Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Maty grzewcze stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Czym charakteryzują się tego typu maty? Jakie mają zalety i wady? Oto główne informacje na ich temat!

Mata grzewcza – co to jest?

Wyjaśnijmy na początku, co to mata grzewcza albo mata grzejna. Pod tym terminem znajduje się rodzaj płaskiej maty wyposażonej w przewody grzejne, które poprzez wykorzystanie prądu potrafią ogrzewać pomieszczenia.

Za pomocą mat grzewczych możliwe jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które sprawdza się w różnych wnętrzach – nie tylko mieszkalnych, ale również komercyjnych, użyteczności publicznej czy przemysłowych.

Jak zbudowane są maty grzewcze?

Mata grzewcza zbudowana jest z przewodów grzejnych osadzonych w kształt litery S na siatce, najczęściej wykonanej z włókna szklanego. Przewody te mają małą średnicę, zwykle 2-3 mm, i mogą być dodatkowo spłaszczone, by mata była jeszcze cieńsza.

Najczęściej maty grzewcze wyposażone są w samoprzylepny spód, co ułatwia ich układanie. Dla dodatkowej ochrony przewody grzejne w matach grzewczych pokrywane są materiałami odpornymi na wysokie temperatury, takimi jak teflon. Dzięki temu mogą one wytrzymać przegrzanie nawet do 200 stopni Celsjusza.

Jak działa mata grzejna?

Działanie maty grzewczej jest bardzo proste. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej przewody w macie grzewczej nagrzewają się i oddają wytworzone ciepło do materiału podłogowego, który z kolei ogrzewa pomieszczenia. Dzięki temu maty grzewcze działają tak, jak tradycyjne, wodne ogrzewanie podłogowe, przy czym nie ma potrzeby podłączania ich do instalacji centralnego ogrzewania.

Dodatkowo maty grzewcze mogą współpracować z termostatami, które utrzymują optymalną temperaturę we wnętrzach. Wykorzystują w tym celu czujniki prowadzące pomiary temperatury otoczenia i wcześniej zaprogramowane tryby pracy. Wybrane rodzaje termostatów mogą również współpracować ze smartfonami, co pozwala na kontrolowanie ogrzewania z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Rodzaje mat grzewczych

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje mat grzejnych, które dzielona są głównie pod kątem ich powierzchni grzejnej, wymiarów oraz mocy grzewczej.

Zazwyczaj moc grzewcza mat wynosi od 90 do 160 W/m2, ich standardowa szerokość to 0,5 m, natomiast długość od 2 do 24 m.

Kiedy stosuje się maty grzewcze?

Maty grzewcze mają uniwersalne zastosowanie i może wykorzystać je niemalże każdy projekt domu jednorodzinnego lub innego budynku.

Najczęściej układa się maty grzewcze pod panele i płytki, w tym pod panele laminowane, winylowe, płytki ceramiczne, gresowe, kamienne, linoleum, parkiety z klejonego drewna, ponieważ materiały te charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną. Oznacza to, że bez problemów przepuszczają one ciepło generowane przez matę i umożliwiają efektywne ogrzewanie pomieszczeń.

Jakie są zalety i wady mat grzewczych?

Przed podjęciem decyzji o wyborze mat grzewczych konieczne jest uwzględnienie zarówno ich zalet, jak i wad. Zaliczane są do nich:

Zalety mat grzejnych:
• Równomierne ogrzewanie podłogowe – maty równomiernie rozprowadzają ciepło od podłogi w górę.
• Wygodne w obsłudze – wystarczy podłączyć je do źródła prądu, nie muszą być podłączane do pieca i mogą współpracować z termostatami.
• Doskonałe dla alergików – nie przyczyniają się do unoszenia kurzu.
• Oszczędność miejsca – nie ma potrzeby montażu dodatkowego pieca, przechowywania paliwa.
• Prosta i szybka instalacja – można przeprowadzić ją także samodzielnie.
• Współpraca z instalacją fotowoltaiczną – pomaga w zredukowaniu kosztów ogrzewania.

Wady mat grzejnych:
• Cena – maty są dość drogie w zakupie, zależnie od ich typu i wielkości.
• Koszty użytkowania – w budynku bez dobrej termoizolacji oraz paneli fotowoltaicznych ich użytkowanie może być drogie.

Jak montuje się maty grzewcze?

Maty grzewcze przeznaczone są do ułożenia na podłożu betonowym ze środkiem gruntującym i zalania wylewką samopoziomującą o grubości wynoszącej około 15 mm. Można zastosować też alternatywnie elastyczny klej.

Następnie na wylewce można ułożyć wybrany materiał podłogowy, na przykład panele winylowe na kleju lub piance izolacyjnej albo płytki klejone do wylewki.

Wróć do listy porad