Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/09/20/16/53/smart-home-2769210_960_720.jpg

Jakie rozwiązania inteligentnego budynku warto zastosować w projekcie domu?

Smart home – to termin, którego jeszcze dwie dekady temu większość osób nie wiązała z budownictwem. Jednak w ostatnich latach smartfony, smartwatche, smartbandy i różne inne smarty stały się stałym elementem naszej codzienności. Smart to „inteligentne”, zautomatyzowane wersje urządzeń i przedmiotów – w jaki sposób termin smart odnosi się do obiektu budowlanego? Jakie rozwiązania inteligentnego budynku warto zastosować w projekcie domu? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy treściwy artykuł właśnie na ten temat. Na czym dokładnie polega wizja smart home? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Smart Home, czyli inteligentny dom – co to takiego?
  2. Najczęściej spotykane rozwiązania technologiczne w inteligentnych domach
  3. Instalacje PV z optymalizatorem mocy
  4. Zdalnie sterowane rolety wewnętrzne i zewnętrzne
  5. Zdalne sterowanie sprzętami domowymi
  6. Zdalne sterowanie oświetleniem budynku
  7. Zdalne systemy podlewania ogrodu
  8. Zdalne otwieranie i zamykanie zamków w drzwiach

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w artykule wspominamy o stosowaniu technologii smart na przykładzie obiektu mieszkalnego, jednak wymienione technologie można oczywiście zastosować w budynkach o innym przeznaczeniu. 

Smart Home, czyli inteligentny dom – co to takiego?

Smart Home to dom zaprojektowany z myślą o wygodzie domownika. Rozwój technologiczny w ostatnich latach pozwolił na wdrożenie zaawansowanych rozwiązań technologicznych w konstrukcję takiego obiektu. Pozwalają one na automatyzację wielu procesów i wyręczają w ten sposób domownika w podstawowych czynnościach – takich jak np. podlewanie ogrodu czy zasuwanie i rozsuwanie rolet. Na naszej stronie znajdziesz nowoczesne projekty domów z zaimplementowanymi technologiami smart home. Niewątpliwym atutem domów projektowanych z uwzględnieniem tych inteligentnych udogodnień jest automatyzacja sterowania – zazwyczaj wystarczy Ci jedna, intuicyjna aplikacja na tablecie, komputerze lub smartfonie.

Najczęściej spotykane rozwiązania technologiczne w inteligentnych domach

  • Instalacje PV z optymalizatorem mocy
  • Zdalnie sterowane rolety wewnętrzne i zewnętrzne
  • Zdalne sterowanie sprzętami domowymi
  • Zdalne sterowanie oświetleniem budynku
  • Zdalne systemy podlewania ogrodu
  • Zdalne otwieranie i zamykanie zamków w drzwiach

Instalacje PV z optymalizatorem mocy

Możliwość korzystania z energii słonecznej ma nieocenioną wartość w dobie stale rosnących cen surowców energetycznych, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych. Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów (paneli) oraz falownika, który przekazuje prąd do instalacji energetycznej. Dodatkowym komponentem takiej instalacji może być optymalizator – urządzenie do optymalizacji produkcji energii słonecznej. Optymalizatory najnowszych generacji zostały wyposażone w ciekawą funkcję – poprzez aplikację użytkownik przejmuje pełną kontrolę nad procesem pobierania energii słonecznej. Może ustalić który punkt modułu słonecznego ma w danym momencie najaktywniej pobierać energię, wybierając ten, który w danym momencie jest najbardziej nasłoneczniony i znacząco zwiększyć efektywność instalacji!

Zdalnie sterowane rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Aktualnie dostępne na rynku sterowniki umożliwiają nie tylko regulację poziomu zsunięcia rolet, lecz również ustawianie kąta nachylenia lameli (listewek) w danym pomieszczeniu, o danej godzinie. Poranne i wieczorne podnoszenie i opuszczanie rolet zajmuje zwykle kilka minut – pomnóż to jednak razy 365 dni roku i zobacz, ile czasu możesz zaoszczędzić dzięki inteligentnej technologii!

Zdalne sterowanie sprzętami domowymi

Dzięki zdalnemu sterowaniu sprzętami domowymi możesz wstawić pranie, siedząc jeszcze w biurowym fotelu – spokojnie, pralka da Ci znać, jak będzie skończone! Aha no tak, dobrze byłoby coś zjeść, ale nie warto tracić czasu na pieczenie po powrocie do domu. Jeżeli wyśmienita pieczeń została już wcześniej umieszczona w piekarniku, to wystarczą dwa kliknięcia przed wyjściem z pracy – będzie gotowa na tę godzinę, na którą planujesz wrócić.

Zdalne sterowanie oświetleniem budynku

Czy wiesz, że przy użyciu jednej aplikacji lub sterownika możesz nie tylko włączać i wyłączać oświetlenie w danym pomieszczeniu, lecz również ustawić temperaturę i kolor światła? Producenci systemów oświetleniowych prześcigają się we wdrażaniu kolejnych rozwiązań w tym zakresie. Warto zwrócić uwagę na systemy oświetlenia LED, które są nie tylko energooszczędne, lecz również mają szerokie możliwości w zakresie regulacji trybów świecenia.

Zdalne systemy podlewania ogrodu

Na rynku dostępne są również zdalne systemy podlewania ogrodowego. Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi ogromną oszczędność czasu – w szczególności, jeżeli do czynienia mamy z ogrodem o dużej powierzchni. Tego rodzaju systemy doskonale zdają egzamin w obiektach rekreacyjnych – ośrodkach wypoczynkowych, dworkach czy parkach.

Zdalne otwieranie i zamykanie zamków w drzwiach

Zdarzyło Ci się kiedyś wyjść z domu i w ferworze roztargnienia zapomnieć o zakluczeniu drzwi? Teraz nie musisz wracać do domu, aby sprawdzić, czy na pewno to zrobiłeś. Aplikacja pokaże Ci czy zamki w drzwiach są zamknięte – jeżeli nie są, to będziesz mógł zamknąć je zdalnie z każdego punktu na ziemi z dostępem do internetu. My tematem zamkniętych drzwi, zamykamy ten artykuł. Na koniec zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane budową inteligentnego domu!

uArchitekta
Wróć do listy porad