Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

 

główne cechy stodoły - jak je zastosować w projekcie domu?

Nowoczesna stodoła to w ostatnim czasie niezwykle popularny styl architektoniczny – dziś więc opowiemy o tym, czym się konkretnie wyróżnia. Jakie są podstawowe cechy nowoczesnej stodoły? Specjalnie dla Was opiszemy je pokrótce w niniejszym artykule. Jeżeli kochasz otwarte, domowe przestrzenie pełne naturalnego światła to zapraszamy do lektury. Oto podstawowe cechy nowoczesnej stodoły!

Spis treści:

  1. Nowoczesna stodoła – połączenie tradycji z innowacyjnością
  2. Podstawowe cechy nowoczesnej stodoły
  3. Projekty nowoczesnej stodoły

Nowoczesna stodoła – połączenie tradycji z innowacyjnością

Termin „nowoczesna stodoła” określa konstrukcję domu zbudowaną w zgodzie z określonymi standardami. Styl ten łączy w sobie zalety tradycyjnej bryły budynku stodoły i innowacyjne, minimalistyczne rozwiązania. Cechą charakterystyczną takich obiektów są skośne dachy, strzeliste sufity i duże przeszklenia obejmujące nieraz całą połać ściany. Wnętrza takich budynków są jasne i pełne naturalnego światła, a ich bryła doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz pełen łąk i lasów – ale nie tylko! Nowoczesne stodoły są coraz częściej budowane w podmiejskich dzielnicach, możemy na nie trafić również nad polskim morzem.

Podstawowe cechy nowoczesnej stodoły

Jakie są więc podstawowe cechy nowoczesnej stodoły? O części wspomnieliśmy już we wstępie, ale teraz przejdźmy do konkretów, które wymieniamy w punktach:

  • Przeszklony front budynku ze skośnym dachem.
  • Okna, okna i jeszcze raz okna – dzięki nim wnętrze domu jest wypełnione naturalnym światłem.
  • Otwarte przestrzenie wewnątrz budynku – niewiele ścianek działowych oddzielających poszczególne przestrzenie domu. Dzięki temu wnętrza są jeszcze lepiej nasłonecznione, a ponadto, taki układ nie komplikuje ciągów komunikacyjnych.
  • Drewno i stal – to surowce często stosowane w konstrukcji takiego obiektu.
  • Innowacyjne technologie energetyczne i grzewcze – nowoczesne stodoły to często domy energooszczędne, w których dobrze sprawdza się zastosowanie technologii takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.
  • Zagospodarowane poddasze z antresolą – często w tego rodzaju domach trafimy na poddasze użytkowe. Powierzchnia całkowita takich obiektów jest zazwyczaj nieco większa niż podana powierzchnia użytkowa, właśnie dzięki skośnym sufitom na poddaszu. Takie skosy można zagospodarować, na przykład obudowując je stolarką.
  • Minimalizm i boho – otwarte przestrzenie wspaniale zgrywają się z wykończeniem w stylu minimalistycznym, bądź nieco cieplejszym, boho. Nie jest to jednak regułą, a styl wykończenia jest uzależniony od indywidualnych gustów i potrzeb właścicieli domu.

Projekty nowoczesnej stodoły

Przedstawiliśmy podstawowe cechy nowoczesnej stodoły – jeżeli czujesz, że właśnie tak powinien wyglądać Twój przyszły dom, to koniecznie sprawdź projekty nowoczesna stodoła na naszej stronie. Na koniec zaznaczymy, że wymienione cechy to jedynie luźne ramy a konstrukcja domu nawet z gotowego projektu, może zostać zmodyfikowana w zgodzie z wytycznymi przyszłych mieszkańców.

UA
Wróć do listy porad