Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Sufity podwieszane cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Czym dokładnie wyróżniają się takie sufity? W jakich wariantach występują? Jakie są ich zalety i wady? Wyjaśniamy!

Sufit podwieszany – co to jest?

Tradycyjny sufit wykonany jest najczęściej z tynku. Jego uzupełnieniem może być sufit o konstrukcji podwieszanej. Czym jest sufit podwieszany?

Pod pojęciem sufitu podwieszanego znajduje lekka konstrukcja umieszczana poniżej stropu, która tworzy pod nim wolną przestrzeń, także określaną jako przestrzeń technologiczna.

Gdzie stosuje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane spełniają zarówno funkcje użytkowe, jak i ozdobne, co powoduje, że nadają się one do wielu wnętrz.

Początkowo sufity podwieszane stosowane były głównie w obiektach przemysłowych, biurowych oraz komercyjnych. Obecnie również są one używane w obiektach mieszkalnych, na przykład w domach, mieszkaniach, apartamentach.

Mogą być one wykonane razem z oświetleniem wpuszczanym, na przykład w formie oczek świetlnych albo taśm LED. Pozwalają wtedy na zamaskowanie instalacji oświetleniowej. Także mogą być używane do rozprowadzenia instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Szeroka gama ciekawych wariantów i kolorów do wyboru powoduje, że można dobrać je do różnych stylów aranżacji wnętrz – nowoczesnych i tradycyjnych.

Zasadniczo wykorzystania takich sufitów nie musi zakładać projekt budowalny domu, ale należy pamiętać o tym, że nie sprawdzą się one w pomieszczeniach o bardzo niskim stropie.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Najczęściej używane rodzaje sufitów podwieszanych to:

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych
Wykonany jest z użyciem lekkiej konstrukcji stalowej ocynkowanej, która mocowana jest do stropu za pomocą wieszaków. Może być też zamontowana bezpośrednio do więźby dachowej. Na takiej konstrukcji osadza się płyty gipsowo-kartonowe.

Sufit podwieszany napinany
Ten rodzaj sufitu wykorzystuje specjalną elastyczną folię, która jest napinana i mocowana do listew na ścianach. Folie pozwalają na stworzenie ciekawych efektów, na przykład mogą mieć błyszczącą nawierzchnię.

Sufit podwieszany z kasetonów
Kasetony to prosty i szybki sposób na sufit podwieszany. Często używane są w biurach jako kasetony styropianowe montowane na stalowej konstrukcji. W domach z kolei można wykorzystać estetyczne kasetony dekoracyjne, na przykład dające efekt gwieździstego nieba z podświetleniem światłowodowym.

Zalety i wady sufitu podwieszanego

Przed zdecydowaniem się na zamontowanie sufitu o konstrukcji podwieszanej należy uwzględnić szereg czynników. Jakie są najważniejsze wady i zalety sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany – zalety:
• Estetyczny wygląd – różne rodzaje wzorów i kolorów powodują, że sufity podwieszane estetycznie wyglądają w różnych wnętrzach. Mogą też zamaskować uszkodzenia i nierówności sufitu.
• Współpraca z oświetleniem – sufity te bardzo dobrze prezentują się z oświetleniem punktowym i liniowym LED, pozwalając na stworzenie ciekawych aranżacji świetlnych.
• Ukrycie elementów instalacji – umożliwiają zamaskowanie instalacji oświetleniowych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych.
• Zmniejszenie hałasów – sufity podwieszane bardzo dobrze izolują akustycznie, co oznacza, że pozwalają na zredukowanie hałasów w pomieszczeniach.
• Redukcja kosztów ogrzewania – obniżenie wysokości pomieszczenia oraz stworzenie poduszki powietrznej przez sufit podwieszany umożliwia redukcję rachunków za ogrzewanie. Wybrane rodzaje sufitów mogą być też docieplane, na przykład płytami z wełny mineralnej.
• Niepalność – sufity podwieszane mogą być wykonane jedynie z materiałów niepalnych i niekapiących, które nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Sufit podwieszany – wady:
• Większy koszt – budowa domu z sufitem podwieszanym będzie związana z wyższym kosztem w porównaniu do tradycyjnego sufitu tynkowanego.
• Czasochłonna realizacja – wykonanie sufitu podwieszanego wymaga dodatkowego czasu związanego z montażem wszystkich elementów.

Czy warto robić podwieszany sufit?

Decyzja na temat tego, czy warto wykonać sufit podwieszany, jest kwestią indywidualną, dlatego wymaga uwzględnienia celu, oczekiwanego wyglądu pomieszczenia, jego wymiarów, w szczególności wysokości sufitu, a także posiadanego budżetu.

W wielu wnętrzach, na przykład w nowoczesnych domach czy starszych kamienicach z wysokim sufitem, będą one bardzo dobrym wyborem. Także mogą zamaskować nierówny czy uszkodzony sufit w starszych domach. Z kolei nie będą one dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach o niskim suficie, ponieważ mogą nadmiernie go obniżyć.

Wróć do listy porad