Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Czy opłaca się budować bliźniaka? Wyjaśniamy

Zabudowa bliźniacza jest pośrednim rozwiązaniem między zabudową szeregową a domem jednorodzinnym. Jeśli chcesz przyjrzeć się temu, czy takie obiekty mieszkalne są opłacalne, poniżej garść argumentów, które powinny ułatwić Ci znalezienie odpowiedzi!

Spis treści:

  1. Niższe koszty budowy
  2. Skorzystanie z gotowego projektu zapewni funkcjonalność
  3. Współdzielenie wydatków związanych z remontem

Niższe koszty budowy

Na czym polegają oszczędności w kontekście budowy domu bliźniaczego? Przede wszystkim dotyczy to niższego kosztu dotyczącego działki. Budowa bliźniaków jest możliwa także w przypadku wąskich powierzchni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynki powinny być otoczone pasami w odległości min. 4 m pomiędzy budynkiem a granicą działki. Na uwagę zasługuje także fakt, że koszty mogą być podzielone po połowie za wykonanie przyłącza telekomunikacyjnego, elektrycznego, gazowego, jak i wodno-kanalizacyjnego.

Skorzystanie z gotowego projektu zapewni funkcjonalność

Każdy potencjalny kupiec nieruchomości może mieć inne potrzeby mieszkaniowe. Pomimo wspólnego planowania całej inwestycji, poszczególne bliźniaki nie muszą być symetryczne. Układy konkretnych budynków mogą różnić się między sobą, aby w pełni odpowiadały zarówno singlom, jak i rodzinom z dziećmi.

Wykorzystanie gotowych projektów bliźniaków pozwoli zaoszczędzić koszty na tworzeniu takiego konceptu.

Współdzielenie wydatków związanych z remontem

Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku chęci przeprowadzenia remontu, odświeżenia elewacji czy innych prac modernizacyjnych, można liczyć na podzielenie kosztów, gdy sąsiad zdecyduje się na partycypowanie w tym przedsięwzięciu. Dzięki temu budynek zyska na estetyce, co z pewnością przełoży się na lepsze efekty wizualne. Nie zawsze jednak można oczekiwać, że właściciel sąsiadującego bliźniaka będzie chciał uczestniczyć w kosztach związanych z planowanymi zmianami. Trzeba liczyć się z tym, że planowane modernizacje trzeba będzie prowadzić samodzielnie. Może to mieć wpływ przy ewentualnej chęci sprzedaży, gdy np. zniszczona elewacja sąsiadującego bliźniaka mogłaby psuć ogólne wrażenia podczas oględzin nieruchomości.

Jak widać, budowa bliźniaka jest tańsza niż domu wolnostojącego o takim samym metrażu. Wspólna organizacja pozwala zoptymalizować to przedsięwzięcie, podobnie jak wykorzystanie gotowych projektów bliźniaków. Jeżeli zatem zastanawiałeś się nad tym, czy opłaca się budować bliźniaka, powyższe argumenty powinny dostarczyć Ci informacji przemawiających za tym, że to wciąż opłacalna inwestycja.

UARCHITEKTA
Wróć do listy porad