Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Domy szkieletowe nie są w Polsce aż tak popularne, jak domy murowane. Czym charakteryzują się takie konstrukcje? Jakie mają zalety i wady? Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Wyjaśniamy!

Czym jest dom szkieletowy?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, co to jest dom szkieletowy, ponieważ wiele osób nie wie, czym dokładnie wyróżniają się takie budynki.

Technologia budownictwa szkieletowego czy lekkiego szkieletu drewnianego jest rodzajem technologii, w której szkielet domu powstaje z wykorzystaniem drewna. To zatem alternatywa dla domów w technologii murowanej, w której wszystkie ściany wykonuje się z użyciem cegieł czy bloczków.

Domy szkieletowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Skandynawii. W tej technologii wznosi się zarówno domy jednorodzinne, jak i bliźniacze czy szeregowe.

Konstrukcja domu szkieletowego

Dom szkieletowy składa się z desek, które tworzą jego ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Deski te łączone są ze sobą z użyciem metalowych złączy. Do budowy wykorzystuje się deski o grubości około 38 mm, natomiast ich szerokość dobierana jest zależnie od oczekiwań dotyczących wytrzymałości. Drewno używane do budowy musi być strugane czterostronnie oraz suszone lub stosowana jest jego impregnacja.

Drewniany szkielet domu jest następnie pokrywany za pomocą płyt drewnopochodnych typu OSB oraz materiałów dociepleniowych. Wykorzystuje się głównie wełnę mineralną, która umieszczana jest w szkielecie domu.

Elewacja domu szkieletowego jest najczęściej wykonana z użyciem tynku cienkowarstwowego, drewna czy sidingu. Ściany od strony wewnętrznej z kolei wykańcza się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.

Domy szkieletowe najczęściej nie mają podpiwniczenia, chociaż istnieje możliwość jego wykonania. Buduje się je na płytach fundamentowych i stanowią one główne prace mokre w realizacji tych konstrukcji.

Dachy domów szkieletowych najczęściej są pochyłe – dwuspadowe albo jednospadowe, czterospadowe, zależnie od wybranego projektu.

Warto też wskazać, że dom szkieletowy może mieć garaż umieszczony w bryle budynku.

Jakie są projekty domów szkieletowych?

Domy szkieletowe pod kątem projektowym są dostępne w wielu wariantach i można dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb.

Wśród dostępnych projektów znajdują się między innymi:
- Parterowe domy szkieletowe,
- Domy szkieletowe z poddaszem użytkowym,
- Piętrowe domy szkieletowe,
- Projekty domów szkieletowych na wąską działkę.

Jeżeli natomiast chodzi o style architektoniczne, dostępne są zarówno projekty domów tradycyjnych, jak i projekty domów nowoczesnych, na przykład w stylu dworkowym czy modern barn – nowoczesna stodoła.

Jak buduje się dom szkieletowy?

Technologia budowy domów szkieletowych jest obecnie dostępna również w Polsce i specjalizują się w niej wybrane firmy, które oferują kompleksową realizację takich domów na zamówienie klientów.

Elementy domów szkieletowych są produkowane w fabrykach, a następnie transportowane są na plac budowy i łączone ze sobą, dlatego przyspiesza to procesy wznoszenia tego typu budynków w porównaniu do technologii murowanej. Najszybciej zrealizować można domy o konstrukcji modułowej, ponieważ w fabryce powstają wtedy większe moduły budynku, co skraca czas montażu. Dłużej trwa budowa domu, który składa się z pomniejszych elementów.

Z drugiej strony samodzielna budowa domu szkieletowego nie będzie zawsze możliwa, ponieważ konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w zakresie wznoszenia takich konstrukcji.

Jakie są zalety i wady domu szkieletowego?

Przed zdecydowaniem się na dom o konstrukcji lekkiego szkieletu drewnianego trzeba dokładnie przeanalizować jego wybór. Oto najważniejsze wady i zalety domu szkieletowego:

Zalety domów szkieletowych:
- Szybkość budowy – w porównaniu do tradycyjnej technologii murowanej domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, ponieważ nie wymagają one prowadzenia prac mokrych poza wykonaniem fundamentów. W efekcie można przeprowadzić się do swojego nowego domu już po paru tygodniach lub miesiącach.
- Budowa o każdej porze roku – domy szkieletowe mogą być wznoszone praktycznie przez cały rok, co również przyspiesza czas budowy.
- Dużo projektów do wyboru – dzięki temu można dobrać je do własnych potrzeb i wielkości posiadanej działki.
- Bardzo dobre parametry energetyczne – wbrew pozorom domy szkieletowe są ciepłe i ich ogrzanie nie jest związane z wysokim kosztem.

Wady domów szkieletowych:
- Konieczność skorzystania z pomocy ekipy – samodzielna budowa domu szkieletowego nie będzie na ogół możliwa, dlatego konieczne jest zlecenie prac ekipie.
- Gorsza izolacja akustyczna – w przypadku domów szkieletowych mogą pojawić się problemy z izolacją akustyczną, na przykład trzaski ścian, stropów.
- Ograniczona rozpiętość stropu – domy te nie mogą być wybudowane ze zbyt szerokimi stropami.

Dom szkieletowy – cena. Ile kosztuje jego budowa?

Jeżeli chodzi o koszty budowy takiego domu, zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem od około 200 000 złotych do 500 000 złotych w zależności od metrażu i projektu budynku.

Dokładne ceny można uzyskać od firm zajmujących się budową domów szkieletowych na zamówienie.

Wróć do listy porad