Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Coraz więcej polskich domów ma oddzielne pralnie. Jeśli również myślisz o wykonaniu takiego pomieszczenia, zobacz razem z nami, o czym warto wtedy pamiętać!

Dlaczego warto mieć pralnię w domu?

Pralnia jest oddzielnym pomieszczeniem, które przeznaczone jest do prania, a także często do suszenia i do prasowania odzieży.

Obecnie pralnie są często realizowane w wielu nowych domach jednorodzinnych, a także w większych mieszkaniach. Ponadto mogą być one wykonane w istniejących już budynkach, na przykład po generalnym remoncie lub w wolnej łazience.

Posiadanie pralni w domu związane jest z licznymi korzyściami:
• Oszczędza miejsce i pozwala na wykonywanie wszystkich czynności związanych z praniem w jednym pomieszczeniu,
• Pomaga w utrzymaniu porządku w domu,
• Umożliwia łatwiejszą aranżację łazienki, ponieważ nie ustawia się w niej AGD i nie suszy się w niej prania,
• Ogranicza hałasy związane z korzystaniem z pralki i suszarki.

Gdzie ulokować pralnię w domu?

Właściwe ulokowanie pralni ma bardzo duże znaczenie dla wygody jej użytkowania. W związku z tym pojawia się pytanie – jak zaplanować pralnię w projekcie budowlanym domu?

Domowa pralnia może być wykonana na różnych kondygnacjach, jako osobne pomieszczenie lub jako część innego pomieszczenia, zależnie od dostępnego metrażu. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej od strony północnej, ponieważ nie musi mieć ona naturalnego oświetlenia, chociaż małe okno będzie dodatkowym plusem, ponieważ ułatwi wentylację.

Najczęściej domowa pralnia jest lokowana w poniższych miejscach:

Pralnia na parterze lub piętrze
Wykonana jako oddzielne pomieszczenie zlokalizowane na parterze albo piętrze, najczęściej w pobliżu łazienki lub kuchni.

Pralnia w piwnicy
Jeśli budynek ma piwnicę, wówczas to właśnie ta przestrzeń może być wykorzystana do wykonania w niej pralni.

Pralnia na poddaszu
Znakomitym pomysłem będzie także mała pralnia na poddaszu. Dzięki temu można wykorzystać problematyczną przestrzeń ze skosami.

Pralnia w łazience
Pralnia może być też wydzielona w większej łazience. Może stanowić osobne, zamykane pomieszczenie lub może być wydzielona ścianką.

Pralnia w kotłowni
Jeśli w domu znajduje się większa kotłownia, również w niej można wykonać pralnię. Warto jednak pamiętać o tym, że powinna być to kotłownia z piecem gazowym lub pompą ciepła, ponieważ takie kotłownie są czystsze.

Czym powinna charakteryzować się pralnia?

Pralnia w domu powinna być odpowiednio wyposażona, aby można było wygodnie z niej korzystać. Może ona zawierać tylko pralkę lub duet – pralkę i suszarkę, które mogą być umieszczone na sobie z użyciem łącznika albo obok siebie. Pomieszczenie to powinno charakteryzować się poniższymi cechami:

Instalacja wodno-kanalizacyjna
Do podłączenia pralki konieczne jest posiadanie dostępu do instalacji wodnej i kanalizacyjnej, dlatego muszą być one doprowadzone do pralni. Także są one niezbędne do podłączenia zlewu.

Instalacja elektryczna
Również pralnia musi być wyposażona w instalację elektryczną, aby podłączyć do niej pralkę i ewentualnie suszarkę bębnową do suszenia prania. Dodatkowe gniazdka ułatwią również korzystanie z żelazka i innych urządzeń.

Wentylacja
Pralnia musi mieć dobrą wentylację, szczególnie wtedy, gdy planuje się suszyć w niej pranie. Najlepiej, aby była to wentylacja mechaniczna z wentylatorem, aby szybko odprowadzać wilgoć. Atutem będzie także otwierane okno, które pozwoli na przewietrzenie pomieszczenia.

Odporna na wilgoć podłoga
Podłoga w pralni powinna być wykonana z odpornych na wilgoć materiałów, na przykład z płytek ceramicznych albo linoleum, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Wodoodporny materiał będzie też potrzebny na ścianie przy zlewie.

Zlew
Dodatkowym plusem będzie zlew w pralni, który pomoże w myciu rąk, namaczaniu prania i zapieraniu plam.

Jak urządzić pralnię domową?

Poza niezbędnym wyposażeniem pralnia może mieć też szereg dodatkowych elementów ułatwiających jej użytkowanie. Jak urządzić pralnię?

Z pewnością bardzo pomocne będą szafki do przechowywania, które można wykorzystać na środki piorące, urządzenia oraz akcesoria używane w trakcie prania, suszenia i prasowania odzieży.

W pralni warto również wydzielić miejsce na kosze na pranie – mogą być ustawione na ziemi lub umieszczone w meblach, tradycyjną suszarkę do suszenia odzieży, deskę do prasowania. Pomocny może być też drążek do wieszania ubrań na wieszakach.

Wróć do listy porad