Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Dobór odpowiedniej elewacji do dachu może nastręczać sporo trudności. Są jednak takie barwy pokryć dachowych, które pozwalają na zestawienie z różnymi kolorami ścian zewnętrznych. Do tej kategorii zaliczają się grafitowe dachy. Jaka elewacja do dachu w ciemnoszarym kolorze będzie najlepsza?

Grafitowy dach – architektoniczny hit

Dachy w grafitowym kolorze są obecnie bardzo popularne – prezentują je zarówno tanie projekty domow o małych metrażach, jak i projekty domów prestiżowych i modnych, na przykład w stylu modern barn – nowoczesnej stodoły.

Grafitowy dach, który określany jest także jako antracytowy, wyróżnia się eleganckim, gustownym wyglądem i ma uniwersalne zastosowanie, ponieważ dobrze komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi stylami architektonicznymi. Jaka elewacja do ciemnego dachu będzie najlepsza?

Kolor elewacji do grafitowego dachu – co wybrać?

1. Grafitowy dach i biała elewacja Gdy chcesz wybrać sprawdzone zestawienie, postaw na pokrycie dachowe w kolorze grafitu oraz na białą elewację. To klasyczne połączenie, które dobrze wpisuje się w każdy styl, a także daje atrakcyjny efekt wizualny.

Biel ścian może być również tłem dla dodatkowych dekoracji. Dzięki temu na elewacji domu mogą zagościć inne kolory, które nadadzą jej wielowymiarowy wygląd.

Dekoracyjne dodatki na elewację:
- Deski elewacyjne – średnie i ciemne wybarwienia,
- Kamień elewacyjny – beżowy, szary.
- Płyty betonowe.

2. Grafitowy dach i jasnoszara elewacja Jako pasujące kolory elewacji do grafitowego dachu sprawdzą się również odcienie szarości. Najlepiej dobierać wtedy te, które są jaśniejsze od dachu, aby nie przytłoczyć całego budynku.

Żeby przełamać szarość, elewację można uzupełnić kontrastowymi dodatkami. Warto dobrać je do koloru stolarki okiennej i drzwiowej, by nie wprowadzać zbyt wielu nowych kolorów, które mogą dać efekt nieestetycznego chaosu.

Dekoracyjne dodatki na elewację:
- Białe sztukaterie,
- Deski elewacyjne w ciemnym kolorze.

3. Grafitowy dach i beżowa elewacja W tym zestawieniu najlepiej będzie prezentować się jasny beż. Takie zestawienie ociepla wizerunek domu i nadaje mu bardziej przytulny wymiar.

Ciekawy efekt można uzyskać nie tylko za pomocą tynku w tym kolorze, lecz także beżowych okładzin kamiennych, na przykład wykonanych z prostych płyt w wariancie nowoczesnym lub surowego, nieregularnego kamienia na tradycyjnym budynku.

Dekoracyjne dodatki na elewację:
- Deski elewacyjne – średnie i ciemne wybarwienia,
- Antracytowy kamień elewacyjny.

4. Grafitowy dach i czerwona elewacja Jeżeli zastanawiasz się, jaki kolor elewacji do grafitowego dachu będzie natychmiast przyciągać wzrok, postaw na czerwień.

Czerwone ściany zewnętrzne w zestawieniu z dachem w kolorze ciemnej szarości tworzą niebanalne połączenie, które przywodzi na myśl skandynawskie budownictwo.

Dekoracyjne dodatki na elewację:
- Białe sztukaterie i cokół. 5. Grafitowy dach i elewacja z drewna Doskonałym pomysłem na wykończenie domu z grafitowym dachem będzie także drewniana oblicówka wykonana z naturalnych desek elewacyjnych lub ich imitacji. To też kapitalny pomysł na dom w stylu modern barn.

W takim zestawieniu najlepiej będzie prezentowało się drewno w jasnych i średnich wybarwieniach.

Wróć do listy porad