Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

jaki powinien być dom dla seniora?

Dom to budynek, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie, ale przede wszystkim komfortowo. Rozplanowanie pomieszczeń względem siebie, ale przede wszystkim umiejętne dostosowanie przestrzeni pod indywidualne potrzeby osób, które je zamieszkują, jest bardzo ważne. 

 

Spis treści:

  1. Jak dostosować dom dla seniora?
  2. Projekt domu dla seniora – o czym należy pamiętać?
  3. Projekt domu parterowego i jego zalety

 

Jak dostosować dom dla seniora?

Gotowy dom, który z czasem jest zamieszkiwany przez seniora, można tylko częściowo dostosować do jego potrzeb. Jeśli posiada on więcej kondygnacji, to warto przeznaczyć parter dla osoby starszej, by poruszanie się między poszczególnymi pomieszczeniami było komfortowe. Oczywiście w łazience można postawić na prysznic, który nie sprawi tyle trudności jak wanna. Ograniczona ilość mebli we wnętrzach zapewni swobodę ruchu, ale jednocześnie umożliwi schowanie wszelkiego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Dom dla seniora może być przytulny i komfortowy, jeśli usunie się niebezpieczne różnice w poziomie posadzki. Podobnie jest z meblami, które powinny znajdować się na takiej wysokości, by umożliwić swobodny dostęp do ich zawartości.

 

Projekt domu dla seniora – o czym należy pamiętać?

Odpowiednia wielkość pomieszczeń, szerokość przejść, ale także zagospodarowanie takiej przestrzeni bywa wyzwaniem. Projekt domu dla seniora – jaki powinien być? Świetnie sprawdza się parterowy, ponieważ dzięki temu poruszanie się w nim nie będzie sprawiało większego problemu. Warto postawić na pojemne meble, których jednocześnie będzie mniej w takich wnętrzach. Zapewnienie odpowiednio dużo wolnej przestrzeni ułatwia poruszanie się, ale jednocześnie łatwiej jest utrzymać porządek. To szczególnie ważne, gdyż osoby starsze nie mogą pozwolić sobie na przedmioty, które będą leżały na podłodze, ponieważ można się o nie potknąć. 

 

Projekt domu parterowego i jego zalety

Najczęściej projekt domu dla osób starszych to minimalna ilość pomieszczeń, a jednocześnie spory korytarz, by można było się między nimi poruszać. To szczególnie ważne, ponieważ wiele starszych ludzi porusza się o lasce, czy nawet na wózkach inwalidzkich, co oznacza, że nawet futryny w drzwiach muszą być szersze, niż to jest w standardzie. Osoby starsze często mają ograniczoną ilość przedmiotów codziennego użytku, nie podążają za modą, cenią praktyczne rozwiązania. Projekt powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, dlatego w zależności od sprawności fizycznej, ale także w trosce o bezpieczeństwo należy szukać rozwiązań, które zapewnią możliwość samodzielnego funkcjonowania.

Wróć do listy porad