Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

PRZESZKLONE FASADY – jak naturalne światło odmienia wnętrza domów?

Przeszklone fasady są w ostatnim czasie jednym z niezwykle popularnych rozwiązań architektonicznych. Duże przeszklenia wpisane w bryłę budynku wspaniale prezentują się tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Obiekt z przeszkleniami prezentuje się nowocześnie i nieszablonowo, jego wnętrza wypełniają się z kolei naturalnym światłem słonecznym a ich powierzchnia zdaje się być większa, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dziś więc opowiemy nieco szerzej na temat przeszkleń w budynku. Jeżeli więc marzysz o domu z przeszkloną fasadą to mamy dla Ciebie garść cennych informacji na ten temat – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Przeszklone fasady – popularne rozwiązanie architektoniczne
  2. W jakich stylach najczęściej spotkamy się z fasadami przeszklonymi?
  3. Przeszklona fasada wizualnie zwiększa powierzchnię pomieszczeń w budynku
  4. Przeszklona fasada a prywatność domowników
  5. Termoizolacja fasady przeszklonej
  6. Konserwacja i czyszczenie fasad przeszklonych

Przeszklone fasady – popularne rozwiązanie architektoniczne

Fasady przeszklone od kilku lat stale zyskują sobie nowych zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego – to odważne, nietuzinkowe rozwiązanie konstrukcyjne, dzięki któremu każdy obiekt budowlany zdobywa swój własny urok. Dom z przeszkloną fasadą prezentuje się oryginalnie i niezwykle efektownie. Fasady przeszklone jeszcze do niedawna stosowano przede wszystkim w budynkach biurowych czy galeriach – oczywiście, nawet kilka dekad temu zdarzały się domy z przeszkloną fasadą, jednak rozwiązanie to nie było tak powszechne, jak obecnie. Dzieje się tak za sprawą większej dostępności materiałów budowlanych oraz poszukiwania przez inwestorów czegoś unikalnego, nieszablonowego – w odpowiedzi na to architekci stosują w projektach domów coraz bardziej wyszukane rozwiązania. Doskonale obrazują to nowoczesne projekty domów stworzone przez nasze biuro architektoniczne – każdy z nich możesz zmodyfikować i w pełni dostosować do swoich potrzeb.

W jakich stylach najczęściej spotkamy się z fasadami przeszklonymi?

Gdzie najczęściej spotkamy się z przeszkolonymi fasadami? Po pierwsze warto podkreślić, że forma i rodzaj wykończenia domu jest kwestią indywidualną i uzależnioną od upodobań inwestora. Naszym zadaniem jest przeniesienie jego marzeń na projekt, w taki sposób, aby mogły być one zrealizowane. Dlatego jak już wspomnieliśmy, stwarzamy możliwość modyfikacji oferowanych przez nas projektów domów jak również możemy wykonać taki projekt od zera w zgodzie z wytycznymi klienta. Jeżeli jednak mielibyśmy przyporządkować fasady przeszklone do danego stylu architektonicznego, jest to:

  • nowoczesna stodoła,
  • minimalizm,
  • nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Przeszklona fasada wizualnie zwiększa powierzchnię pomieszczeń w budynku

Przeszklenie frontowej ściany budynku sprawia, że do jego wnętrza wdziera się o wiele więcej naturalnego światła – jego wnętrza są więc jasne i przestrzenne. Często rozwiązanie to stosuje się w parze z antresolą w częściowo przeszklonym pomieszczeniu – to dlatego, że taki typ fasady świetnie współgra z wysokimi sufitami. Jasne pomieszczenia z przeszkloną ścianą wydają się większe, niż są w rzeczywistości, co zdecydowanie jest kolejnym atutem tego rozwiązania.

Przeszklona fasada a prywatność domowników

Jednym z kwestii najczęściej rozważanych przy projektowaniu budynku ze szklaną fasadą jest prywatność domowników. Dlatego, aby mieszkańcy obiektu nie czuli się jak w przysłowiowym akwarium, warto rozważyć takie kwestie jak:

  • dobór rodzaju szkła do fasady,
  • położenie budynku na działce.

Obecnie szkła na rynku dostępne są w różnych odmianach i kolorach – między innymi float, opti white, czy też przyciemniane, lub weneckie. Zastosowanie szyb weneckich sprawi, że osoby postronne nie będą widziały wnętrza budynku, należy jednak rozważyć kwestię tego, czy domownikom spodoba się taki specyficzny (srebrno-brązowy) odcień szyby. Jeżeli mowa o położeniu budynku na terenie działki to dla zachowania prywatności mieszkańców powinien być on jak najbardziej oddalony od ogrodzenia działki, tym bardziej jeżeli bezpośrednio graniczy ona z ulicą.

Termoizolacja fasady przeszklonej

Warto podkreślić, że fasada przeszklona nie wywoła strat cieplnych w budynku pod warunkiem, że jest ona dobrze dopasowana i zaizolowana. Po pierwsze taka izolacja powinna być wykonana ze szkła o parametrach dopasowanych do specyfiki konstrukcyjnej obiektu, po drugie odpowiednio zaizolowana – obie te kwestie warto pozostawić po stronie architekta, ponieważ często są one uzależnione od specyfiki pozostałych detali zastosowanych w projekcie konkretnego domu. W tym miejscu jednak dodamy, że wraz ze światłem słonecznym przedostającym się przez taką fasadę, do mieszkania przedostaje się również ciepło. Kolejna sprawa to to, że szyby szybciej się nagrzewają niż betonowe ściany, a skumulowane ciepło oddają nie tylko na zewnątrz, lecz również do środka. Dlatego dzięki zastosowaniu fasady szklanej możemy poprawić warunki termiczne w budynku.

Konserwacja i czyszczenie fasad przeszklonych

Na koniec napiszmy nieco o konserwacji i czyszczeniu fasad przeszklonych. Cóż – ich czyszczenie przebiega podobnie jak czyszczenie okien w budynku. Przeprowadza się je przy użyciu wody demineralizowanej i szczotko-gąbki na kiju teleskopowym. Ze względu na ograniczoną dostępność do wszystkich stref takiej fasady, zalecamy przynajmniej raz w roku zlecić jej fachowcom, dzięki czemu przez długie lata zachowa ona swój urok.

UA
Wróć do listy porad