Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Budowa domu to kosztowny proces, dlatego wiele osób, które go planują, poszukuje oszczędności. Jednym ze sposobów na redukcję wydatków jest otrzymanie dofinansowania. Z jakich dotacji mogą skorzystać inwestorzy?

Czy można otrzymać dopłatę do budowy domu?

Aktualnie można skorzystać z wielu programów dofinansowań remontów domów jednorodzinnych, między innymi ich termomodernizacji czy wykorzystania nowych źródeł energii jak panele fotowoltaiczne.

Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy można otrzymać dofinansowanie do budowy domu. Obecnie jest to możliwe, jednak warto wskazać, że dostępne programy nie pokryją większości kosztów. Za pomocą dotacji do budowy domu można jednak częściowo zredukować wydatki, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej.

Aktualne programy dofinansowań do budowy domu

Sprawdź, jakie są aktualne programy dopłat do budowy domu i jakie kwoty można dzięki nim uzyskać!

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Jest to program pozwalający na łatwiejsze uzyskanie kredytu nie tylko na mieszkanie, ale również na zakupienie działki budowlanej i budowę domu jednorodzinnego.

Program ten skierowany jest do osób, które nie mają środków na wkład własny potrzebny do otrzymania kredytu hipotecznego. Gwarancji udziela wtedy Bank Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. złotych.

Dodatkowo w jego ramach można skorzystać z tzw. spłaty rodzinnej, która polega na jednorazowej spłacie kapitału kredytu za kredytobiorcę. Wysokość spłaty to 20 tys. złotych przy urodzeniu się drugiego dziecka i 60 tys. złotych przy trzecim i każdym następnym dziecku.

Program „Moje Ciepło”

To specjalny program opracowany z myślą o osobach budujących domy. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie do zakupu pompy ciepła.

W ramach programu można uzyskać dotację wynoszącą 30-45% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 21 tys. złotych w przypadku pomp ciepła gruntowych oraz 7 tys. złotych przy pompach powietrznych.

Program „Mój prąd”

Ten cieszący się dużym powodzeniem program pozwala na otrzymanie dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych. Mogą skorzystać z niego również osoby, które wybudowały nowy dom.

Wysokość dofinansowania wynosi do 4 tys. złotych przy samej instalacji fotowoltaicznej i nawet do 20,5 tys. złotych w przypadku zamontowania dodatkowych elementów jak magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej, system HEMS/EMS do zarządzania energią.

Ulga termomodernizacyjna

W jej ramach można odliczyć od podatku koszty poniesione na zakup i montaż różnych instalacji i urządzeń, między innymi paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. złotych.

Należy pamiętać o tym, że ulga dostępna jest tylko w przypadku budynków już oddanych do użytkowania. Warto więc pamiętać o zainwestowaniu w instalacje i urządzenia już po formalnym zakończeniu budowy domu. Zapraszamy do zapoznania się rónież z projektami domów enerooszczędnych.

Programy unijne

Dostępne są również dotacje unijne na budowę domu jednorodzinnego, które oferowane są w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dotyczą one między innymi budowy gospodarstw agroturystycznych i dostępne są w wybranych lokalizacjach.

Więcej informacji można uzyskać w biurach zajmujących się programami unijnymi.

Wróć do listy porad