Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż bufora ciepła, który stanowi część instalacji grzewczej. Czym dokładnie jest bufor ciepła? Jak on działa? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z jego montażu?

Czym jest bufor ciepła?

Buforem ciepła, również buforem grzewczym i akumulacyjnym, określa się zbiornik na wodę z kotła grzewczego. Przypomina on zwykły bojler na CWU – ciepłą wodę użytkową, ale ma inne zastosowanie, ponieważ jego głównym zadaniem jest wspomaganie instalacji grzewczej. Pomaga on bowiem w przechowywaniu energii cieplnej wytworzonej przez kocioł w celu wykorzystania jej później, co zmniejsza koszty ogrzewania.

Bufor ten charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją, dlatego zapobiega on szybkiemu wychładzaniu się wody, co przekłada się na jego energooszczędność.

Warto wskazać, że projekt domu może zawierać instalację grzewczą z buforem ciepła, dlatego nie trzeba zamawiać projektu instalacji z buforem oddzielnie. Można zamontować go również w istniejących już budynkach.

Bufor ciepła – jak działa?

Instalacja grzewcza wyposażona w bufor ciepła może charakteryzować się zróżnicowaną budową, zależnie od rodzaju stosowanych źródeł ciepła. Jak działa bufor ciepła?

Bufor ciepła jest zbiornikiem, który najczęściej wyposażony jest w dwa albo trzy podłączenia do źródła ciepła oraz do odbioru ciepła, zależnie od rodzaju instalacji grzewczej.

Główne elementy instalacji grzewczej z buforem ciepła to:
- Podłączenie, które służy do przesyłu podgrzanej wody do bufora z wysokotemperaturowego źródła ciepła, przykładowo z kotła węglowego albo kominka, który wyposażony jest płaszcz wodny.
- Podłączenie, które służy do odprowadzania podgrzanej wody do grzejników lub instalacji podłogowej.
- Wężownica, która służy do podgrzewania CWU – ciepłej wody użytkowej w instalacji wodnej.
- Elektryczna grzałka, której zadaniem jest podtrzymywanie ciepła w buforze.
- Opcjonalne podłączenia do instalacji solarnej – kolektorów słonecznych, które podgrzewają wodę.
- Podłączenie, którym chłodna woda powraca z grzejników lub podłogówki do bufora ciepła.
- Podłączenie, którym chłodna woda powraca do kotła.

Charakterystyczną cechą bufora ciepła jest to, że ciepła woda nie miesza się w nim z zimną wodą. Dochodzi wtedy do warstwowego układu wody. Ciepła woda jest lżejsza od wody zimnej, dlatego znajduje się ona w górnej części zbiornika.

W rezultacie w buforze ciepła dochodzi do powstania dwóch obiegów – pomiędzy kotłem a buforem oraz buforem i grzejnikami.

Kiedy sprawdzi się bufor ciepła?

Wykorzystanie bufora ciepła jest dobrym rozwiązaniem w wielu domach jednorodzinnych. Kiedy warto go zamontować, a kiedy lepiej zrezygnować z jego montażu?

Przede wszystkim bufor ciepła rekomendowany jest do domów, w których wykorzystuje się kotły na paliwo stałe – węgiel, drewno. Nie ma potrzeby używania go w przypadku instalacji z kotłem grzewczym gazowym.

Również montaż bufora ciepła rekomendowany jest w przypadku dobrze zaizolowanych domów, najlepiej z ogrzewaniem podłogowym niskotemperaturowym. Nie poleca się go natomiast w przypadku starych, bardzo dużych, nieocieplonych domów, które mają w związku z tym bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło. W tym przypadku bufor powinien być bardzo duży, aby mógł on spełnić swoje zadanie.

Dlaczego warto zamontować bufor akumulacyjny?

Zamontowanie bufora grzewczego w domu jednorodzinnym związane jest z wieloma korzyściami. Dlaczego warto zdecydować się na jego zastosowanie?

- Zmniejszenie kosztów ogrzewania – główną korzyścią buforów grzewczych jest zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.
- Długotrwałe ciepło – zgromadzona w buforze energia może posłużyć nawet na ponad dobę.
- Podwyższenie sprawności kotła grzewczego – może on pracować z wysoką temperaturą, czyli najbardziej efektywnie, a powstała wówczas energia przechowywana będzie w buforze ciepła.
- Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia kotła grzewczego – bufor pozwala na wydłużenie jego sprawności, ponieważ nie dochodzi do wielu cykli włączania wyłączania się kotła oraz do nieefektywnego spalania.
- Redukcja zużytego opału – można zmniejszyć koszty związane z zakupem do węgla lub drewna, ponieważ jest on spalany efektywniej i nie trzeba zużywać go tak dużo.

Jak dobrać bufor grzewczy do budynku?

Dobór odpowiedniego buforu wody do budynku ma bardzo duże znaczenie dla efektywności działania instalacji grzewczej.

Głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze bufora ciepła, jest jego pojemność. Zazwyczaj wykorzystuje się bufory o pojemności od 1000l do 2000l. Dobór będzie zależał w tym przypadku od zapotrzebowania domu na ciepło.

Przykładowo, na ile wystarczy bufor ciepła 1000l? Taki bufor może być używany przez około 12-24 godziny w zależności od temperatury zewnętrznej.

Najlepiej skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie instalacji grzewczych z buforami ciepła, co pozwoli na dobranie najlepszego modelu do danej instalacji, kotła oraz zapotrzebowania na ciepło w budynku.

Wróć do listy porad