiennej oraz rozmieszczenia okien- duże przeszklenia powinny zostać zastosowane na najbardziej nasłonecznionych, południowych elewacjach, tak aby maksymalnie wykorzystać zyski ciepła jakie daje naturalne światło słoneczne. Dopiero te wszystkie czynniki stanowią całość i ich powiązanie decyduje o tym czy projekt domu jest energooszczędny.

Projekty domów energooszczędnych są doskonałym wyborem dla tych inwestorów, którym zależy na niskich kosztach ogrzewania domu, przy zapewnieniu optymalnej temperatury wewnątrz. Dom powinien być ciepły, a zarazem tani w utrzymaniu.  Duża zaletą domów energooszczędnych jest również ich pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

Nie należy obawiać się większych kosztów na etapie budowy. Z praktyki wiemy, iż różnice te sięgają maksymalnie do kilkunastu procent nakładów na budowę domu a zwracają się bardzo szybko w czasie eksploatacji domu.

W naszej ofercie znajdą Państwo różnorodne projekty domów energooszczędnych. Swój wymarzony projekt znajdzie zarówno rodzina wielopokoleniowa jak i małżeństwo. Na naszej stronie znajdują się projekty domów energooszczędnych z garażem jedno lub dwustanowiskowym lub bez garażu, projekty domów energooszczędnych parterowe lub z poddaszem użytkowym.

W ciągu najbliższych lat większość budowanych domów będą to domy energooszczędne dlatego już dziś warto rozważyć budowę tego typu domu, który niebawem będzie standardem. Energooszczędne projekty domów maja praktycznie same zalety, są to tanie w eksploatacji a zarazem przyjazne dla środowiska.

ENERGOOSZCZĘDNE PROJEKTY DOMÓW SPECJALNIE DLA CIEBIE

 

biuro uArchitekta - projekty domów
Wróć do listy porad