Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Jesteś właścicielem starszego domu? Możesz zdecydować się na jego przebudowę, by dopasować go do współczesnych wymogów i swoich potrzeb. Na czym dokładnie polega przebudowa domu jednorodzinnego? Jakie formalności są z nią związane? Jak uzyskać projekt przebudowy domu?

Czym jest przebudowa domu?

Aby dom był wygodniejszy i tańszy w utrzymaniu, można przeprowadzić jego przebudowę. Na czym polega przebudowa domu jednorodzinnego?

Przebudową nazywa się prace budowlane, których celem jest zmiana parametrów technicznych oraz użytkowych budynku bez zmiany jego bryły.

Wobec tego przebudowa domu nie zakłada ingerowania w jego wymiary, które przekładają się na zmianę powierzchni zabudowy i kubatury domu. Gdy dochodzi do modyfikacji wymiarów budynku, określa się to jego rozbudową.

Dokładną definicję przebudowy domu zawiera Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Na czym może polegać przebudowa?

Przebudowa domu może być bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy dom jest starszy albo nie spełnia naszych oczekiwań.

Przebudowa może między innymi zakładać:
- Zmianę ustawienia ścian wewnętrznych,
- Wykonanie termoizolacji,
- Wymianę dachu,
- Kładzenie nowych instalacji,
- Zamontowanie nowych okien i drzwi,
- Adaptację poddasza budynku,
- Podzielenie domu na dwa osobne lokale.

Wobec tego przebudowa domu jednorodzinnego może mieć zróżnicowany charakter. Nowy budynek staje się wtedy bardziej funkcjonalny, energooszczędny i komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Formalności związane z przebudową domu

Przed rozpoczęciem prac związanych z przebudową budynku należy pamiętać o formalnościach.

Czy przebudowa domu wymaga pozwoleń? A może wystarczy zgłoszenie jej w stosownym urzędzie?

Aktualnie przebudowa nie wymaga już ubiegania się o otrzymanie pozwolenia. Wystarczy zatem samo zgłoszenie prowadzonych prac budowlanych, natomiast wtedy, gdy prace nie będą obejmowały elementów konstrukcyjnych i przegród zewnętrznych, zgłoszenie nie będzie potrzebne.

Uzyskanie pozwolenia może być jednak konieczne w sytuacji, gdy przebudowywany budynek będzie powiększać obszar swojego oddziaływania.

Gdy mamy wątpliwości, czy przebudowa domu wymaga pozwolenia czy zgłoszenia, powinniśmy skontaktować się z lokalnym wydziałem architektury w urzędzie miasta lub gminy.

Warto też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić o warunki zabudowy, które od czasu budowy domu mogły się zmienić.

Projekt przebudowy domu jednorodzinnego

Do wykonania kompleksowych prac związanych z przebudową domu jednorodzinnego potrzebny będzie projekt.

Najlepiej skorzystać wtedy z pomocy dobrego biura architektonicznego, które zajmie się wykonaniem inwentaryzacji obecnego budynku, przygotowaniem koncepcji oraz projektu.

Projekt przebudowy domu prezentuje nowy wygląd budynku, a także prace, które trzeba będzie w nim wykonać.

Ile trwa i kosztuje przebudowa domu u architekta? Czas trwania prac i ich koszty zależne są od wielkości i stanu technicznego budynku oraz od zakresu planowanych robót.

Zazwyczaj koszt projektu przebudowy to wydatek od około 8-10 tys. złotych, natomiast w celu uzyskania dokładnych informacji o kosztach warto skontaktować się z biurem architektonicznym. Architekt będzie mógł również wskazać, jak długo może trwać planowana przebudowa domu.

Wróć do listy porad