Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

https://cdn.pixabay.com/photo/2014/05/26/07/53/blueprint-354233_960_720.jpg

Co zawiera projekt domu?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, zobowiązany jest do wybrania odpowiedniego projektu budynku. Projekt budowlany to nie tylko szkic pomieszczeń, ale obszerna dokumentacja, która składa się z trzech podstawowych części. Co zatem powinien zawierać projekt domu? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Projekt zagospodarowania terenu działki
  2. Projekt architektoniczno-budowlany
  3. Projekt techniczny

Projekt zagospodarowania terenu działki

Przed stworzeniem odpowiedniego projektu domu, warto wziąć pod uwagę jego otoczenie. Jest to określone w Projekcie zagospodarowania terenu działki. Aby móc taki projekt sporządzić, konieczne jest uzyskanie oraz dokładane zastosowanie się do miejscowego zagospodarowania terenu. Projekt zagospodarowania terenu działki określa w formie rysunkowej całkowite wymiary działki, usytuowanie domu na działce, jego odległość od granic działki, rozmieszczenie poszczególnych obiektów znajdujących się na działce, dojazd i dojście do budynku, a nawet umiejscowienie pojemników na odpady stałe.

Projekt architektoniczno-budowlany

Drugą częścią dokumentacji projektowej jest projekt architektoniczno-budowlany, który składa się z części rysunkowej i opisowej. Zawiera on rzuty wszystkich poziomów domu, w tym fundamentów, piwnicy oraz dachu i więźby dachowej. Niezbędne są także wszystkie przekroje poprowadzone w charakterystycznych miejscach (zazwyczaj są to schody), a także elewacje. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera również informacje dotyczące przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy ogrzewania. Opis tej części projektu powinien dokładnie charakteryzować wszystkie zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, instalacyjne oraz materiałowe. To niezwykle szczegółowy dokument, który jest niezbędny do przestawienia projektu domu.

Projekt techniczny

Kolejną częścią dokumentacji projektowej jest projekt techniczny. Znajdziemy w nim informacje dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Dodatkowo zawiera wszystkie opracowania techniczne, w tym także instalacyjne oraz charakterystykę energetyczną. Projekt techniczny zawiera ok. 35% całego projektu. Przed rozpoczęciem budowy, inwestor zobowiązany jest do przekazania Projektu architektoniczno-budowlanego oraz Projekty technicznego do Kierownika budowy, który następnie potwierdza otrzymanie zatwierdzonych projektów za pomocą wpisu do dziennika budowy.

uA
Wróć do listy porad