Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Rosnące koszty ogrzewania domów powodują, że coraz więcej osób interesuje się nowymi technikami grzewczymi. Wśród nich znajduje się ogrzewanie na podczerwień, które zasilane jest energią elektryczną. Jak działa tego typu ogrzewanie? Jakie są jego główne zalety i wady? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Podczerwień, promieniowanie podczerwone określane jest inaczej jako IR – infrared. Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Promieniowaniem podczerwonym jest rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które dzielone jest na trzy pasma – bliską, średnią oraz daleką podczerwień. Źródłem promieniowania tego rodzaju jest każde ciało, a im jest ono cieplejsze, tym wytwarza go więcej.

Podczerwień jest nośnikiem energii cieplnej, dlatego wtedy, gdy jest emitowana, potrafi ogrzewać otoczenie. Zasada działania jest tu podobna do starszych żarówek, które nie tylko oświetlały, ale także nagrzewały pomieszczenie, korzystając z energii elektrycznej.

Zastosowanie nowoczesnych urządzeń emitujących podczerwień, które określane są mianem promienników, pozwala na ogrzewanie także domów. Proces ten polega wtedy nie na podgrzewaniu powietrza, a bezpośrednim ogrzewaniu przedmiotów i osób.

Ogrzewanie na podczerwień – rodzaje

Promienniki podczerwieni, które służą jako urządzenia grzewcze, występują w wielu wariantach:

- Panele grzewcze na podczerwień – służą do montażu na ścianach oraz na sufitach, mogą mieć również dekoracyjny wygląd, stanowiąc ozdobę pomieszczenia.

- Maty grzewcze na podczerwień – przeznaczone są do montażu podłogowego, na przykład pod panelami podłogowymi.

- Lampy grzewcze na podczerwień – mogą mieć formę lamp przenośnych lub montowanych na stałe, na przykład jako ozdobne lampy wiszące.

Zalety i wady ogrzewania na podczerwień

Każdy typ ogrzewania ma swoje mocne i słabsze strony, które należy przeanalizować przed zdecydowaniem się na konkretną inwestycję. Jakie są najważniejsze zalety i wady ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień – zalety:

- Szybko nagrzewa – za sprawą wysokiej sprawności oraz nagrzewania obiektów i osób, a nie powietrza.

- Nie osusza powietrza – pomaga w utrzymaniu jego optymalnej wilgotności, a tym samym przyjaznego mikroklimatu we wnętrzu.

- Ogranicza cyrkulację powietrza – dzięki temu jest ono polecane dla alergików.

- Jest łatwe w montażu – nie wymaga budowy kotłowni, może być też stosowane w formie urządzeń przenośnych.

- Nie wymaga obsługi – jako źródło ciepła wykorzystuje energię elektryczną, ogrzewanie to można także programować, sterować nim pilotem.

- Poprawia estetykę wnętrza – może nie być widoczne lub może mieć formę dekoracyjnych paneli, lamp.

- Może współpracować z fotowoltaiką – dzięki temu jest jeszcze tańsze w eksploatacji.

Ogrzewanie na podczerwień – wady:

- Ma małą efektywność w starszym budownictwie – jest wtedy także droższe w użytkowaniu.

- Nie nadaje się do podgrzewania wody użytkowej – trzeba zastosować inną metodę jej podgrzewania.

W jakim domu sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień?

Aby ogrzewanie na podczerwień było efektywne i nie pociągało za sobą wysokich kosztów, powinno być zamontowane w domu o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Najlepiej zatem wybrać projekt domu energooszczędnego i zadbać o odpowiednią termoizolację budynku.

Zatem, czy warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień? To bardzo ciekawa alternatywa dla innych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Najlepiej sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, ponieważ właśnie wtedy może zaoferować największą efektywność i opłacalność.

 

Wróć do listy porad