Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Chcesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Pomyśl o wykorzystaniu do tego fotowoltaiki! Kiedy warto zdecydować się na jej montaż? Jakie zapewnia ona korzyści?

Czym jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny (PV) to system, który przekształca światło słoneczne w energię elektryczną za pomocą ogniw znajdujących się w panelach fotowoltaicznych.

System zazwyczaj obejmuje panele oraz falownik i dodatkowo może zawierać też zestaw akumulatorów do przechowywania wytworzonej energii elektrycznej.

Systemy te mogą być wykorzystywane dla obiektów mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych i mogą stanowić alternatywne źródło dla energii pozyskiwanej z tradycyjnych paliw kopalnych.

Z jakich elementów składa się mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Domowy system fotowoltaiczny, czyli mikroinstalacja zazwyczaj obejmuje odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne pod kątem ich mocy oraz falownik. Dodatkowo zawiera licznik oraz osprzęt umożliwiający zarządzanie systemem. Można też zdecydować się na akumulatory do przechowywania energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają światło słoneczne w prąd stały (DC). Takie panele słoneczne są zwykle montowane na dachu domu. Powinny być one zwrócone na południe, aby zmaksymalizować ich ekspozycję na światło słoneczne.

Falownik następnie przekształca prąd stały w prąd przemienny (AC), który można wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Energia jest automatycznie przekazywana do urządzeń wtedy, gdy jest dostępna, natomiast wtedy, gdy panele nie produkują energii, wtedy sprzęty zasilane są z sieci.

Takie systemy określane są jako on-grid, czyli są one podłączone do sieci elektroenergetycznej. Rozliczenie następuje wtedy na podstawie odczytów z licznika dwukierunkowego, który zlicza energię odebraną i wysłaną do sieci.

Czy fotowoltaika się opłaca?

System ten umożliwia produkcję własnej energii elektrycznej. Czy opłaca się fotowoltaika?

W niektórych przypadkach system fotowoltaiczny może generować więcej energii elektrycznej, niż potrzebuje dom. W takich sytuacjach nadwyżka energii elektrycznej może zostać odesłana z powrotem do sieci elektroenergetycznej, a właściciel domu może wtedy dodatkowo zminimalizować koszty korzystania z energii elektrycznej.

Jest to zatem opłacalne rozwiązanie, aby zmniejszyć koszty rachunków. Stanowi również źródło czystej i odnawialnej energii.

Kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Aby uzyskać jak najszybszy zwrot z inwestycji, warto dowiedzieć się, kiedy zainstalować panele fotowoltaiczne. W jakich przypadkach montaż takiego systemu będzie mógł przynieść najlepszy zysk?

Na montaż instalacji fotowoltaicznej warto zdecydować się wtedy, gdy:
- Mieszkasz w obszarze o dużym nasłonecznieniu – systemy fotowoltaiczne wykorzystują światło słoneczne do generowania energii elektrycznej, dlatego ważne jest, aby padała na nie duża ilość światła. Montaż będzie więc najbardziej opłacalny wtedy, gdy na dachu domu albo na posesji znajduje się taka przestrzeń, która nie jest osłonięta drzewami, innymi budynkami.
- Masz wysokie rachunki za energię elektryczną – instalacja fotowoltaiczna może pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną, dlatego też można uzyskać wtedy spore oszczędności. Obecnie, gdy ceny prądu idą w górę, taka inwestycja może być bardzo opłacalna, zwłaszcza dla osób, które wykorzystują dużo energii elektrycznej.
- Chcesz zmniejszyć swój wpływ na środowisko – systemy fotowoltaiczne wytwarzają czystą i odnawialną energię słoneczną, co może pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego i zależności od paliw kopalnych.
- Masz odpowiedni dach – panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na dachu skierowanym na południe. Może być to dach skośny, ale również płaski, na którym wykorzystuje się wtedy specjalne konstrukcje pod panele, które ustawiają je pod odpowiednim kątem. Alternatywnie panele można też zamontować na konstrukcji ustawionej na gruncie.
- Planujesz zamieszkanie w obecnym miejscu przez dłuższy czas – koszt systemów fotowoltaicznych może być spory, więc warto zainwestować w niego wtedy, gdy zamierzamy mieszkać w danym miejscu przez dłuższy czas.

Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie szczegółowej analizy zużycia energii oraz skonsultowanie się ze specjalistą w zakresie energii odnawialnej w celu ustalenia wykonalności i opłacalności instalacji fotowoltaicznej.

Zatem odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną, w większości przypadków to: tak. W wielu domach może być skutecznym sposobem na redukcję sporych rachunków i daje większą niezależność energetyczną.

Wróć do listy porad