Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Generator prądotwórczy, inaczej agregat prądotwórczy, jest bardzo przydatnym urządzeniem w domu jednorodzinnym i na działce. Oto najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju sprzętów!

Agregat prądotwórczy – co to jest?

Rozpocznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest agregat prądotwórczy. Pod tym pojęciem znajduje się rodzaj urządzenia przenośnego albo stacjonarnego, którego zadaniem jest generowanie, czyli produkowanie prądu.

Jak działa agregat prądotwórczy? W celu uzyskania energii elektrycznej należy dostarczyć do niego konkretny rodzaj paliwa, które na skutek spalania przekształca się w prąd.

Za pomocą generatora prądotwórczego można szybko uzyskać dostęp do energii elektrycznej wtedy, gdy nie jest ona dostępna, albo też w miejscach, gdzie nie została doprowadzona sieć elektroenergetyczna. Mogą być one używane w celu zasilania awaryjnego albo do pracy ciągłej.

Aktualnie agregaty prądotwórcze używane są w różnych celach, między innymi w przemyśle, serwerowniach, obiektach medycznych, podczas wydarzeń plenerowych, a także w domach jednorodzinnych i na działkach.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze dzielone są na różne kategorie pod względem sposobu ich zasilania, miejsca używania czy rodzaju stosowanego paliwa. Jakie są główne typy generatorów?

Podział generatorów prądotwórczych pod względem rodzaju paliwa:
- Agregaty benzynowe – wyposażone w silnik zasilany benzyną.
- Agregaty dieslowskie – wyposażone w silnik diesla, czyli zasilany olejem napędowym.
- Agregaty gazowe – zasilane gazem LPG z butli albo gazem z sieci.

Podział generatorów prądotwórczych pod względem miejsca ich używania:
- Agregaty stacjonarne – przeznaczone do montażu w jednym miejscu, duże i ciężkie, dlatego są trudne w transportowaniu.
- Agregaty przenośne – mają kompaktowe rozmiary i niski ciężar, dlatego nie są trudne w transporcie. Często wyposażone są również w koła i uchwyty dla prostszego przenoszenia.

Podział generatorów prądotwórczych pod względem liczby faz:
- Agregaty jednofazowe – mają mniejszą moc i stosowane są one do zasilania urządzeń o napięciu 230 V, głównie sprzętu używanego w domach jednorodzinnych, na przykład do lodówki, telewizora i mniejszych silników.
- Agregaty trójfazowe – mają wyższą moc i dzięki temu pozwalają na zasilanie urządzeń o napięciu 400 V, na przykład sprawdzają się do silników elektrycznych trójfazowych, ogrzewania, sprzętów budowlanych, kuchenek elektrycznych.

Do czego przydaje się agregat prądotwórczy?

Generatory prądotwórcze mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystywane do wielu czynności. W domach i na działkach można wykorzystać je w poniższych przypadkach:

- Przerwy w dostawie energii – przede wszystkim agregat sprawdzi się jako awaryjne źródło zasilania, na przykład w razie awarii systemu energetycznego, planowanych wyłączeń czy katastrof. Można zasilać za jego pomocą instalację oświetleniową i urządzenia domowe, na przykład lodówkę, kuchenkę, pralkę, telewizor, pompy ciepła, pompy obiegowe, hydrofory, komputer.
- Budowa domu – agregat będzie pomocny podczas wykonywania prac wymagających energii elektrycznej, gdy na plac budowy nie pociągnięto jeszcze instalacji elektrycznej.
- Prace w ogrodzie – generator prądotwórczy sprawdzi się podczas prac ogrodowych, na przykład koszenia trawy, ładowania akumulatorów urządzeń ogrodniczych.
- Majsterkowanie – agregat przyda się podczas zasilania i ładowania elektronarzędzi używanych do różnych prac.
- Wydarzenia plenerowe – z użyciem agregatu można zasilać różne urządzenia używane podczas wydarzeń plenerowych, na przykład lampy, głośniki, lodówki.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Wybór właściwego agregatu prądotwórczego ma duże znaczenie – jaki agregat prądotwórczy do domu albo na działkę warto kupić?

Rodzaj silnika
Do domów i na działki można wybrać różne rodzaje agregatów – z silnikiem benzynowym, diesla czy gazowym, zależnie od preferencji.

Moc agregatu
Podawana jest w kW. Dopasowuje się ją w zależności od maksymalnego poboru energii zasilanych urządzeń. Do domów jednorodzinnych wybierane są głównie modele o mocy 4-6 kW.

Liczba faz
Dobierana zależnie od rodzaju zasilanych urządzeń. Gdy planuje się zasilanie sprzętów wymagających większej mocy, warto wybrać agregat trójfazowy.

Wymiary i ciężar
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki agregat na działkę wybrać, warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, gdy ma być on często przenoszony. Lekki i kompaktowy model ułatwi prowadzenie prac na zewnątrz. Do zasilania domu można wybrać z kolei większy i cięższy model, gdy nie planuje się zmieniać jego położenia.

Sposób uruchamiania
Najprostsze w obsłudze są agregaty uruchamiane na przycisk, czyli z elektrycznym rozruchem, ponieważ nie wymagają używania linki rozruchowej.

Zabezpieczenia
Dla pełnego bezpieczeństwa warto wybierać agregaty wyposażone w czujniki przeciążeniowe, czujniki ciśnienia oleju napędowego, systemy stabilizujące napięcie AVR.

Wróć do listy porad