Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Siłownia w piwnicy - jak ją odpowiednio zaprojektować?

Posiadanie własnej, domowej siłowni jest super udogodnieniem – nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na aranżację pokoju treningowego w swojej życiowej przestrzeni. Jakie warunki konstrukcyjne powinno spełniać wnętrze pod siłownię domową? Czym są strefy bezpieczeństwa i jak wyznaczyć je przy kompletowaniu zestawu sprzętów? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć przy organizowaniu siłowni domowej – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Domowa siłownia – oszczędność czasu i pieniędzy
  2. Piwnica – idealne pomieszczenie na domową siłownię
  3. Wyznaczanie stref bezpieczeństwa w domowej siłowni
  4. Warunki konstrukcyjne pomieszczenia pod siłownię domową

Domowa siłownia – oszczędność czasu i pieniędzy

W dzisiejszych, zabieganych czasach możliwość zaoszczędzenia kilku cennych minut poświęconych na dojazdy na siłownię jest na wagę złota. To fakt – stworzenie prywatnej siłowni jest niemałą inwestycją. Jednak wydatek ten zwraca się w postaci niepłacenia za karnety, zaoszczędzonego czasu i braku ograniczeń czasowych. W domowej siłowni możesz ćwiczyć kiedy chcesz – wystarczy zejść do piwnicy i rozpocząć trening. Dlaczego właśnie do piwnicy? Już tłumaczymy!

Piwnica – idealne pomieszczenie na domową siłownię

Dlaczego siłownię warto zorganizować właśnie w piwnicy? Po pierwsze, bo treningi w tym miejscu nie są uciążliwe dla innych domowników – możesz ćwiczyć w nocy lub nad ranem i nie obudzisz nikogo odgłosami opuszczanych ciężarów. Po drugie, bo przestrzeń na parterze i piętrach lepiej przeznaczyć na pomieszczenia takie jak salon, sypialnia, kuchnia czy pokój gościnny. Oczywiście – dobór pomieszczenia pod siłownię domową jest kwestią indywidualną. My jednak uważamy, że siłownia w piwnicy jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem!

Wyznaczanie stref bezpieczeństwa w domowej siłowni

Im więcej sprzętów treningowych tym lepiej? Nie zawsze! Ich ilość powinna być dopasowana do liczby metrów kwadratowych, jaką dysponujesz. Warto więc przygotować wstępny plan – rozrysować sprzęty na przeskalowanym projekcie, a następnie zaznaczyć na nim jeszcze ciągi komunikacyjne i strefy bezpieczeństwa. Ciągi komunikacyjne to przestrzenie, w których przemieszczają się osoby przebywające w pomieszczeniu – na przykład droga od drzwi do danego sprzętu. Z kolei mianem strefy bezpieczeństwa określamy przestrzeń wokół sprzętu, w której mogą znajdować się jego ruchome elementy przy wykonywaniu ćwiczeń. W strefie bezpieczeństwa nie powinny znajdować się żadne inne sprzęty treningowe czy inne przedmioty mogące utrudniać wykonywanie ćwiczeń.

Warunki konstrukcyjne pomieszczenia pod siłownię domową

Poniżej wymieniamy warunki, jakie powinna spełniać każda siłownia w piwnicy. Oto one:

  • Choć powierzchnia pomieszczenia powinna być dostosowana do ilości sprzętów treningowych, jakie planujemy w nim umieścić, to 9 m2 możemy uznać za absolutne minimum.
  • Pomieszczenie pod siłownię domową powinno być bardzo dobrze wentylowane – nawet jeżeli w danej piwnicy znajdują się okna podsufitowe.
  • Jeżeli w danym pomieszczeniu aranżujesz siłownię, to nie wykorzystuj go jako składzik na rowery czy zapasy żywności.
  • Najlepiej, jeżeli drzwi w siłowni domowej otwierają się na zewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu nie będą one kolidowały ze sprzętami treningowymi.

W naszej ofercie znajdziesz tanie projekty domów – wiele z nich można zmodyfikować w taki sposób, aby wkomponować w nie siłownię domową. Nasi architekci chętnie dostosują każdy projekt do Twoich potrzeb – zapraszamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań!

uA
Wróć do listy porad