Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

jak znaleźć działkę pod budowę domu?

Własny dom to marzenie wielu osób. Atrakcyjna okolica, przystępna cena, powierzchnia działki — na co zwracać uwagę, przeglądając ogłoszenia? Czy warto sprawdzać księgi wieczyste? Jak znaleźć idealną działkę, na której stanie dom? Jakich formalności należy dopilnować?

 

  1. Gdzie można znaleźć ogłoszenia z działkami na sprzedaż?
  2. W jaki sposób szukać działki, która sprawdzi się pod dom?
  3. Działka, na której można postawić wymarzony dom — formalności.

 

Gdzie szukać działki?

Ogłoszenia z działkami wystawionymi na sprzedaż można znaleźć na portalach branżowych, ogłoszeniowych, ale bardzo często również na lokalnych grupach w serwisach społecznościowych. Zakup działki nie musi być związany z chęcią wybudowania na niej domu, można potraktować to jak inwestycję, czy chęć zagospodarowania tej przestrzeni w bardziej odległym czasie. 

 

Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu?

W ogłoszeniu powinna znaleźć się informacja o typie działki, ponieważ nie każdą rolną można przekształcić na budowlaną. Sprawdzenie ksiąg wieczystych uchroni przed niespodzianką w postaci większej ilości właścicieli lub nieuregulowaną sytuacją prawną. Kluczowe znaczenie ma sprawdzenie lokalizacji, w jakiej znajduje się działka, ale również powierzchnię. Coraz częściej można spotkać się z mapkami, które umożliwiają sprawdzenie otoczenia. Dużym zainteresowaniem cieszą się działki z dala od centrum miasta, w pobliżu lasów, ale jednocześnie w pobliżu szkoły, sklepu, czy miejsca pracy. W ogłoszeniu należy zwrócić na kształt, gdyż nie każdy umożliwia postawienie domu i aranżacji ogrodu tak, jak to sobie wymarzył inwestor. 

 

Co można sprawdzić na etapie przeglądania ogłoszeń z działkami?

Przeglądając ogłoszenia, należy zwrócić uwagę na to, jakie są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Może zdarzyć się tak, że w niedługim czasie puste pole wokół domu, zapełni się nieruchomościami typu bloki mieszkalne. Sprawdzenie dostępnej infrastruktury w postaci drogi dojazdowej, ale także energii elektrycznej, czy kanalizacji. Niewiele osób zwraca uwagę na cechy terenu, jednak gliniastym terenie i jego toczeniu mogą pojawić się podtopienia, zwłaszcza po roztopach, czy większych opadach atmosferycznych. 

 

Masz działkę? Czas na dom!

Projektowanie domu to ogromne wyzwanie, zwłaszcza gdy powierzchnia działki odbiega od klasycznego kształtu. Warto zdecydować się na pomoc ze strony specjalistów, którzy do tego zadania podejdą w sposób indywidualny, a sam projekt będzie zgody z potrzebami i oczekiwaniami inwestora. Nie masz pomysłu na to, jak ma zagospodarować działkę? Gotowe projekty domu są dla Ciebie!

biuro uArchitekta - projekty domów
Wróć do listy porad