Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/01/08/18/27/startup-593336_960_720.jpg

Jak zaplanować funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń w domu?

Wstępny plan rozmieszczenia pomieszczeń to zazwyczaj pierwszy krok postawiony na drodze do realizacji marzenia o własnym domu. Dlatego w niniejszym wpisie opowiemy o tym, jak taki plan przygotować. Dowiesz się jak w kilku krokach stworzyć zarys projektu, który później skonsultujesz z architektem. Jakie są zasady prawidłowego rozmieszczenia pomieszczeń w domu? Na co zwrócić uwagę przy rozmieszczaniu pomieszczeń w domu? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Wstępny plan rozmieszczenia pomieszczeń – czym jest? I dlaczego warto go samodzielnie przygotować?
  2. Rozmieszczenie pomieszczeń w domu – jak się do tego zabrać?
  3. Krok 1: Rozpisujemy pomieszczenia przyszłego domu.
  4. Krok 2: Rysujemy rzuty wymarzonego domu
  5. Krok 3: Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń

Wstępny plan rozmieszczenia pomieszczeń – czym jest? I dlaczego warto go samodzielnie przygotować?

Plan rozmieszczenia pomieszczeń jest punktem wyjściowym dla dalszych etapów realizacji projektu budowy domu. Najczęściej sporządzenie takiego planu zlecamy architektowi, bądź kupujemy gotowe projekty domu i ewentualnie poddajemy je modyfikacjom. W każdym z tych wypadków najlepiej jednak mieć wcześniej chociaż wstępny zarys rzutów pomieszczeń w planowanym domu. Opracowanie takiego planu pozwala na stworzenie i skonkretyzowanie wizji przyszłego miejsca zamieszkania. Zobrazuje Twoje potrzeby, oczekiwania i pozwoli na przeprowadzenie konkretniejszej rozmowy z architektem. Jak się do tego zabrać?

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu – jak się do tego zabrać?

Po prostu zacząć! Spokojnie – ani kreator wizualizacji, ani graficzny program wektorowy, ani nawet specjalna aplikacja mobilna nie będą Ci potrzebne! Narzędzia, których potrzebujesz to ołówek, długopis, linijka, czysta kartka papieru i zeszyt. W miarę możliwości postaraj się oczyścić głowę i pozbyć rozpraszaczy ze swojego otoczenia. Na koniec tego akapitu dodamy, że nie ma sensu planować własnej przestrzeni życiowej pod presją czasu – nic się nie stanie jeżeli kartka z rozrysowanym projektem poleży na stole przez kilka dni.

Krok 1: Rozpisujemy pomieszczenia przyszłego domu.

W pierwszej kolejności wypisz w zeszycie pomieszczenia, które chciałabyś, aby znalazły się w Twoim przyszłym domu. Jeżeli planujesz budowę domu piętrowego, to wypisane pomieszczenia przydziel do każdego z pięter. Weź pod uwagę metraż planowanego budynku – nawet jeżeli nie jest on jeszcze dokładnie ustalony, to przyjmij jakieś widełki. Poniżej przedstawiamy powierzchnie minimalne dla danego pomieszczenia (nie są to normy dyktowane prawem budowlanym, a raczej standardy spotykane w budownictwie):

  • łazienka – 7 m²,
  • kuchnia – 8 m²
  • aneks kuchenny – 5 m²,
  • salon – 20 m²,
  • sypialnia – 9 m²,
  • pokój dziecięcy – 9 m²,
  • pokój dziecięcy (dwa łóżka) – 12 m²,
  • gabinet/biuro – 8 m²,
  • wiatrołap – 3 m².

Zaznaczamy, że podane wymiary to minimalne powierzchnie. Metraże pomieszczeń powinny być konsultowane z architektem i dostosowywane do specyfiki danego projektu.

Krok 2: Rysujemy rzuty wymarzonego domu

Ok – wstępny plan rozmieszczenia pomieszczeń można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na wdawaniu się w szczegóły, skalowaniu wymiarów planowanego domu do wymiarów rysowanego planu i nanoszenie na projekt pomieszczeń z wyliczoną powierzchnią. Drugi to odłożenie tych detali na później a wykonanie szkicu poglądowego, który w przyszłości zostanie dopracowany przez architekta. Na podstawie doświadczenia zebranego przy opracowywaniu setek podobnych projektów, mogę z czystym sumieniem zasugerować wybór opcji drugiej, ewentualnie czegoś pomiędzy. Detale dopracuje za Ciebie architekt, a wdawanie się w szczegóły na samym początku ogranicza swobodę myślenia. W tym miejscu dodam, że nawet najbardziej szczegółowy projekt powstały na tak wczesnym etapie na 99% zostanie poddany modyfikacji.

Jeżeli wiesz jaki kształt będzie miał Twój przyszły dom, to tworzenie projektu zacznij od narysowania tego kształtu na kartce. Jeżeli nie, to załóż, że będzie to kwadrat lub prostokąt i modyfikuj w trakcie rozwijania projektu. Kolejny krok to ustalenie miejsca, w którym znajdować się będą drzwi wejściowe i front posesji. Teraz możesz zacząć wydzielać pomieszczenia – korzystaj z ołówka i nie zniechęcaj się częstymi zmianami.

Krok 3: Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń

Funkcjonalny układ pomieszczeń – co kryje się pod tym terminem? W skrócie wygoda mieszkania. Chodzi o to, aby pomieszczenia były tak rozmieszczone na planie budynku, aby mieszkało się w nim wygodnie. Oto kilka zasad funkcjonalnego rozmieszczania pomieszczeń:

  • Drzwi wejściowe nie powinny otwierać się bezpośrednio na salon czy kuchnię, a na wiatrołap, w którym dobrze jeżeli znajdzie się również szafa na ubrania lub garderoba.
  • Okna sypialni powinny wychodzić na wschód lub północ.
  • Okna pomieszczeń, do których powinno trafiać najwięcej światła naturalnego, powinny wychodzić na południe lub zachód, dzięki czemu wnętrza będą dobrze nasłonecznione jeszcze po powrocie domowników ze szkoły czy pracy.
  • Dobrze, jeżeli z okien kuchni widać drzwi wejściowe na teren posesji.
  • Jeżeli planujemy więcej niż jedną sypialnię, to dobrze jeżeli te pomieszczenia będą się znajdowały w różnych częściach budynku.
  • Unikaj pokojów przejściowych – chyba że mówimy o jadalni czy salonie.
  • Postaraj się zaplanować tzw. ciągi komunikacyjne (trasy najczęściej pokonywane przez domowników). Przykładem takiego ciągu jest na przykład droga z wiatrołapu do łazienki, kuchni i salonu. Na podstawie ciągów komunikacyjnych można lepiej rozplanować rozmieszczenie pomieszczeń.
  • Skonsultuj powstały plan z bliskimi – poznaj ich potrzeby i zdanie na temat wstępnego projektu.

Jeżeli projekt jest już przygotowany, to teraz przyszła pora na konsultację jego założeń z architektem. W tej kwestii zawsze służymy pomocą – wykonujemy indywidualne projekty domów mieszkalnych. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane naszą ofertą!

uArchitekta
Wróć do listy porad