Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Wieniec stropowy w budownictwie jest jednym z kluczowych elementów budowli, który odpowiada za jej stabilność i trwałość. Czym dokładnie jest wieniec stropowy? Jakie są jego rodzaje? Jakie spełnia on funkcje?

Wieniec stropowy – co to jest?

W budowlach stosuje się różne elementy mające na celu poprawę ich stabilności. Wśród nich znajdują się wieńce, nazywane także wieńcami stropowymi. Co to jest wieniec stropowy?

Wieńcem stropowym nazywa się element konstrukcyjny budowli w formie żelbetowej belki. Umieszczany jest on w ścianach i okala strop albo stropodach. Celem wieńca jest związanie stropu ze ścianami i przenoszenie obciążeń oraz usztywnienie konstrukcji budynku.

Stosowanie wieńców stropowych wskazane jest na wszystkich kondygnacjach, wzdłuż całego obwodu budynku oraz przy wszystkich ścianach konstrukcyjnych.

Wieńce stropowe wykorzystywane są zarówno w przypadku stropów żelbetowych, jak i stropów drewnianych.

Stosowanie wieńców zakłada Polska Norma PN-B-03002 Konstrukcje murowane, projektowanie i obliczenia, która opisuje ich zastosowanie w budynkach z murowanymi ścianami.

Funkcje wieńca stropowego

Wieńce stropowe spełniają w budynkach zróżnicowane funkcje

Zaliczane są do nich przede wszystkim:
- Połączenie ze sobą ścian konstrukcyjnych budynku,
- Przenoszenie sił rozciągających, które mogą pojawiać się na skutek parcia wiatru, nierównomiernego odkształcenia budynku, miejscowego zniszczenia ścian konstrukcyjnych,
- Wzmacnianie ścian kolankowych, które są narażone na działanie sil działających ukośnie wywołanych przez napór dachu skośnego,
- Zapobieganie powstawaniu rys wywołanych przez różnice temperaturowe oraz skurcze,
- Wyrównywanie różnic odkształceń ścian, które mają inne obciążenia albo wykonane są z różnych materiałów.

Jakie są rodzaje wieńców stropowych?

Wieńce dzielone są na różne kategorie pod względem ich konstrukcji. Najczęściej stosowane są poniższe podziały.

Podział pod względem konstrukcji wieńca:
- Wieńce opuszczone – stosowane głównie do stropów gęstożebrowych, a także nad wysoko położonymi oknami, jeżeli lokalizacja nadproża przypada nad wieńcem,
- Wieńce równe – wykorzystuje się je najczęściej z gotowymi stropami z prefabrykowanych płyt, są one ukryte w konstrukcji stropu i układane na poduszce betonowej,
- Wieńce podniesione – wykonuje się je najczęściej w przypadku stropów monolitycznych, są one wyższe niż płyta żelbetowa. Stosowane są również w celu zastąpienia niskich murowanych ścian kolankowych.

Podział pod względem sposobu wykonania wieńca:
- Wieńce monolityczne – wykonywane bezpośrednio na placu budowy,
- Wieńce ukryte – stosowane w elementach prefabrykowanych.

Odpowiedni rodzaj wieńca stropowego w danym budynku opisuje jego projekt architektoniczno-budowlany, który zawiera dokładne informacje na temat jego konstrukcji i wymiarów.

Jakie wymiary mają wieńce stropowe?

Wieńce stropowe mają postać żelbetowych belek, najczęściej o kwadratowym przekroju.

Najczęściej wymiary wieńca stropowego w przekroju to 20 x 20 cm lub 25 x 25 cm, przy czym nie powinny być one mniejsze niż wysokość stropu oraz grubość ściany konstrukcyjnej.

Budowa wieńca stropowego

Wieńce stropowe powstają ze zbrojonego betonu, czyli żelbetu, żelazobetonu, który jest materiałem kompozytowym składającym się z betonu wzmocnionego za pomocą stalowych prętów zbrojeniowych.

Do jego zbrojenia wykorzystuje się najczęściej 4 pręty stalowe mające średnicę 10-16 mm, które łączy się ze sobą strzemionami mającymi średnicę 6 mm. Układane są po dwa pręty na górze i po dwa pręty na dole. Na rogach pręty zginane są i łączone na zakład albo spinane prętami dodatkowymi co około 20-30 cm. Konieczne jest zastosowanie prętów zbrojeniowych wykonanych ze stali żebrowanej w klasie AIII N, natomiast na strzemiona stosowana jest stal A0 w formie prętów gładkich.

Aby wieniec stropowy prawidłowo spełniał swoją funkcję, kluczowe jest zachowanie ciągłości zbrojenia na całej jego długości.

W przypadku domów ze ścianami kolankowymi wykorzystuje się dodatkowe słupki żelbetowe z zakotwionym w nich zbrojeniem, które pozwalają na wzmocnienie ścian i zapobiegają ich wywracaniu się.

Do wykonania wieńców stropowych ważne jest również dobranie odpowiedniego betonu. Najczęściej stosuje się mieszanki betonowe typu C16/20 albo wyższe, natomiast na ścianach kolankowych C12/15 lub wyższe.

Konieczne jest również odpowiednie zagęszczenie mieszanki betonowej oraz jej pielęgnowanie, szczególnie polewanie wodą podczas wysokich temperatur. W ten sposób można zapobiec nadmiernemu skurczowi betonu i jego pękaniu, co mogłoby osłabić jego wytrzymałość.

Wróć do listy porad