Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

JAK WYBRAĆ wymarzony PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO

Budując dom jednorodzinny, zwłaszcza swój pierwszy, z całą pewnością pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jak powinien wyglądać taki dom, o czym pomyśleć i co takiego koniecznie wziąć pod uwagę. Pierwszym etapem oczywiście jest wybór samego projektu. Już tutaj należy wiedzieć, czym się kierować, a także, jakie kwestie będą najważniejsze. O czym na pewno nie można zapomnieć, a na co nie przymykać oka?

 

Spis treści:

  1. Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?
  2. Ustal swoje potrzeby i możliwości
  3. Dom parterowy, z poddaszem czy dwupiętrowy?
  4. Funkcjonalny dom dla każdego

 

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Wybór projektu domu jednorodzinnego to pierwszy poważny krok w stronę budowy. Dla wielu osób jest to moment najbardziej stresujący, bo przecież pod uwagę trzeba wziąć tak wiele różnych kwestii. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że dom musi spełniać wymagania osób, które będą w nim mieszkały. To dlatego wcześniej warto przygotować sobie listę oczekiwań i potrzeb, a dopiero do nich dobierać potencjalny projekt. Wiedząc czego się chce, o wiele łatwiej będzie również architektom, którzy będą mogli coś dobrać i doradzić, znając upodobania swoich klientów.

Ustal swoje potrzeby i możliwości

Tak jak już było wspomniane, najważniejszą kwestią podczas wybierania dla siebie projektu domu jednorodzinnego, jest ustalenie możliwości i potrzeb. Możliwości, czyli na przykład wkład finansowy. Warto zastanowić się, na jak wiele można sobie pozwolić i zdecydować się na projekt domu, który będzie adekwatny do tej sumy. Dobrym posunięciem jest też podsumowanie wszystkich swoich potrzeb, czyli na przykład ilość pokoi, taras, balkon, rozkład i wielkość pomieszczeń.

Wygodny i przestronny dom jednorodzinny. Jak wybrać projekt dopasowany do wszelkich swoich potrzeb i wymagań?

Dom parterowy, z poddaszem czy dwupiętrowy?

To kolejna kwestia wymagająca wyjaśnienia. Lepiej sprawdzi się dom parterowy, dwupiętrowy, a może dom z poddaszem użytkowym? Warto pamiętać, że wybór też często rzutuje na koszt samej budowy, jak i wielkość użytkową danego domu. Warto tutaj rozważyć plusy i minusy, biorąc pod uwagę, jak wiele osób będzie mieszkało w takim domu! To także odrywa istotną rolę.

Funkcjonalny dom dla każdego

Warto zastanowić się także nad ewentualnymi udogodnieniami, albo własnymi poprawkami do projektu. Wszystkie dodatkowe pomysły należy zgłaszać architektowi i to najlepiej, jak najszybciej. Ustalanie z nim dodatkowych pomysłów będzie najlepszym i przede wszystkim w pełni bezpiecznym rozwiązaniem.

biuro uArchitekta - projekty domów
Wróć do listy porad