Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

Czy chcesz mieć pewność, że powietrze, którym oddychasz sprzyja Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu? Wyobraź sobie, że powietrze w Twoim domu może być wolne od szkodliwych grzybów, bakterii i alergenów. Wybierając instalację Salutaire, wybierasz zdrowie, dobre samopoczucie, komfort ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. Salutaire to czyste, zdrowe powietrze w Twoim domu, a zdrowy dom to zdrowe życie!

Z systemem uzdatniania i wymiany powietrza Salutaire, Twój dom będzie oddychał, a Ty razem z nim! System Salutaire wykorzystuje darmową energię geotermalną i stałą temperaturę gruntu, dzięki czemu powietrze jest wstępnie ogrzane zimą, natomiast latem daje poczucie chłodu. Salutaire to znaczne oszczędności energii i możliwość rezygnacji ze szkodliwej dla zdrowia klimatyzacji.
System Salutaire wykorzystuje gruntowy wymiennik ciepła, coraz częściej stosowany w energooszczędnych układach wentylacyjnych gwarantujących wysoki odzysk ciepła. Dziś GWC staje się standardowym elementem wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przekonaj się, że naprawdę warto!

Innowacyjny system gruntowych wymienników ciepła Salutaire to:

 

System Salutaire wykorzystuje odpowiednio dobrane złoża skalne (górne i dolne), z przewagą dolomitu w różnych frakcjach, z którymi styczność ma przepływające powietrze. Złoża mineralne redukują poziom występujących w powietrzu szkodliwych związków chemicznych – głównie dwutlenku węgla i gazów smogowych. Zastosowane złoża, których trzon stanowi dolomit, są niezwykle bogate w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów makroelementy, mikroelementy oraz ultramikroelementy. Optymalna zawartość magnezu i wapnia gwarantuje zwiększoną higieniczność i korzystną jonizację powietrza. Powyższe walory zdecydowanie wyróżniają system Salutaire na tle innych systemów GWC.

Zdrowotne właściwości dolomitu znane są od wieków – starożytni Rzymianie wykorzystywali dolomit do budowy akweduktów i zbiorników na wodę – dzięki czemu woda pozostawała czysta i zdrowa. W dzisiejszych czasach dolomit stosowany jest m.in. w mineralizatorach wody, które uzdatniają wodę w wielu domach na całym świecie. Zasadność zastosowania dolomitu można zaobserwować również w nowoczesnym przemyśle farmaceutycznym w rolnictwie i przemyśle spożywczym.

Działanie systemu Salutaire oparte jest na wykorzystaniu opatentowanego gruntowego wymiennika ciepła z dwoma złożami skalnymi z przewagą dolomitu.

Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi ma za zadanie:

Gruntowy, powietrzny wymiennik ciepła działa w sposób następujący. Powietrze potrzebne do wentylacji pomieszczeń pobierane jest przez czerpnię gruntową z filtrem, która powinna się znajdować w miejscu o możliwie małej koncentracji zanieczyszczeń, z dala od ulic, parkingów, innych źródeł emisji zanieczyszczeń, itp. Jest ono transportowane do wymiennika gruntowego przez rury systemowe. Dzięki odpowiednio dobranym i wbudowanym złożom minerałów skalnych (baza dolomitowa) następują procesy, dzięki którym powietrze staje się czystsze biologicznie i chemicznie oraz zostaje  wzbogacone w makro, mikro oraz ultramikroelementy w postaci jonowej. Równocześnie zależnie od posiadanej temperatury powietrze ulega ogrzaniu  lub ochłodzeniu.

Podczas mrozów powietrze wentylacyjne w GWC jest wstępnie ogrzane oraz dowilżone uzyskując temperaturę dodatnią i większą wilgotność względną. Następnie przechodzi przez rekuperator – centralę wentylacyjną, osiągając temperaturę zbliżoną do pokojowej. Uzyskujemy w ten sposób świeże powietrze w pomieszczeniach użytkowych, unikając strat ciepła, które pojawiają się podczas wietrzenia budynku przez otwarte okna.

Z kolei latem gorące powietrze schładza i osusza się w wymienniku gruntowym do temp. ok.16°C i wtłaczane do mieszkania, daje przyjemne odczucie chłodu (latem stosowanie odzysku ciepła jest niezasadne). Tak więc zasada działania gruntowego wymiennika ciepła polega na wykorzystaniu stałej temperatury gruntu, oscylującej na poziomie ok. 8°C, do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem płyt i kolektorów.

http://salutaire.pl/

biuro uArchitekta - projekty domów
Wróć do listy porad