Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Nie możesz znaleźć żadnej ciekawej propozycji wśród gotowych projektów domów? Masz wizję idealnego domu dla siebie i całej rodziny? Możesz wcielić ją w życie! Jak to zrobić? Najlepiej przelać swoją koncepcję na papier – ten zwykły lub wirtualny. Jak samodzielnie zaprojektować dom? Jakie programy mogą w tym pomóc? Sprawdź!

Jak zaprojektować dom samodzielnie?

Samodzielne wyrysowanie projektu jest często najlepszym sposobem, aby stać się właścicielem dom jednorodzinnego dopasowanego do własnych potrzeb. Jak samemu zrobić projekt domu?

Najlepiej wykorzystać do tego celu programy do projektowania domów. Dzięki nim można bardzo łatwo wykonać swój plan – także bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu architektury.

Za pomocą programów do projektowania można wyznaczyć:
- Wielkość i formę budynku,
- Styl architektoniczny,
- Rozmieszczenie ścian nośnych i działowych,
- Rozkład wnętrza,
- Położenie drzwi, okien,
- Rodzaj dachu,
- Położenie balkonów, tarasów,
- Garaż w bryle budynku,
- Położenie mebli.

Programy do projektowania domów

W internecie można znaleźć wiele programów przeznaczonych do projektowania budynków. Wśród nich dostępne jest także bezpłatne oprogramowanie, które można od razu pobrać i zainstalować na komputerze. Ciekawą propozycją są także programy online, które nie wymagają instalacji. Jaki program do projektowania domu warto wybrać?

pCon.planner
To jeden z najpopularniejszych programów przeznaczonych do projektowania budynków oraz wnętrz. Oferuje szeroką gamę funkcji i jest dostępny za darmo, dlatego doskonale nadaje się do użytku dla amatorów.

Kazaplan
Darmowa aplikacja online przeznaczona do projektowania domów i do aranżowania wnętrz. Świetnie sprawdzi się do planowania różnych typów budynków, na przykład jako program do projektowania domu na działce. Pozwala na przygotowywanie budynków z widokiem 3D, co umożliwia uzyskanie oglądu całego domu z góry.

Planner 5D
Aplikacja przeznaczona do użytku na smartfonach, a także program do używania w przeglądarce internetowej. Prosty i intuicyjny w obsłudze. Zawiera także pomocny samouczek, który prezentuje krok po kroku dostępne funkcje.

Sweet Home 3D
Bezpłatny program przeznaczony do projektowania wnętrz, ale również może posłużyć do przygotowania projektu domu. Pozwala na wykonanie projektu 2D oraz na uzyskanie podglądu wnętrz w 3D.

SketchUp
Prosty w obsłudze program do projektowania 3D. Używany przez osoby początkujące i profesjonalistów. Dostępny jest za darmo na okres 30 dni. Następnie wymaga wykupienia pełnej wersji.

Czy samodzielny projekt może służyć do budowy domu?

Oczywiście, warto pamiętać o tym, że uprawnienia do tworzenia profesjonalnych projektów, na podstawie których można wybudować dom jednorodzinny ma architekt. Jednak samodzielnie wykonany projekt domu może być bardzo pomocny, by zaprezentować specjaliście swoje pomysły.

Plan budynku może wtedy w pełni przedstawić efekt, jaki chcemy uzyskać. Na jego podstawie doświadczony architekt będzie mógł wykonać indywidualny projekt budowlany do przedłożenia w urzędzie oraz do przekazania ekipie budowlanej.

Wróć do listy porad